bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji elon-musk-mars

Tarih: 28 Eylül 2016 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Elon Musk, Mars’ı Kolonileştirme Planlarını Açıkladı

SpaceX ve Tesla Motors gibi önde gelen teknoloji şirketlerinin CEO’su milyarder girişimci Elon Musk, Mars’ta insanlar için bir yerleşim kurulmasına dair görüşlerini açıkladı. Meksika’nın Guadalajara kentinde düzenlenen 67. Uluslararası Uzay Yolculuğu Konferansı’nda konuşan Musk, planının 200 bin dolarlık bilet ücretini karşılayabilen insanlar için Mars’ta kendi kendine yetebilen bir şehir kurmak olduğunu söyledi.

Mars’a gitmek için yeniden kullanılabilir bir ulaştırma sisteminden yararlanılacağını belirten Musk, uzay gemisinin yakıt olarak metan ve oksijen kullanacağını kaydetti. Hatırlanacağı gibi SpaceX şirketi, hâlihazırda kullanılan Falcon roketlerinden çok daha güçlü olduğu ve farklı türde yakıt kullandığı açıklanan Raptor roket motorunu kısa süre önce dünyaya tanıtmış, Mars seyahatinde kullanılacak bu gelişmiş roketin testlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirmişti.

Aşağıdaki videoda, Mars’a yapılması planlanan söz konusu yolculuğun bir animasyonunu izleyebilirsiniz.

Mars’a gidecek uzay gemisinin 42 adet Raptor motorunu aynı anda kullanacağını açıklayan Musk, bazı motorların devre dışı kalması durumunda da geminin görevi başarıyla sürdürebilecek şekilde tasarlanacağının altını çizdi. İlk aşamada 100 yolcuyu eşyalarıyla birlikte Mars’a taşıyacak bir uzay gemisi inşa etmeyi amaçladıklarını bildiren Elon Musk, başlangıçta insanların Mars’a gitmeye hevesli olmayabileceğini, fakat yeni kurulacak kolonide çok fazla istihdama ihtiyaç duyulacağını ifade etti. Mars’ta, sıkıştırılmış atmosfere sahip kapalı alanlarda tarım mahsulü yetiştirileceğini de anlatan Musk, uzay gemisi seferlerinin devam edebilmesi adına daha fazla roket yakıtı üretebilmek için kaynak çıkarılmasının önemini vurguladı.

Mars’a ilk insansız yolculuğu 2018’de yapmak istediklerini söyleyen ünlü girişimci, 2024’te ilk insanın, 2025’te ise ilk uzay gemisinin Kızıl Gezegen’e ulaşacağını öngördüğünü kaydetti. Elon Musk ayrıca, Dünya ve Mars’ın yörüngelerinin uzay aracı göndermeye ancak her 26 ayda bir uygun konuma gelmesinden dolayı, kendi kendine yetebilen ve ortalama bir milyon kişinin yaşayacağı bir koloni kurmanın 40 ila 100 yıl sürebileceğine işaret etti.

mars-koloni

Dünyanın dört bir yanından onbinlerce kişinin internet aracılığıyla canlı olarak izlediği Musk, geleceğin dünyasının ikiye ayrılacağını belirterek, “Bunlardan birinde, insanlar büyük ihtimalle onları yok oluşa sürükleyecek bazı deneyimler yaşayacaklar” dedi. Milyarder girişimci, diğer seçenekte ise insanların ‘çok gezegenli bir tür’ haline geleceğini ifade etti.

Geleneksel yöntemler kullanıldığında Mars’a gitmenin kişi başı 10 milyar dolar’a mal olduğunu hatırlatan Musk, Kızıl Gezegen’e ulaşmak için yolculukta yeni teknolojiler ve inovatif yapılar kullanarak maliyetin düşürülmesi gerektiğine dikkat çekti. Musk, bu amaca ulaşmak için 4 anahtar kriter olduğunu aktardı:

  • Tam kapsamlı yeniden kullanılabilirlik
  • Yörüngede yakıt ikmali yapabilmek
  • Mars’ta uzay gemisi yakıtı üretebilmek
  • Doğru yakıt seçimi

 

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…