Yazarlar

Tarih: 6 Nisan 2020 | Yazar: Almıla İkra Akgül

0

Bir Arketip Ustası: Walter Tevis

Ünlü polisiye yazarı ve edebiyat eleştirmeni James Sallis, Boston Globe’daki yazısında, “En iyi bilimkurgu romanlarından ve karşılaştığı en yürek parçalayıcı kitaplardan biri” olarak tanımladığı, Walter Tevis‘in Dünya’ya Düşen Adam eseri için “adeta dini bir kıssa” ve “bir sanatçının portresi” nitelemelerinin yanında, “Yoğun bir ihtiras ve korkunç bir hezimete yakılmış ağıt; insanın mutlak ve müebbed yalnızlığına bir çağrı,” ifadelerini kullanmıştı.

Walter Tevis, 1928 yılında hayatının ilk on yılını geçirdiği San Francisco’da doğdu. 10 yaşındayken kendisine romatizmal bir kalp hastalığı tanısı konuldu ve ebeveynleri tarafından bir yıl boyunca kalacağı Stanford Çocuk Hasta Bakım Evi’ne yerleştirildi. Tevis 11 yaşına vardığında Kentuck’ye yerleşen ailesinin yanına dönebilmek için trenle ülkeyi uçtan uca tek başına katetti. Devam ettiği Lexington Lisesi’nde tanıştığı Toby Kavanaugh ile ömür boyu sürecek arkadaşlık bağları kurdu. Kentucky, Lawrenceburg’daki Rhoda Kavanaugh Konağı’nın oyun salonunda bilardo öğrendi ve kütüphanesinde bilimkurgu kitapları ile tanıştı. Toby daha sonra Lexington’da, Tevis’in eserlerine etki edecek bir bilardo salonunun da sahibi oldu.

On yedi yaşındayken askere alındı. Donanma’da, Okinawa’daki USS Hamil’de görev yaptı. Terhis olduktan sonra Kentucky Üniversitesi’nde lisans ve yüksek lisans eğitimine devam etti ve burada The Big Sky‘ın yazarı Pulitzer Ödülü sahibi A. B. Guthrie‘den dersler aldı. Eğitim hayatı devam ederken Tevis bir yandan da arkadaşı Toby’nin bilardo salonunda çalıştı. İlk ‘bilardo salonu’ öyküsü “The Big Hustle” ı, Guthrie’nin dersi için yazdı ve bu öykü “Collier’s”in 5 Ağustos 1955 tarihli sayısında yayımlandı.

Mezun olduktan sonra Science Hill, Hawesville, Irvine ve Carlisle gibi küçük kasaba liselerinde Fen bilimleri ve İngilizceden beden eğitimine kadar farklı branşlarda öğretmenlik yaptı. Ayrıca Kuzey Kentucky Üniversitesi, Kentucky Üniversitesi ve Güney Connecticut Eyalet Üniversitesi’nde dersler verdi. 1960 yılında yaratıcı yazarlık master’ı aldığı Iowa Yazarlar Atölyesi’ne katıldı.

İlk bilimkurgu öyküsü “The Ifth of Oofth”, 1957’de Galaxy Science Fiction’da yayımlandı. Aynı yıl Jamie Griggs ile evlendi ve evliliğinin ikinci yılında oğlu William Thomas ve kızı Julia Ann‘i kucağına aldı. The Saturday Evening Post,  Esquire,  Redbook,  Cosmopolitan ve Playboy gibi haftalık ve aylık dergilerde kısa hikayeler yayımlamaya devam etti. İlk romanı The Hustler, 1959’da Harper & Row tarafından yayımlandı. Bunu 1963’te Gold Medal Books tarafından basılan The Man Who Fell to Earth (Dünya’ya Düşen Adam) izledi.

Takip eden on dört yıl boyunca Ohio Üniversitesi’nde İngiliz Edebiyatı ve Yaratıcı Yazma dersleri verdi. Bu süreçte çok az eser üretmekteydi. 1978’de yazmaya devam etmek için bu görevden ayrılarak New York’a taşındı. Mockingbird, The Steps of the Sun, The Queen’s Gambit ve The Color of Money romanlarını ve kısa öykülerden oluşan Far From Home (1981) adlı seçkisini de bibliyografisine ekledi. Popüler eserleri Fransızca, Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Danca, İsveççe, Yunanca, İbranice ve Japonca olmak üzere yaklaşık yirmi dile çevrildi. Dünya’ya Düşen Adam adlı eseri, 1963 yılında en iyi bilimkurgu romanı seçilen Tevis, aynı zamanda 1980’de Mockingbird ile Nebula En İyi Roman Ödülü’ne aday gösterildi.

Tevis’in altı romanından üçü önemli sinema filmlerine ilham verdi. Bilardocu “Fast Eddie” Felson’un maceralarını işleyen Hustler (1961) ve The Color of Money (1984) filmlerinin ardından, The Man Who Fell to Earth de 1976’da çekildi. Bu roman 1987’de bir TV filmi olarak tekrar hayranları ile buluştu.

Hayatının son yıllarını New York’ta geçiren Tevis, 1984 yılında akciğer kanserine yenilerek hayata gözlerini yumdu ve Kentucky’de toprağa verildi.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!