bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 28 Mayıs 2020 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

0

Çin, Dünya Dışı Yaşam Arayışında Birinciliğe Oynuyor

Gök bilimciler, Çin’in dünyanın en büyük tek çanaklı teleskopu olan ‘Beş Yüz Metrelik Küresel Diyafram Radyo Teleskopu‘ (FAST) ile kendini dünya dışı yaşam arayışında liderlik konumuna getirdiğini ifade ediyor. Geleneksel olarak dünya dışı zeka arayışı, Batı dünyasının hakim olduğu bir alan. Ama Çin, FAST ile bu Batı hakimiyetini yıkma yolunda. Çin sayesinde SETI’ye Asya damgası vurulmuş durumda. Dahası ve çok daha önemlisi, araştırmacılar eğer uzaylı uygarlıklarla bir ilk temas gerçekleşirse bunu yapacak cihazın büyük ihtimalle FAST olacağı görüşündeler.

Bilim yazarı Michael Michaud gibi düşünenlere göre, Çin’in dünya dışı zeka arayışında yeni lider olarak ortaya çıkması bir sürpriz değil; çünkü sosyalist Çin devletinin merkezi planlamayla FAST gibi devasa projelere verdiği maddi yardım herkesin malumu. Michael Michaud, konuyla ilgili Space.com internet sitesinde şunları dile getiriyor:

“İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana çoğu bilimsel alan, Amerikalılar ve diğer Batı ülkelerinin hakimiyetinde. Ancak Çin bazı bilimsel araştırma ve teknoloji geliştirme alanlarında dünyanın lider ülkesi olmasını sağlayacak kaynaklara çoktan sahip.”

Çin’in bu alandaki liderliği kazanması, uluslararası bir şekilde devam eden uzaylı arayışı dinamiklerini etkileyeceği kesin; fakat alanın uzmanları bu duruma olumsuz bir gözle, milli gurur meselesi olarak bakmıyor. Tam aksine, bu durumu ülkeler arasındaki işbirliğinin artması için bir fırsat olarak görüyor.

Dünya dışı yaşam araştırma grubu METI International’ın başkanı Douglas Vakoch, Space.com’a şunları söylüyor:

“1960’lı yıllarda Sovyetler Birliği’yle Amerika Birleşik Devletleri arasında yaşanan ‘uzay yarışı’nın bir benzerinin, günümüz uluslararası SETI sahnesinde tekrar meydana geleceğini ümit edenler, ne yazık ki hayal kırıklığına uğrayacaklar. SETI’de, yani dünya dışı zeka arayışında işbirliği, rekabetten çok daha güçlüdür.”

Kaynak

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapmakta. 2016 Şerzan Kurt Öykü Ödüllerinde Türkçe Öykü dalında ödüle layık görüldü. Bilimkurgu öykülerinden oluşan ilk kitabı "İçimdeki Robot", Yitik Ülke Yayınları'ndan 2019 yılında çıktı. İthaki Yayınları’nın “Yeryüzü Müzesi” ve Yitik Ülke Yayınları’nın “Mutsuz Aşk Vardır” derlemelerinde öyküleriyle yer aldı. «Uyan!» adlı bilimkurgu fankiti, Fanzin Apartmanı tarafından basıldı. Çeşitli dergi ve fanzinlerde öyküleri yayımlandı.