Cynoscion othonopterus

Dünyanın En Gürültücü Balığı: Cynoscion othonopterus

Bilimsel adları Cynoscion othonopterus olan bu balıkların çıkardıkları sese oranla cüsseleri çok ufak. 10 santimetrelik boylarıyla Kuzey Kaliforniya Körfezinde yaşıyorlar. Çiftleşme zamanları olan Nisan ayında çıkardıkları seslerse dillere destan. Hatta balıkçılar bu gürültüyü su üstünden bile duyabiliyor. Toplamda 20 bin kilometrekarelik bir yaşam alanına sahipler ve aşırı avlanmadan dolayı soyu tükenmek üzere olan hayvanlar sıralamasında kırmızı listedeler.

Kızgınlık döneminde aşırı gürültücü olmaları, aynı alanı paylaşan diğer canlıların da yaşam kalitesini düşürüyor. Zira çıkardıkları sesler 177 desibele kadar ulaşabiliyor. Çiftleşme sırasında bu kadar küçük bir alana toplanan 1,5 milyona yakın balığın aynı anda gürültü çıkarmasını su altı mikrofonlarıyla kaydeden bilim insanları, konuyla ilgili bilimsel bir makale de yayımladılar.

Teksas Üniversitesi’nden Brad E. Erisman ve California Üniversitesi’nden TimothyJ. Rowell, şarlatan balığı olarak da anılan bu canlıları yakından inceledi. Makalelerinde, makineli tüfek sesine benzer bir ses çıkardıklarını ve şimdiye kadar su altında duyulan en büyük gürültünün kaynağı olduklarını belirtiyorlar. Özellikle dişi balıkların inanılmaz gürültücü olduklarını ve ‘dünyanın en gürültücü balığı’ unvanını hak ettiklerini dile getiriyorlar.

Hazırlayan: İnanç Kaya | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Uzayda Ses Yayılır!

Çoğu kişinin bildiği gibi sesin yayılması için moleküllerin titreşmesi gerekir. Uzay da bir vakum ortam …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin