Yüksek Doz Gelecek

Yüksek Doz Gelecek Yükleniyor…

2017 yılı yerli bilimkurgu adına güzel bir haberle başlıyor: “Yüksek Doz Gelecek”.

Beş yazardan beş bilimkurgu kısa romanı içeren bu kitap, ülkemizde ve Dünya’da örneği az görülen bir formatta karşımıza çıkıyor. “Gelecek dünden daha yakın, şimdiden daha gerçek” üst başlığı kitabın amacını en iyi biçimde özetliyor. Zira Türk insanına geleceğin artık her zamankinden yakın olduğunu ve bu gelecekte var olabilmek için hazır olmak gerektiğini hatırlatıyor. Ya hayal gücümüzle bir gelecek inşa edeceğiz ya da inşa edilen geleceğin harcı olacağız.

Her lezzetin kendine yer bulduğu bu ziyafet soframıza göz atalım:

sonorkun_ucar_twit_face (1)

KÖPRÜALTI

Asgari ücretle çalışan sıradan bir işçinin, bir komplonun içine düşmesiyle başlayan ölümcül kaçışı ile uzaya kadar uzanan heyecanlı macerası. Umut Altın bu kısa romanında bilimkurgunun eğlenceli ve aksiyon dolu yanını temsil ediyor.

PHOBOS

Funda Özlem Şeran bir yazar olarak çok zor bir işin altından başarıyla kalkmış. Zira bir uzaylı yaşam formunun gözünden insanları tanıyoruz. Üstelik korku romanları vasıtasıyla… Sonuç muhteşem olmuş.

DEMİR YILDIZ

Dünya yörüngesindeki yapay bir uydunun insanlık üzerindeki kötü planlarını engellemek için bir suçluyu casus olarak göndermekten başka çare yoktur. Orkun Uçar sürprizlerle dolu, ismi gibi sert bir roman yazmış.

KARAVANLAR ÇAĞI

Altıncı küresel yok oluşun ardından, “uzay karavanları” olarak bilinen küçük araçlarla kendini Dünya dışına atabilmiş insanların Karanlık Çağ’ı yaşayışına tanık oluyoruz. Gökcan Şahin yasaların, düzenin olmadığı bu vahşi ortamda güçlü olanın sağ kalabildiği karamsar bir gelecek tasarlamış.

ALT VE ÜST

Güneş Sistemi’nin en sıcak ve zehirli atmosferine sahip Venüs’ün üst atmosferinde zeplinkentlerde yaşayan insanlık ve onların bu ölümcül gezegeni kazanma çabaları. Serdar Yıldız’ın bu romanı, bolca teknik bilgiyle zenginleştirilmiş “hard sci-fi” denilen türün bir temsilcisi.

yüksek doz gelecek 2

Kitabın teknoloji ile iç içe olan iki senelik hayata geçme süreci, içindeki eserler kadar anlatılmaya değer: 8 Nisan 2015 gecesi, internet üzerinden yayınlanan “Mutant Serçe” programına Funda Özlem Şeran ve Serdar Yıldız katıldı. Programın ilerleyen saatlerinde Orkun Uçar da yayına konuk oldu. Konu “Xasiork Ölümsüz Öykü Kulübü”ne geldiğinde eski günlerdeki gibi bir ekip çalışması fikri ortaya atıldı ve “her yazar Güneş Sistemi’nden bir mekân seçip, kısa romanlar yazsın” denildi. Fikir hızla eyleme geçti… Facebook üzerinde “Xasiork Solar Sistem” adıyla bir kapalı grup kuruldu. İlk başta grup kalabalıktı: 25 yazar güneş sisteminden kısa romanları için gezegenleri, uyduları, asteroidleri, hatta boşluğu bile paylaştılar.

Gruba katılan yazarların bitirip teslim etmeleri gereken kendi projeleri de olduğundan, ilk taslak teslimi için bir yıl gibi uzun bir süre verildi. Yazarlar arası iletişim internetle sınırlı kalmayıp, proje Kasım 2015’de İstanbul’da geniş katılımlı bir buluşmaya da vesile oldu. Yazarlar kısa roman fikirlerini diğerleriyle paylaştı. Teslim tarihi yaklaştıkça yavaş yavaş projeden ayrılmalar başladı. Kimi başka işler nedeniyle sıkıştığını, kimi fikrini başka bir şekilde kullanacağını, kimi yazamadığını söyleyerek projeye veda etti. Gelen taslaklardan bir kısmı da genel oylamayla elendi. Sonuçta iki yıla yakın bir süre sonunda hedefe beş yazar ulaştı.

Bu kitabın başarısı devam projeleri için de önemli. Gelecek projenin konusu distopya olacak. Daha sonra da post-apokaliptik dünyalar kurgulanacak. Bir kitap içerisinde beş yazardan beş farklı stil, kurgu, hayal gücü tatmaya hazır mıyız? Öyleyse Yüksek Doz Gelecek…

Yükleniyor…

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

John Shirley 3

Sınıflandırmaya Meydan Okuyan Yazar: John Shirley

Houston, Teksas’ta doğan John Shirley‘nin sanatsal serüveni edebiyat, müzik ve filmden öte yaratıcılık gösterir. Shirley’nin …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et