Spekülatif Kurgunun Kraliçesi: Margaret Atwood

Margaret Atwood, 18 Kasım 1939’da Ottawa, Kanada’da diyetisyen bir anneyle kendisinde doğa sevgisi uyandıran böcekbilimci bir babanın kızı olarak dünyaya geldi. Quebec’te büyüdü ve yazmaya karşı erken yaşta heves gösterdi. 1961 yılında mezun olduğu Toronto Üniversitesi’nde lisans çalışmalarına devam etti. Ertesi yıl Radcliffe’ten yüksek lisansını aldı. Kariyeri boyunca Atwood, ABD’de ve Kanada’daki çeşitli üniversitelerde dersler verdi. Uluslararası alanda ünü olan yazar Halka Oyunu (1966), Damızlık Kızın Öyküsü (1985), Antilop ve Flurya (2003) ve The Tent (2006) gibi kitapları da içeren ödüllü şiirler, kısa öyküler ve romanlar yazdı. Eserleri çeşitli dillere çevrilmiş ve birçoğu, Damızlık Kızın Öyküsü ve Nam-ı Diğer Grace 2017’de olmak üzere, ekrana aktarılmıştır.

Atwood’un Surfacing, Kör Suikastçi ve The Robber Bride romanları daha önceden ekrana uyarlanmıştı. Opera olarak da sergilenen Damızlık Kızın Öyküsü‘nün, baş karakter Offred’i Natasha Richardson’ın oynadığı ve Adian Quinn, Elizabeth McGovern, Faye Dunaway ve Robert Duvall gibi isimleri de kadrosunda bulunduran 1990 yapımı bir film versiyonu da vardır.

Onlarca yıl sonra, Damızlık Kızın Öyküsü bir mini-dizi olarak 2017 baharında Hulu’da yayımlanmaya başladı. Bu sefer Offred’i Elizabeth Moss oynuyor, ona da Samira Wirey, Alexis Bledel ve Josep Fiennes eşlik ediyordu. Dizi sonradan içinde En İyi Drama Dizisi’nin de bulunduğu birçok Emmy ödülü kazandı ve Hulu’ya ilk Emmy onurunu kazandırdı. Buna ek olarak, Atwood’un bir başka romanı Nam-ı Değer Grace, Kanada’nın kuzeyinde 19. yüzyılın ortalarında geçen bir cinayet hikayesi, 2017’nin son çeyreğinde Netflix mini-dizisi olarak yayımlandı (Atwood iki dizide de görülüyor). Ayrıca MaddAddam Üçlemesi de HBO’nun gelecek planları arasında.

Atwood’un yayımlanan ilk eseri Double Persephone (1961) isimli bir şiir kitapçığıydı. İlerleyen yıllarda bunu Talismans for Children (1965) ve The Animals in That Country (1968) gibi başka şiir kitapları izledi. 1969 yılında, yazar ilk romanı The Edible Woman‘ı yayımladı. Bu romanda evlenmek üzere olan bir kadının sosyal durumu mizahi ve metaforik bir şekilde inceleniyordu. Atwood Surfacing (1973), Lady Oracle (1976) ve Ademden Önceki Yaşam (1980) gibi romanlarla birlikte şiir kitapları yayımlamaya da devam etti. Üstelik bunlar, ona en büyük ünü ve popülariteyi kazandıran kitabı 1985 tarihli Damızlık Kızın Öyküsü çıkmadan önce oluyordu. Bu meşhur romanında Atwood püriten, teokratik bir distopik gelecek tasvir eder; sayıları iyice azalmış birtakım doğurgan kadınların erkek derebeylerinin çocuklarını taşımaya zorlandığı bir dünyayı anlatır.

Margaret Eleanor Atwood

Atwood Booker Ödülü’nü kazanan Kedi Gözü (1989) ve Kör Suikastçı gibi romanları da yazan üretken bir yazardır. Gerçek dünyayla paralel temalara sahip spekülatif kurgularını devam ettiren Atwood, yeni milenyuma çevre odaklı bir üçleme yayımlayarak başladı. Bu seri Antilop ile Flurya (2003), Tufan Zamanı (2009) ve MaddAddam (2013)‘ten oluşan MaddAddam Üçlemesi idi. Penelope (2005) ve The Tent (2006)‘ya ek olarak, Başka Dünyalar: Bilimkurgu ve Hayal Gücü isminde, bilimkurgunun ayrıntılarını tartıştığı bir deneme kitabı yayımladı.

2016’da, Atwood çizer Johnnie Christmas ile ortak bir proje hazırladı. Angel Catbird adlı bu çizgi roman, yarı kedi yarı baykuş halinde gelen bir genetik mühendisinin yaşadığı fantastik maceraları işliyor. 2017 Şubat’ta da devam kitabı Angel Catbird: To Castle Catula okurla buluştu. Atwood, eşi Graeme Gibson‘la birlikte Toronto’da yaşamaktadır. İkilinin bir kızları vardır.

Hazırlayan: Ufuk Cem Çakır | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Gelecek Kütüphanesi: Edebi Bir Zaman Kapsülü

Bir kütüphane düşleyin. Öyle ki 100 kitaptan oluşuyor ve kütüphanenin barındırdığı bu kitapları ancak 100 …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin