bilimkurgu kulubu

Bilim & Teknoloji

Tarih: 10 Mayıs 2015 | Yazar: Konuk Yazar

0

2025’te Neler Değişmiş Olacak?

Bu seferki gelecek öngörüsü biraz farklı. Thomson Reuters, günümüzde geliştirilen, bulunan ve adım atılan teknolojik ve bilimsel bilgilerin, yeniliklerin 2025’te tam anlamıyla hayatımızda olacağını bildiren birkaç öngörüde bulundu. Yani şimdi okuyacaklarınız bugünün verilerinden yola çıkılarak oldukça gerçekçi bir perspektiften ele alınmış olup, 2025’te nelerin değişeceğine dair bir derlemedir:

Güneş’ten enerji sağlamak: Fotovoltaik enerji teknolojisi sayesinde ışığı soğuran bataryalar ve solar sistemler 2025’te güneş enerjisini yaygınlaştıracak.

Kişisel Genom: Genetik çalışmalarının ilerlemesiyle kişinin doğumunda DNA’sına dair seçimler, müdaheleler yapılabilecek. Gattaca filmi buna güzel bir örnek.

Plastiklerin Sonu Gelecek: Biyoteknolojinin gelişimi ile selüloz materyallerden yeni ürünler üretilecek. Plastik materyali artık kullanılmayacak. Yakın zamanda birçok ülkenin birçok şehri plastik su şişelerinin üretimini yasaklamıştı hatırlayınız.

İnternet Her Yerde: Karbon nanotüler, semikondüktörler, grafin kapasitörler sayesinde kablosuz ağlar güçlenecek ve her yanımız internete ulaşılabilir ağ ile sarılacak.

İnsan Genlerine Müdahele: 1 tipi diyabetler genlere müdahalelerle iyileştirilebilecek.

Herkes İçin Besin: GDO (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) sayesinde yiyecek sıkıntısı azalacak. Ürün fiyatları düşecek.

Daha Az Zehirli Kemoterapiler: Belirli hücreleri hedef alacak yeni ilaçların üretilmesi nokta atışı yapacak kemoterapi seanslarını getirecek.

Bilgiyi Işınlama: Günümüzde bunun tohumları atıldı malumunuz. CERN’deki parçacık çalışmaları bu bilgi aktarımının en büyük destekçisi olacak deniyor.

Elektrikli Ulaşım: Lityum-İyon bataryalarının gelişimi ile uçak ve otomotiv sektörüne elektrikli araçlar yaygınlaşacak.

Görüldüğü gibi, bunların hepsi günümüzde üzerinde çalışılan bilimsel ve teknolojik konular. Thomson bu gelişmelerin 2025’te hayatlarımıza daha etkili bir şekilde yerleşmeye başlayacağını söylüyor.

Hzırlayan: İrfan Yiter

Etiketler: , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi konukyazar@bilimkurgukulubu.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...