e-ticaret

E-ticaret Nasıl Yapılır? Tüm Aşamaları Detaylıca Anlattık

E-ticaret, bir ürün veya hizmetlerin internet ortamı üzerinden tüketicilere sunulmasına ve satılmasına verilen isimdir.

E-ticaret yapmak isteyen kişi ve işletmeler bir e-ticaret sitesi kurarak ya da pazaryeri platformlarında mağaza açarak ürün satışı yapabilmektedir. E-ticarete başlamadan önce bu sektöre adım atmak isteyen kişilerin bilmesi gereken birçok önemli nokta bulunmaktadır.

E-ticaret ve e-ticaret süreçleri hakkında bilgi sahibi olarak internetten satış yapmaya başlayan kişi ve işletmeler bu sektörde daha başarılı olabilmektedir. E-ticaret nasıl yapılır sorusuna yanıt arayan kişiler için hazırladığımız bu yazımızda sizlere e-ticaret hakkında birçok bilgi vereceğiz. Siz de bu yazımızı inceleyebilir ve e-ticaret nasıl yapılır sorunuza yanıt bularak e-ticarette başarılı olabilirsiniz.

E-ticaret Sektörünüzü ve Satacağınız Ürünleri Belirleyin

E-ticaret ile internetten satış yapmak istiyorsanız ilk olarak faaliyet göstereceğiniz e-ticaret sektörünü belirlemeniz gerekmektedir. Çünkü e-ticarette tekstilden petshopa, beyaz eşyadan elektroniğe kadar satış yapabileceğiniz birçok sektör bulunmaktadır. Bu nedenle satış yapacağınız sektörü doğru bir şekilde belirlemeniz oldukça önemlidir.

E-ticarette faaliyet göstereceğiniz sektörü belirlerken doğru kararlar alabilmeniz için her yıl Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan e-ticaret istatistiklerini inceleyebilirsiniz. Böylece e-ticarette hangi sektörlerin daha hızlı bir şekilde geliştiğini görebilir ve faaliyet göstereceğiniz sektöre karar verebilirsiniz.

İnternetten satılacak ürünleri bulmak için ise yine e-ticaret istatistiklerini inceleyebilir, satılacak ürün tavsiyelerine göz atabilir ya da pazaryeri platformlarındaki ürünlerin satışlarını analiz edebilirsiniz.

İş Planınızı Hazırlayın

E-ticaret sektöründe doğru adımlar atmak ve başarılı olmak istiyorsanız bir iş planı hazırlamanız oldukça önemlidir. Çünkü e-ticaret planı sayesinde işletmeler neyi nasıl yapacaklarına daha kolay bir şekilde karar verebilmekte ve böylece e-ticarette daha kolay başarılı olabilmektedir. E-ticaret iş planınızı hazırlamak için;

 • Tedarikçi Seçimi
 • Şirket Kuruluşu
 • E-ticaret Alt Yapısı Seçimi ve E-ticaret Sitesi Tasarımı
 • Sanal pos ve kargo anlaşmaları
 • Pazaryeri platformları
 • Reklam ve Tanıtım Çalışmaları

İçin ne tür çalışmalar yapmanız gerektiğini belirleyebilir ve böylece her e-ticaret sürecinde sizleri nelerin beklediğini görebilirsiniz.

Şirketinizi Kurun

E-ticaret ile online satış yapmak istiyorsanız vergi mükellefi olmanız gerekir. Çünkü internetten her satılan ürün için fatura kesmeniz ve devlete stopaj, KDV, gelir vergisi ve damga vergisi gibi vergileri ödemeniz gerekir.

E-ticaret yapmak isteyen kişiler genellikle bütçe, amaçlar ve gelecekteki hedeflerini göz önünde bulundurarak kuracakları şirket türüne karar verir. Sermayesi az olan işletmeler genellikle şahıs ve limited şirketlerini kurmayı tercih eder. Gelecekteki hedefleri büyük olan işletmeler ise şirket yapılarını göz önünde bulundurarak anonim şirketlerini kurmaya yönelir.

Sizler de e-ticaret yapmak için şirket kurmak istiyorsanız bu şahıs, anonim ve limited şirket türlerini araştırmalı ve hem hedeflerinize hem de sermayenize en uygun olan şirket türünü kurmak için adım atmalısınız.

E-ticaret Alt Yapınızı Seçin

E-ticaret için şirket kuruluşu gerçekleştirdikten sonra sitenizi kurabilmeniz için bir e-ticaret alt yapısı seçmeniz gerekmektedir. E-ticaret alt yapınızı seçerken Ticimax gibi profesyonel e-ticaret alt yapılarını tercih etmeniz hem e-ticaret sitenizi kolay bir şekilde kurmanızı sağlayacak hem de e-ticaret süreçlerini yönetmenizi kolaylaştıracaktır.

