Medya Neslinin Yükselen Yazarı: John Scalzi

Bilimkurgu yazarı John Michael Scalzi, aynı zamanda Amerikan Bilimkurgu ve Fantazi Yazarları Derneği’nin de eski başkanlarından biridir. The Old Man’s War (Yaşlı Adamın Savaşı) serisi ile bilinen Scalzi’nin üç romanı Hugo Ödülü’ne aday gösterilmiştir ve 1998 yılından beri blogunda çeşitli konularda yazılar yazmaya devam etmektedir. Aynı zamanda bağış toplamak için de kullandığı bu blogla, 2008 yılında Hugo Ödülü’nün elektronik yayın ve fanzinlere verdiği Best Fan Writer ödülünü almıştır. 2013 yılında Redshirts (Kırmızı Üniformalılar) adlı romanıyla Hugo En İyi Roman Ödülü’nü kazanmıştır. Finans, video oyunları, film, astronomi ve siyaset gibi çeşitli konularda kurgusal olmayan kitaplar ve köşe yazıları yazan Scalzi, ayrıca Stargate Universe dizisine de danışmanlık yapmıştır.

Scalzi, 10 Mayıs 1969’da Fairfield, Kaliforniya’da doğdu. Bekar bir annenin üç çocuğundan biri olarak, Los Angeles banliyösünde Covina, Glendora, Azusa ve San Dimas’da büyüdü. Scalzi İtalyan kökenlidir; büyükbabası küçük bir çocukken İtalya’dan ABD’ye göç etmiştir. Scalzi, bilimkurgu ve mistik öyküler okuyarak büyüdü. Bu da onu bir bilimkurgu yazarı olmaya itti. Bu, rastgele verilen bir karardı. Dayton Daily News ile yaptığı röportajda bunu şöyle anlatıyor:

“Roman yazmaya başlamaya karar verdiğimde, zaten bildiğim ve okuyucu olarak sevdiğim bir türde yazmak istedim. Yani, ya bilimkurgu ya da mistik öyküler olacaktı. Ben de yazı tura atarak karar verdim.”

Scalzi’nin çocukluğu yoksullukla geçti. Bu da onun en ünlü makalesi olan “Yoksul Olmak”ı yazmasını sağladı. Bir burs sayesinde Claremont’taki yatılı okul Webb School of California’ya gitti. Sınıf arkadaşlarından biri blogger ve gazeteci olan Josh Marshall’dı. Scalzi, Chicago Üniversitesi’nde felsefe bölümüne girmeye hak kazandı ve 1991 yılında mezun oldu. Tez danışmanı, kısa bir süre için Saul Bellow’du. Üniversitenin öğrenci ombudsmanı seçildikten sonra, Bellow ile olan dersini bıraktı. Bir felsefe profesörü olan Ted Cohen, sonraki tez danışmanıydı, ancak Scalzi tez çalışmasını tamamlamadan mezun oldu. 1989–1990 eğitim öğretim yılında Chicago Maroon’un yayımcılığını yaptı. 1990 yılında henüz öğrenciyken Chicago Sun-Times’e yazılar göndererek profesyonel olarak yazmaya başladı.

Mezun olduktan sonra danışmanlığa başladı ve Fresno Bee için eleştiri yazıları ve film yorumları kaleme aldı. Hikaye anlatmanın bir formu olarak filmlerden öğrendikleri ve film eleştirmenliği ile kazandığı tecrübeler Schalzi’nin özellikle mizah duygusu yoğun eserlerini etkiledi. 1996 yılında AOL’da tam zamanlı bir yazar ve editör olarak işe alındıktan sonra ailesi ile Washington DC’ye taşındı. 1998’de işi bıraktı ve o zamandan beri serbest yazarlık yapıyor. Scalzi, 2010 yılında Amerikan Bilimkurgu ve Fantezi Yazarları’nın başkanlığına seçimle gelen ilk kişiydi (Gerçi zaten tek adaydı, çaktırmayın). Üçüncü dönemi 30 Haziran 2013’te sona erdiğinde, dördüncü bir dönem daha seçilmeyi beklemeden görevinden ayrıldı .

