bilimkurgu kulubu

Edebiyat

Tarih: 19 Nisan 2016 | Yazar: Konuk Yazar

0

Türkçeye Çevrilmesi Gereken 5 Bilimkurgu Romanı

Hayranları, bilimkurguyu pek çok sebepten ötürü severler. Ancak bu türün alameti farikası olan şey kesinlikle keşif tutkusudur; uzaylılarla savaş, uzay gemileri, gelecek öngörüleri ve ilgi çekici kahramanlar… Bilimkurgu aynı zamanda, insanoğlunun yeni teknolojilere, uzaylı ırklara veya başka dünyalara karşı vereceği tepkiyi heyecanlı ve biraz da korkutucu şekilde gösteren sihirli bir küre gibidir.

Yüzlerce kitabı listelemenin zorluğu bir yana, bu yazıda dilimize çevrilmesi gerektiğini düşündüğümüz bilimkurgu eserlerinden bazılarını paylaştık. Umuyoruz yayınevlerinin dikkatini çekmeyi başarırız. Siz de yorumlarınızda türkçe olarak okumak istediğiniz bilimkurgu kitaplarını yazabilirsiniz.

The Lost Time Accidents
John Wray

The Lost Time Accidents

Walter “Waldy” Tolliver kelimenin tam anlamıyla zamandan düşmüş bir adamdır. Zaman dışı uzayda hapsolmuşken gizemli sevgilisine mektuplar yazmakta ve ailesinin kazalarla ilişkisini veya uzaydaki deliklerin tarihçesini yazmaktadır. Waldy, bilge bir yazar olarak bu geniş romanda zaman yolculuğunun, zihinsel hastalığın ve karşılıksız aşkın kesişmesini keşfedip, aklını kuşaklar boyunca süren zamanın anlamıyla meşgul etmektedir.

Lightless
C.A. Higgins

Lightless

Althea, Anenka adlı deneysel bir askeri uzay gemisinde, mürettebattan arkadaşları yerine geminin yapay zekası ile duygusal bağ kuran bir bilgisayar uzmanıdır. Althea, güverteye bir grup kaçak terörist çıktığında, kendini yapay zekayı korumak için gerekeni yaparken bulur. Gemi hasar aldıkça mürettebat klostrofobi ve şüphenin etkisine girer. Althea da bağımsızlığa ve güçlü sezgilere sahip olmanın ne demek olduğunu sorgulamaya başlayacaktır.

Quantum Night
Robert Sawyer

Quantum Night

Bu son sürat giden bilimkurgu heyecan fırtınası insanlığı üç gruba ayırır: Her söyleneni yapan zombiler, zombileri kontrol etmeye çalışan psikopatlar ve ortak bilince sahip insanlar. Hikayenin kahramanı Jim Marchuk psikopatlar üzerinde çalışan bir psikologdur ve birer psikopata dönüşmeden önce zombileri tekrar insan yapabilmenin yolunu arayan bir ekiple birlikte çalışmaktadır.

2312
Kim Stanley Robinson

2312

2312 yılında Güneş sisteminde, insanların yaşadığı birkaç gezegen arasındaki ilişkiyi altüst etmek üzere olan bir komplonun ortaya çıkarılmasını anlatır. Okuyucular, biyosfer yaratıcılığından sahne sanatçılığına geçiş yapan 135 yaşındaki Swan Er Hong’u, büyükannesinin ölümünü araştırırken takip eder. Bu öyle bir maceradır ki uzayda yolculuk ettikçe kapsamı genişler. Okuması zor bir kitap olduğu doğru, ancak YZ teknolojisinin kullanımından insan cinsiyetindeki akışkanlığa kadar sürükleyici fikirlere sahiptir ve sizi günlerce düşündürecektir.

Lock In: A Novel of the Near Future
John Scalzi

Lock In A Novel of the Near Future

Polisiye ve bilimkurgu gerilimin eğlenceli bir karması olan kitapta, bulaşıcı bir virüsten kaynaklanan Haden Sendromu, nüfusun yüzde 1’ini uykudan mahrum bir halde bedenlerinde kıstırır. İnsanlar virüsün bulaştığı bu dünyaya 25 senedir adapte olmuşlar ve hayatlarını devam ettirebilmek için beyinleriyle yönetebildikleri insan görünümlü kişisel taşıyıcı robotlar kullanmaktadırlar. Haden adıyla bilinen FBI ajanı Chris Shane, kıdemli ajan Leslie Vann ile birlikte bir cinayet vakasını araştırmaktadır. Bir cinayet incelemesi olarak başlayan araştırmaları Shane ve Vann’ı filizlenmekte olan yeni bir insan kültürünün keşfine götürür.

Çeviri: Cem Şensoy

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi konukyazar@bilimkurgukulubu.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayınlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...