Hazır e-ticaret alt yapıları ile e-ticaret sitenizi kurmak e-ticaret için gerekli olan sermayenizin azalmasına yardımcı olacak ve böylece e-ticaret sitesi kurma masraflarınız azalacaktır. Sizler de e-ticaret alt yapınızı seçerken Ticimax’ı tercih edebilir ve yeni bir iş kurma fikrinizde doğru adımlar atabilirsiniz.

Ürünlerinizi Tedarik Edin

E-ticaret alt yapınızı seçtikten sonra tüketicilere satacağınız ürün ve hizmetleri tedarik etmeniz oldukça önemlidir. Ürün seçimi yaparken genellikle e-ticaret firmaları sektörlerine ve satılacak ürün tavsiyelerine göre seçimler yapmaktadır.

E-ticaret siteleri, ürünlerini temin etmek için ise tedarikçiler ile anlaşmaktadır. Tedarikçi seçimi yaparken işletmelerin;

 • Tedarikçinin ürün çeşitliliği ve stok sayısı
 • Teknolojiye yatkınlığı
 • Çalışma koşulları
 • Firmaya olan uzaklığı

gibi unsurları göz önünde bulundurarak seçim yaptığı bilinmektedir.

E-ticaret Sitenizi Tasarlayın

E-ticaret siteniz için ürün seçimi yaptıktan sonra bu ürünleri daha profesyonel bir şekilde sergilemek için e-ticaret sitesi tasarımı yapmanız gerekmektedir. E-ticaret sitesi tasarımı yaparken ise göz önünde bulundurmanız gereken önemli birçok nokta bulunmaktadır.

 • E-ticaret sitenizi profesyonel bir şekilde yönetmek için ürün, kategori, alt kategori ve marka sayfalarınızı yaratın.
 • Müşterilerinize güven vermek için hakkımızda, iletişim, kvkk, gizlilik sözleşmesi, mesafeli satış sözleşmesi gibi sayfaları düzenleyin.
 • E-ticaret sitenizi tasarlarken mobil uyumlu temalar kullanmaya özen gösterin.
 • Site hızı optimizasyonuna yönelik çalışmalar yapın.
 • Tasarım aşamasında kurumsal kimliğinizi yansıtmaya özen gösterin.
 • Ürün açıklamaları ve fotoğraflarını hazırlarken profesyonel davranın.

Sizler de bunları göz önünde bulundurarak e-ticaret sitenizi kurabilir ve internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Sanal Pos ve Kargo Anlaşması Yapın

E-ticaret sitenizi kurduktan sonra siteniz üzerinden tahsilat gerçekleştirebilmek için sanal pos anlaşmaları yapmanız gerekmektedir. Sanal pos firmanızı seçerken;

 • Firmanın komisyon oranları
 • Ödeme günleri
 • Çalıştığı firmalar
 • Destek Hizmetleri

gibi birçok unsuru göz önünde bulundurarak seçimlerinizi yapmanız gerekmektedir.

Kargo anlaşmaları ise sattığınız ürünleri uygun fiyatlarla göndermenizi sağlayan anlaşmalara verilen isimdir. Kargo anlaşması yaparken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar şunlardır;

 • Kargo firmanızı seçerken desi başına ücret oranlarını inceleyin.
 • Firma şube sayısını göz önünde bulundurun.
 • Kargo firmanızın çalışma koşulları ve çalışma günlerine önem verin.
 • Firmanın adresten alım seçeneklerini inceleyin.

Bu unsurları göz önünde bulundurarak kargo anlaşması yapabilir ve e-ticaret yaparken masraflarınızı azaltabilirsiniz.

Ürün ve Hizmetlerinizi Tanıtın

E-ticaret nasıl yapılır diyen kişilerin ürünlerini satacağını müşterilere ulaşması gerekmektedir. Bu nedenle ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yapmanız gerekir. Genellikle e-ticaret firmaları;

 • Sosyal Medya Pazarlama
 • SEO
 • Arama motoru reklamları
 • Influencer Marketing

gibi pazarlama yöntemlerini kullanarak tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapar. Böylece işletmeler hem hedef kitlelerine ulaşır hem de satışlarını arttırma imkânı yakalar. Sizler de internetten ürün satmak istiyorsanız bu tür tanıtım ve pazarlama çalışmaları yapabilir ve hedef kitlenize ulaşarak ürün satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Ticimax ile E-ticaret Adım Atın

E-ticaret sitesi kurmak için sizler de şimdi Ticimax e-ticaret alt yapılarını tercih edin ve e-ticaret sitenizi kolayca kurun. Ticimax e-ticaret alt yapılarında yer alan özellikler ile hem satışlarınızı hem de müşteri memnuniyetini arttırma fırsatı yakalayın.

Ticimax demo talep formunu doldurarak e-ticaret alt yapılarını 15 gün boyunca deneyebilir ve deneme süresinin ardından e-ihracatta Ticimax ile doğru adımlar atabilirsiniz. Ticimax ile ilgili daha fazla haber almak için Ticimax’ı Instagram, YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarından takip edebilir ve e-ticaret ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et