Eylül 2006’da kedisi Ghlaghghee’ye bantla ham domuz pastırması yapıştırarak medyanın dikkatini çekti. Bu paylaşımdan sonra Scalzi, blogunda All Things Bacon başlığı altında yazılar yayımlamaya başladı. Scalzi’nin kitapları mizahi uslubuyla bilinir. Robert Heinlein, Orson Scott Card ve Joe Haldeman gibi yazarlardan etkilenmiştir. İlk romanı Agent to Starsı 1997’de yazdı ve 1999’da web sitesinde ücretsiz yayımladı. Okuyuculardan romanı beğendikleri takdirde bağış yapmalarını istedi ve beş yıllık bir süre zarfında yaklaşık 4.000 dolar topladı. Bu kitap daha sonra Subterranean Yayımcılık tarafından 2005 Haziran’ında, Mike Krahulik tarafından tasarlanan kapağı ile sınırlı sayıda basıldı. Roman daha sonra Tor tarafından piyasaya sürüldü. İlk temas konseptinde yazdığı ilk hikayesi, uzaylıların türlerini insanlara daha çok benzetmeye çalışmak için onlara yardım etmesi amacıyla tuttuğu bir Hollywood ajanını konu ediyordu. Bu hikaye farklı yorumlarla karşılandı; Publishers Weekly, hikaye iskeletini öngörülebilir olarak eleştirirken, Booklist “absürd, komik ve hicivle dolu” demişti.

Scalzi’nin yayımlanan ilk romanı, insanlığın uzayı kolonileştirmek için sürdürdüğü yüzyıllık savaşta görev alan 75 yaşındaki bir adamı konu ettiği The Old Man’s War (Yaşlı Adamın Savaşı)’dur. Askeri bilimkurgu türündeki bu kitapta Robert Heinlein’dan, özellikle de Starship Troopers eserinden esinlenmiştir. Scalzi, kitabının aynı zamanda gelir getirmesini de hedefliyordu. Askeri bilimkurguyu, en kolay pazarlanabilecek tür olduğunu düşündüğünden seçti. Agent to Star’da yaptığı gibi bu kitabı da önce blogunda yayımladı. Aralık 2002’de her gün yeni bir bölüm ekledi. Sonrasında Tor Books’un yönetici editörü Patrick Nielsen Hayden romanı satın almayı teklif etti ve kitap Ocak 2005’te yayımlandı. 2006 yılında Scalzi, The Old Man’s War ile Hugo, En İyi Roman Ödülü’nü kazandı.

The Ghost Brigades (Hayalet Tugayı) 2006 yılında piyasaya çıktı. The Old Man’s War’un devamı olan bu kitap, John Perry’ye değil özel kuvvet birimlerine odaklanıyordu. The Ghost Brigades’in  televizyon hakları 2014 yılında Syfy tarafından satın alındı. 2006’da hiciv türündeki Android’s Dream (Android’in Rüyası) okurla buluştu. Publisher Weekly bu eser için “galeyana gelen zekice sıçrayış” diyordu. New York Times’tan Dave Itzkoff ise “yergi olması gereken yerde tamamen alaycılık seziliyor” değerlendirmesinde bulundu. 2006 yılının Ağustos ayında, Scalzi 2005 John W. Campbell En İyi Yeni Yazar Ödülü’ne layık görüldü. Şubat 2007’de, The Old Man’s War’un evreninden uyarlanan kısa roman The Sagan Diary (Sagan Günlüğü) Subterranean Yayımcılık tarafından basıldı. Scalzi, kitabı ilk başta serbest nazımlı şiir olarak yazdığını, sonra düzyazı biçimine dönüştürdüğünü söyledi. Şubat 2007’de The Sagan Diary’nin Elizabeth Bear, Mary Robinette Kowal, Ellen Kushner, Cherie Priest, Karen Meisner ve Helen Smith gibi bilimkurgu yazarlarının seslendirdiği sesli kitap versiyonu kendi web sitesinde yayımlandı. Aynı yılın Kasım ayında, Subterranean Yayımcılık da The Sagan Diary metnini çevrimiçi olarak ücretsiz kullanıma sundu. Nisan 2008’de Audible Frontiers, kitabın Stephanie Wolfe tarafından okunan bir sesli kitap versiyonunu daha hazırladı.

