‘Bedenim Dondurulup Korunsun’ Davasını Kazandı

İngiltere’de, 14 yaşında kansere yakalanan kız, yüksek mahkemede başlattığı “bedeninin dondurma yöntemiyle korunması” talebiyle ilgili hukuk mücadelesini kazandı. Ancak İngiliz kız elde ettiği hakkı göremedi. Genç kız ekim ayında ABD’ye gitmiş ve bedeni kriyojenik koruma yöntemiyle dondurulmuştu. Bedeni dondurulmadan önce Londra’da yaşayan ve ismi açıklanmayan genç kız, babasının karşı çıkmasına karşın annesinin onayıyla “son isteğine” kavuştu.

Dava ile ilgili kararını açıklayan yüksek mahkeme hâkimi, hastanede ziyaret ettiği genç kızın cesaretine hayran kaldığını açıklayarak, “Verdiğim karar kriyojenik korumayla ilgili değil, bir anne ve babanın kızlarının bedeni ile ilgili ihtilafına ilişkindi,” dedi. Genç kızın 6 yıldır görüşmediği babası, kızının “koruma” isteğine karşı çıkmış, mahkeme kararı sonrası ise bu isteğine “saygı duyduğunu” açıklamıştı. İsminin gizli kalmasını isteyen baba, “Yöntem başarılı olsa, diyelim 200 sene sonra kızım hayata döndürülse bile, Amerika’da hiçbir yakını olmayacak, geçmişine dair hiçbir şey hatırlamayacak,” şeklinde konuştu.

beden-dondurma
Kriyojenik koruma, ABD ve Rusya’da yapılıyor.

Kriyoniks, gelecekte canlandırma umuduyla bedenin düşük sıcaklıklarda korunması yöntemi. Amerika’da ve Rusya’da uygulanan bu teknolojiyle beden, sıvı nitrojen içinde eksi 130 derecenin altında saklanıyor. Bu yöntemle “sınırsız zaman için koruma” bedelinin 37 bin sterlin civarında olduğu ifade ediliyor. Henüz kimse bu “tartışmalı” yöntemin başarılı olup olmayacağını bilmiyor.

Kriyojenik koruma ile ilgili kararı veren yüksek mahkeme hâkimi, bu davanın bir ilk olduğunu hatırlatarak, “kriyojenik koruma” ile ilgili bakanlıkların düzenleme yapması gerektiğini açıkladı. Hâkim, ekim ayında ölen genç kızın kriyonejik korumaya alınacağı Amerika’ya transferi sırasında problemler yaşandığını ifade etti. Genç kızın bedeninin, gönüllü biri tarafından transfer edildiği açıklandı.

dondurma

Genç kızın mahkemeye yazdığı mektup ise şöyle:

“Neden kendim için bu sıra dışı yöntemi istediğimi açıklamam isteniyor. 14 yaşındayım ve öleceğimi biliyorum ama ölmek istemiyorum. Kriyojenik korumanın, yüzyıllar geçse bile bana yeniden dirilme şansı sunduğunu düşünüyorum. Yerin altına gömülmek istemiyorum. Daha fazla yaşamak istiyorum ve düşünüyorum ki ileride kanserime çare bulup beni uyandırabilecekler. Bu şansı kullanmak istiyorum. Bu benim isteğim.”

Kaynak

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

mini kamera kapsul

Kanser Tedavisinde Yutulabilir Mini Kamera Dönemi

“Bilimkurgu” tarzı bir gelişme olan kapsül büyüklüğündeki yutulabilir kameralar, kanser teşhisine yardımcı olması için NHS …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin