Spider_Robinson

Hayatı ve Eserleriyle Spider Robinson

Spider Robinson, 1948 yılında Bronx, New York’ta dünyaya geldi. Hevesli bir bilimkurgu okuyucusuydu. Robert Heinlein’ın çocuk romanlarını okuyarak büyüdü. Katolik lisesine gitti ve gençlik yıllarını seminerlerde geçirdi. Katolik kolejinde iki yıl ve Stony Brook’taki New York Eyalet Üniversitesi’nde beş yıl okudu. Aynı üniversitede İngilizce lisans bölümünü tamamladı. Stony Brook’tayken kampüs kafelerinde ve toplantılarında gitar çaldı, kız arkadaşı ile şarkılar söyledi. Bu yıllarda, blues müzisyeni “Spider” John Koerner’a duyduğu hayranlığın da etkisiyle “Spider” mahlasını benimsedi. 1971 yılında, New York’ta kanalizasyon bekçiliği yaptı ve bilimkurgu yazmaya başladı. İlk kısa hikâyesini 1972’de Analog bilimkurgu dergisine sattı. “The Guy with the Eyes”  (Analog, Şubat 1973) hikâyesi, Callahan’s Place adlı bir bar hikâyeleri derlemesinde yer aldı. Yazar, 21. yüzyıla kadar Callahan’s Place hikâyeleri yazmaya devam etti. Sonradan bu hikâyeler bir dizi kitapta toplandı.

1973’te Nova Scotia’ya taşındı ve tam zamanlı yazmaya başladı. 1974’te En İyi Yeni Yazar kategorisinde John Campbell Ödülü’nü kazandı. Analog, Galaxy Science Fiction Magazine ve diğer birkaç dergide kısa hikâyelerine yer verildi. 1975’te, daha sonra “Stardance” üçlemesini birlikte yazacağı koreograf, dansçı ve Sōtō Zen rahibi Jeanne Robinson ile evlendi. 1970’lerin ortalarından sonlarına kadar Galaxy Magazine için kitap eleştirmeni olarak çalıştı. 1978-79’da Jim Baen’in orijinal antoloji dizisi “Destinies” için kitap incelemeleri kaleme aldı. Ardından birkaç yıl boyunca, Heinlein’ın son çalışmalarını da kapsayacak şekilde Analog için inceleme yazıları hazırladı.

Robinson’ın ilk yayımlanan romanı Telempath (1976), Hugo Ödülü  kazanan “By Any Other Name” adlı romanının devamı niteliğindeydi. Sonraki otuz yıl boyunca, kısa öykü derlemeleri de dâhil olmak üzere yaklaşık her yıl bir kitap yayımladı. Uzun süredir devam eden Callahan serisinde yazdığı kısa öyküleri, 1997 yılında Callahan’ın Crosstime Saloon başlığı altında yayımlandı. Bu hikâyeler ve daha sonraki romanlar, gizemli bir yazar olan John D. MacDonald’ın eserlerine sık sık atıfta bulunuyordu. Hikâyelerindeki Sally McGee, MacDonald’ın gizemli romanlarındaki merkezi karakter olan Travis McGee’yi yansıtıyordu. 1992’de Orlando, Florida’daki Dünya Bilimkurgu Kongresi’nde (WorldCon) Hugo Ödülleri için usta yazar olarak yer aldı. 1996’dan 2005’e kadar, Globe and Mail’in teknoloji bölümünde köşe yazarlığı yaptı.

Robinson, Robert A. Heinlein’ın 1955 yılında yazımına başlayıp bıraktığı yedi sayfalık bir roman taslağından yola çıkarak kaleme aldığı “Variable Star” romanını 2006’da yayımladı. Heinlein’a olan hayranlığını çeşitli makale ve kitaplarında sık sık ifade etti. Özellikle “Variable Star”ın son sözünde, Heinlein’ın “Rocket Ship Galileo” ve “Heinlein Juvenile” eserlerinin hayatına nasıl yön verdiğinden bahsetti.

Vancouver’da on yıl yaşadıktan sonra, 1999’da Bowen Adası’na taşındı. 2002 yılında Kanada vatandaşı oldu. Eşi Jeanne, safra kanseri tedavisine devam ederken 30 Mayıs 2010’da hayata gözlerini yumdu. Kızı Terri de 5 Aralık 2014’te göğüs kanserinden yaşamını yitirdi. 31 Ağustos 2013’te kalp krizi geçirdi. Ailesinin karşılaştığı sağlık sorunları nedeniyle 2008’den sonra edebiyattan uzak kalmayı yeğledi. 2013 yılında, bir sonraki “Orphan Stars” romanı üzerinde çalıştığını, yavaş da olsa ilerlediğini açıkladı. Aynı anda otobiyografisi üzerinde de çalışmaya başladığını duyurdu. 2018 yılında, 76. Dünya Bilimkurgu Kongresi’nde Onur Konuğu olarak ilan edildi.

Uluslararası edebiyat camiasında en çok Callahan Günlükleri eseriyle tanındı. Bu eser, 2023 yılında İthaki Bilimkurgu Klasikleri dizisinin 83. kitabı olarak dilimize de çevrildi. Robinson, başta Nova Scotia ve British Columbia eyaletleri olmak üzere yaklaşık kırk yıldır Kanada’da ikamet ediyor.

Yararlanılan Kaynaklar:

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

underworld

Fantastikten Sert Bilimkurguya: Underworld

Bir zamanlar büyü veya sihir denilen şeylerin sonradan bilimsel izahatlar ile ortaya konulmasında olduğu gibi, …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et