Yine aynı evrende geçen üçüncü roman The Last Colony (Son Koloni), Nisan 2007’de yayımlandı. En İyi Roman dalında 2008 Hugo Ödülü’ne aday gösterildi. The Last Colony‘de ele alınan olayların farklı bir görünümünü sunan ve serinin dördüncü kitabı olan Zoe’s Tale (Zoe’nin Öyküsü), 2008 Ağustos ayında yayımlandı. Zoe’s Tale de 2009’da En İyi Roman dalında Hugo Ödülü’ne aday gösterildi. Yine 2008 yılında Audible.com, Scalzi’nin editörlüğünü yaptığı ve özellikle kısa öykülerden oluşan ve Scalzi, Elizabeth Bear, Tobias Buckell, Jay Lake ve Karl Schroeder tarafından oluşturulan sesli kitap antolojisi METAtropolis‘i çıkardı. METAtropolis, başından itibaren diğer basım türlerinden önce sesli kitap basımına öncelik verilmesi için yola çıkmıştı. Battlestar Galactica oyuncuları Michael Hogan, Alessandro Juliani ve Kandyse McClure’nin seslendirdiği kitap 2009 Hugo, Uzun Formda En İyi Dramatik Sunum Ödülü’ne aday gösterildi. 2010 yılında Jay Lake tarafından düzenlenmiş METAtropolis: Cascadia adlı devam niteliğinde yeni bir sesli kitap yayımlandı. 2009 yılında Subterranean Yayımcılık, METAtropolis‘e dayanan sınırlı sayıda, standart ciltli bir baskısını yayımlarken, 2010 yılında da başka bir baskı Tor tarafından yapıldı.

Scalzi’nin dokuzuncu romanı Fuzzy Nation, bir yazma alıştırması olarak başladı. Scalzi, bu kitabı “yalnızca yazarken eğlenmek ve tekrar bilimkurgu yazma alışkanlığı kazanmak” için yazmaya başladığını söyledi. Fuzzy Nation, 1962 yılında H. Beam Piper tarafından yayımlanan ve yayım hakları Piper ailesinde olan Little Fuzzy kitabının bir uyarlamasıydı. Scalzi, 7 Nisan 2010’da blogunda kitabın yayımlanacağını duyurdu ve roman 10 Mayıs 2011’de görücüye çıktı. Scalzi çok fazla kısa öykü yazmadı, ama orjinali ilk kez Tor.com’da basılan After the Coupon kısa öyküsü, En İyi Kısa Öykü dalında 2009 Locus Ödülü için finalde yarıştı. Daha sonra Tor, 2009’da bu öyküyü e-kitap olarak da yayımladı. 2012 yılındaki kitabı Redshirts: A Novel with Three Codas, En İyi Roman dalında 2013 Hugo Ödülü’nü kazandı. Scalzi Redshirts’ü yazmaya, Star Trek’in sürekli görev tamamlanmadan ölen, az prestijli, isimsiz kahramanları “kırmızı üniformalılar” ile ilgili birkaç mizahi çalışma yapmaya başladığını fark ettikten sonra karar verdi.

24 Mayıs 2015’te Tor, Scalzi ile 10 yıllığına 13 kitap için (10’u yetişkin ve 3’ü genç yetişkin kitabı) 3,4 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardığını duyurdu. Bu anlaşmada yer alan kitaplar arasında, The Old Man’s War serisi, Head On olarak adlandırılan Lock In (2014’te Scalzi tarafından yayımlanan yakın gelecekteki bir gerilim serisi), yeni bir uzay dizisi ve birkaç bağımsız kitap yer alıyordu. Sözleşme devam ederken The Collapsing Empire (İmparatorluğun Çöküşü)‘ı yazdı. Scalzi, eşi Kristine Ann Blauser ile Fresno’da yaşadığı sırada tanıştı ve 1995 yılında evlendiler. Tek çocuğu olan Athena adlı kızı, 1998’de doğdu. Eşinin ailesine daha yakın olabilmek için Bradford, Ohio’da yaşıyorlar. Scalzi kendini feminist ve Rockefeller Cumhuriyetçisi olarak tanımlıyor ve eşcinsel evliliği destekliyor.

Hazırlayan: Hilal Adaşlık | Kaynak

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

Love-Death-Robots-Season-2

Yolculuk Devam Ediyor: Love, Death & Robots Vol.2

Netflix, son yıllarda yaptığı birçok işle adından söz ettirmeye devam ediyor. Evet, bu işlerin bazıları …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et