bilimkurgu kulubu

Edebiyat galaksiseytanlari

Tarih: 23 Eylül 2018 | Yazar: Ahmet Boyraz

0

Uzaylıların Geçit Töreni: Galaksi Şeytanları

Özgün adı Nightfall One olan Galaksi Şeytanları, 1991 yılında Altın Kitaplar tarafından dilimize kazandırıldı. Kapak resmi Şahin Karakoç’a, çevirisi ise Gönül Suveren’e ait olan derlemede beş öykü bulunuyor. Derlemenin öne çıkan öyküsü Nightfallhem Isaac Asimov‘un yazarlık kariyerinde hem de bilimkurgu edebiyat tarihinde önemli bir yere sahip. Yazarın 1941 yılında kaleme aldığı öykü, dönemin ünlü editörlerinden John W. Campbell‘ın çok ilgisini çekmiş ve Asimov’un ücretini kelime başına 1.25 cent gibi yüksek bir rakama çıkarmasını sağlamıştı.

Ralph Waldo Emerson‘ın, Yıldızlar bin yılda tek bir gece belirseydi,” diye başlayan dizesinden ilham alan Asimov, 6 güneşe sahip aydınlık bir gezegen hayal etti. Burada yaşayan canlılar gecenin ne olduğunu bilmedikleri gibi, hayatları boyunca yıldızlı bir gökyüzü de görmemişlerdi. Ancak 2049 yılda bir gerçekleşen tutulma kapıdaydı. Gezegene karanlık çökmeye başladıkça panik de gitgide şiddetlecekti… Derlemede “Karanlık Bir Dünya” adıyla yer alan bu ilginç öykü, 1968’de Amerikan Bilimkurgu Yazarları Cemiyeti tarafından gelmiş geçmiş en iyi kısa bilimkurgu öyküsü seçilerek tarihe geçti. Hatta 1988 ve 2000 yıllarında iki sinema filmine de uyarlandı. Ayrıca Asimov ve Robert Silverberg’in daha sonra öyküyü birlikte romanlaştırdığını da belirtelim.

Galaksi Şeytanları

Galaksi Şeytanları’nda akıllı olarak kabul edilen 5 ırk bulunuyor. Bunlar Arzlılar, Hawkinsliler ve diğerleri. Olaylar, Hawkinsli olarak bilinen uzaylı bir ırkın Arz gezegenine incelemeler yapması için Doktor Harg Thalon’u göndermesiyle başlıyor. Asıl amaçları kendi gezegenlerindeki Engelleyici Ölüm hastalığının Arz gezegeninden kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek. Çünkü Hawkinsliler’in uzun mu uzun bir yaşamları var.

İnsanların yaşadığı Arz gezegeninde bu uzaylı misafiri ağırlama görevi ise biyoloji uzmanı Bayan Rose ve bir polis olan Bay Drake adlı Smollett çiftine veriliyor. İlk başlarda her şeyin çok barışçıl göründüğü bu ziyaret, gerçek planlar su yüzüne çıkınca tüm galaksinin en güçlü düşmanını gözler önüne seriyor. Altıncı bir ırk: Asalak! Acaba insanlığın daha uzun yaşamasını zihnimizde varlığını sürdüren bu ‘Asalak’ mı engelliyor?

Karanlık Bir Dünya

nightfall

“Yıldızlar bin yılda bir gece gözükseydi, insanlar o zaman Tanrı ‘nın kentine nasıl inanır ve tapar, kuşaklar boyunca onu nasıl hatırlarlardı?” –Emerson

6 güneşi olan Lagash gezegeninde gece diye bir şey yoktur. Lakin her iki bin yılda bir güneş tutulması gerçekleşmektedir. Güneş tutulmasına az bir süre kalınca ortaya kıyamet senaryoları atılmaya başlanır. Bilim insanları bu tutulma sırasında yaşanan karanlığın tüm toplumu delirteceğini ve bu delilik sonucunda insanların her yeri yakıp yıkacağını düşünür. Kendi türlerinin devam edebilmesi için de bir çözüm bulmuşlardır. Bu teoriye inananları ve tüm buluşlarını bir sığınağa saklarlar.

Öykü sofiler, bilim insanları ve tüm bunlara şüpheli bir şekilde yaklaşan gazetecinin, tutulmaya saatler kala yaşadıkları çatışmayı ele alıyor.

C Borusu

Arzlı 7 kişi uzay gemileriyle vatanlarına geri dönerken uzaylılar tarafından gemileri ele geçirilerek savaş esiri olur. Muhasebeci, emekli albay, iki kardeş, sevgilisi olan bir genç, geminin en genç kişisi ve uzaylılarla daha önce aynı yerde yaşamış olan Stuart kendilerinden alınan geminin kontrolünü tekrar ele geçirmek ve kurtulmak için fikir birliğine varmaya çalışır. Gemiyi tekrar almalarının tek bir yolu vardır. O yol da C Borusundan, yani Ceset Borusundan geçmektir.  C Borusu, yüksek basınçlı buharla cesetlerin uzaya atıldığı bir bölümdür.

Kimsenin yanaşmadığı bu işe en sonunda Muhasebecimiz gönüllü olur. Diğerleri muhasebecinin neden durduk yere bu göreve gönüllü olduğu hakkında şüpheye düşer. Asimov bu kısımda insanların bir şüphe hastası olduğunu da birkaç kelimeyle söylemeden geçmiyor.

Yeşil Lekeler

Asimov’un bu öyküsü, uzaylı ve mürettebatın gözünden olmak üzere iki farklı anlatımla ilerliyor. Arz, daha önce keşif gemisi gönderdiği yabancı bir gezegene bir gemi daha gönderiyor. Önceki gemiye ne olduğu hakkında kimsenin bir fikri yok, ama biz okuyucular gerçeği ilerleyen sayfalarda öğreniyoruz. Keşfe giden mürettebat gezegende bir süre kaldıktan sonra geri dönmek için yola koyulur. Arz gezegenine bulaşıcı bir hastalık taşımamak için tüm tedbirleri alırlar. Lakin hesapta olmayan iki dakikalık bir kesinti sonucu enerji kalkanı devre dışı kalınca, küçük yeşil bir uzaylı gemiye sızar. Arzlı mürettebatın ise bundan haberi yoktur. Arzlı dostlarımız geri dönüş yolunda ilerlerken, uzaylı dostumuz ise amacına ulaşmak için akla gelmedik yerlerde saklanır.

“Her zaman insanlar mı kaçak yolculuk yapacak?” diyen Asimov, bu öyküsünde zihin okuyan, kamuflaj yeteneği olan istilacı uzaylımızın kaçak yolculuğunu anlatıyor.

Ayıklama

Nüfus

Kitabın en kısa öyküsü olan ‘Ayıklama’, aynı zamanda en dikkat çekici olanlarından biri. Dr. Aaron Rodman, yetkililerin isteğiyle zehirli bir besin üretir. Lipo-protein adı verilen bu besin sayesinde dünya nüfusunda ciddi bir ayıklama yapılacaktır. Çünkü gezegen çok kalabalıklaşmış ve açlık sorunu ortaya çıkmıştır. Öykünün finali %70 ölüm garantili. Ama kimler için?

Hazırlayan: Ahmet Boyraz

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1993'de Adana'da doğdu. Futbol ve Bilimkurgu hastası. Bilimkurgu konusunda üretmekten çok tüketme eyleminde olsa da bunu tersine çevirmek için elinden geleni yapıyor.