bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 10 Kasım 2018 | Yazar: Konuk Yazar

0

Bilim Seven Gençler İçin 8 İyi Hediye

Hayatınızda genç bir birey varsa – çocuğunuz, yeğeniniz ya da öğrenciniz olabilir – bahse girerim ona bir hediye almayı planlıyorsunuz. Bu genç, bir bilim meraklısıysa ya da sadece düşünmeyi ve öğrenmeyi seviyorsa, önermek için bazı harika fikirlere sahibiz. Bunlar bilim oyuncakları değil; tıpkı bir bilim insanı gibi düşündürüp, onların evreni keşfetmelerine yardımcı olacak araçlar. Bu listede gayet ekonomik öneriler var ancak savurganlık yapmak isterseniz pahalı şeyler seçmeniz de mümkün.

Roket İnşa Etmek

Hediye alacağınız gencin daha az kas gücü gerektirecek bir şeyler yapmayı tercih edeceğini mi düşünüyorsunuz? Bir roket seti mükemmel bir seçenek. Estes roket kiti tüm beceri düzeyleri için bir dizi seçenek sunuyor ama iddialı gençler, iki aşamalı bir sisteme sahip 457 metre yükseğe kadar çıkabilen Super Nova gibi orta seviye bir roketin tanıdı çıkarabilirler. Motorların ve iniş takımlarının ucuz bir şekilde ancak ayrı olarak satıldığını hatırlatalım.

Estes marka roket kitlerinden bulamazsanız bile, benzer özelliklerde birçok farklı markanın ürününe kolaylıkla erişebilirsiniz.

Bilgisayar Kurmak

Model roketten biraz daha pratik ve pahalı bir hediye vermek ister misiniz? Laptop alarak tasarruf etmeyi umuyor musunuz? Kendi masaüstü bilgisayarını kurması için ona temel parçalarını ve gerekli aletleri alın. Bir grafik kartı için iyi para harcarsanız size bir daha Xbox veya Playstation sormayacaktır. Bilgisayar kurmak için internette birçok rehber bulabilir ya da Youtube’daki videolardan faydalanabilirsiniz. Biz, önemli teknoloji platformlarından biri olan Technopat’ın “Bilgisayar Montaj Rehberi”ni öneriyoruz.

Radyo Kiti

Bir şeyleri birleştirip kurmaktan zevk alanlar için bir başka harika hediye de AM/FM radyo kiti olabilir. Bir radyo kiti almak, gençleri elektronik aletlere, lehimleme ve radyo prensiplerine aşina kılmanın güzel bir yolu olacaktır. Kullanım klavuzuna sahip basit kitleri ve gerekli aletleri internetten kolaylıkla bulup sipariş verebilir ya da Karaköy’deki Elektronikçiler Çarşısı’nı veya Kadıköy’deki Yazıcıoğlu İş Hanı’nı arşınlayarak istediğiniz radyo kitine ulaşabilirsiniz.

Eski Tip Filmli Bir Kamera ve Fotoğraflar için Karanlık Oda

Genç arkadaşınızı kuşların, farklı hayvanların ve belki eski yapıların güzel görüntülerini yakalamak için donatmak mı istiyorsunuz? Veya onun bilimsel yönleriyle birlikte sanatsal yanlarını da keşfetmesine yardımcı olmak mı istiyorsunuz? Eski tip bir 35 mililetrelik filmli kamerayla, bilimsel ve sanatsal yönleri arasındaki bağlantıyı kurabilirsiniz. Canon AE-1, 50 milimetrelik objektiflerle yaklaşık 180$’a eBay üzerinden alabileceğiniz harika bir cihazdı; benzer tipte başka marka ve modelde cihazlar da bulabilirsiniz. Ve fotoğraf filmleri geri döndü. Fotoğrafçılık için biraz film alın ve bunları karanlık odada güzel baskılara dönüştürün. Bu sayede pozlamaların optik ve kimyasal özelliklerini öğrenebilir.

Teleskop

Hediye alacağınız genç, bir şeyleri inşa etmekten ziyade keşfetmekten hoşlanıyorsa, gece gökyüzünü izlemek için teleskop harika bir seçenek olacaktır. Teleskoplar, hobiciler için popüler bir unsurdur; bu yüzden farklı bütçeler için birçok farklı seçenekler bulunabilir. Space.com’un burada teleskop seçerken faydalanabileceğiniz bir açıklaması var. Space.com’un önerilerinden biri olan tamamen otomatik Meade Polaris 130, hem yetenekli bir cihaz hem de bütçeyi çok zorlamayacak harika bir seçenek.

Mikroskop

Hediye alacağınız genç, Jüpiter’e bakmaktan ziyade etrafındaki dünyayı anlamakla daha fazla mı ilgileniyor? Profesyonel bir mikroskop, bu isteğinde ona yardımcı olmak için iyi bir araç olacaktır. Böyle bir mikroskop yaprakları, küçük böcekleri, insan kıllarını, yiyecekleri ve üstünde çalışmak isteyeceği başka dikkat çekici nesneleri gözlemlemesini sağlayacaktır. Onunla, bu cihazı kullanarak ilk günden bir Tardigrat bulamayacağı üstüne bahse girin ve şevkle çalışmasını izleyin.

Go Oyunu

Çoğu insan, satrancın strajejik zekanızı sınamak için en iyi tahta oyunu olduğu düşünüyor. Ancak bazı insanlar, özellikle matematikle ilgili olanlar, başlığın Go’ya ait olması gerektiğine inanıyor. Go, 2500 yıldan daha fazla bir süre önce Çin’de icat edildi ve bügüne dek oynanmaya devam eden en eski oyun olabilir. Gösterişli ahşap masalardan ucuz plastik tabakalara dek her türlü takımı alabilirsiniz. Gençler için görseldeki seyahat setini öneriyoruz.

Arduino

Genç arkadaşınız bilgisayarlarla oynamayı seviyorsa, ama pahalı parçalarla uğraşmak için vakit geçirmiyorsa (ya da fazla para harcamaya istekli değilseniz), daha basit bir seneçek olan Arduino Başlangıç Seti’ni tercih edebilirsiniz. Arduino’lar basittir ancak sınırsızca özelleştirilebilen bu cihazlar, çocuklar ve gençler için bilgisayar ve robotların temel prensiplerini göstermek için tasarlanmıştır. Başlangıç seti, her tip ilginç parça ve proje ile beraber gelir fakat hızlı öğrenenler klavuz dışındaki farklı projelere de girişebilir.

Hazırlayan: Canberk İleri | Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...