Ray Bradbury Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

1- Çoğu gencin ilk işi, meyve-sebze taşımak veya burger çevirmek olur. Henüz 14 yaşındayken; Ray Bradbury, George Burns ve Gracie Allen’ın radyo programında yazarlık işine başladı.

“Figueroa Tiyatrosu önündeki Figueroa Caddesi’ne gittim.” dedi Bradbury. “Tiyatronun hemen önünde George Burns’ü gördüm. Gidip ona dedim ki: ‘Bay Burns, bu gece yayınınız var değil mi?’ O da ‘Evet.’ dedi. ‘Seyirciniz yok, değil mi?’ dedim. ‘Hayır.’ dedi. ‘Beni içeri alıp seyirciniz olmama izin verir misiniz?’ dedim. Böylelikle, beni içeri aldı ve ön sıraya oturttu. Perde kalktı, Burns ve Allen’ın seyircisiydim artık. Yayın için her Çarşamba tiyatroya gittim ve şovlar yazıp George Burns’e verdim. Sadece birini kullandılar – ama kullandılar, şovun son kısmında kullandılar.”

Ray Bradbury

2- 22 yaşındayken, ilk kez bir kıza çıkma teklif etmek için cesaretini topladı. İsmi Maggie’ydi ve bir kitapçı dükkanında tezgahtardı. Ray’in kitapçı dükkanından çaldığını düşündü çünkü üstünde uzun bir trençkot vardı. Kahve içmek için çıktılar. Bu önce kokteyllere, sonra akşam yemeğine ve en sonunda evlilik, 56 yıldönümü ve 4 çocuğa dönüştü. Bradbury’nin hayatı boyunca çıktığı tek kızdı. Ray evde oturup yazarken Maggie tam zamanlı bir işe sahipti ve bu, 1940’larda adeta duyulmamış bir şeydi.

3- Bradbury ehliyet almamakla kalmadı, hiçkimse için arabalara inanmıyordu. Henüz 16 yaşındayken ölümcül bir araba kazası sonucu kişisel bir tiksinti oluştu. 1996’da Playboy’a şöyle bir demeç verdi: “6 kişinin bir kazada korkunç bir şekilde öldüğünü gördüm. Eve, duvarlara ve ağaçlara tutunarak yürüdüm. Normal yaşantıma dönmem aylar aldı. Yani, araba kullanmıyorum, ama benim araba kullanıp kullanmadığım konuyla ilgisizdir. Otomobil, toplumumuzdaki en tehlikeli silahtır – arabalar, savaşlardan daha çok ölüme sebep olur.”

4- Fütüristik her şey hakkındaki yazılarına rağmen, Bradbury bilgisayarlardan tiksinirdi. “Bill Gates ve ortakları tarafından kandırılıyoruz,” dedi Playboy‘a 1996’da. “Windows ’95’e bakın. Biliyorsunuz bu bir sürü saçmalık.” Ona göre, bilgisayarların daktilolardan bir üstünlüğü yoktu ve kesinlikle bir daktiloya daha ihtiyacı olmadığını söyledi. Ayrıca, internetin “eski moda” olduğunu söyledi: “Size bir soru yazıyorlar, siz bir cevap yazıyorsunuz. Bu 30 yıl önceydi. Bunu neden telefon ve televizyon gibi anlık şeylerde uygulamıyorlar? Bu kadar geri kalmış bir şey için niçin bu kadar heyecanlanıyorlar?”

RayBradburyInTimeMachine_100.jpeg
Ray Bradbury, 1960 tarihli “The Time Machine” filminde kullanılan orijinal zaman makinesinde

5- Bradbury’nin tanıştığı tek ünlü George Burns değil. 1947’te, Mademoiselle‘de çalışan bir editör, Bradbury’nin kısa hikayesini okudu –“Homecoming (Eve Dönüş)“, doğaüstü varlıkların oluşturduğu ailedeki tek insan çocuk. Editör, hikayeyi basmaya karar verdi ve Bradbury, 1947 yılının en iyi kısa hikayeleri için verilen O. Henry Hikaye Ödülleri’nde dereceye girdi. Hikayesini istenmeyen materyal yığınından çekip çıkararak Bradbury’e yardım eden genç editör kim miydi? Truman Capote.

6- Fahrenheit 451’i yazmak Bradbury’nin sadece dokuz gününü aldı ve bunu, UCLA kütüphanesinin bodrum katında, kiralık bir daktilo ile yazdı. Bu klasik romanın ismi, kağıdın aleve maruz kalmadan yandığı sıcaklıktan gelir.

7- Fahrenheit 451‘i UCLA’da yazmasına rağmen, orada okumadı; hatta üniversiteye inanmıyordu. “Kütüphanelere inanıyorum çünkü çoğu öğrencinin parası yok,” dedi Bradbury. “Liseden mezun olduğum zaman, Büyük Buhran zamanıydı ve hiç paramız yoktu. Üniversiteye gidemedim, bu yüzden 10 yıl boyunca her hafta 3 gün kütüphaneye gittim.”

8- Bradbury, Walt Disney ile sadece iyi arkadaş değildi, aynı zamanda Epcot’taki Spaceship Earth turuna, turun etrafına inşa ettikleri hikayeyi yazarak, katkıda bulundu. Bradbury hatta Walt Disney’in Los Angeles Valisi olması için ona ısrar ve baskıda bulundu. Disney parklarının büyük bir hayranıydı ve diyordu ki,

“Dünyadaki herkes buraya gelecek. Neden mi? Çünkü geleceğin dünyasına bakmak istiyorlar. Daha iyi insanlar nasıl olurlar, onu görmek istiyorlar. İşte bütün mesele bundan ibaret. Alaycılar çoktan oradaydılar ve birbirlerinin ödünü patlatıyorlardı. Disney’in yaptığı şey ise hepimizi mutlu etmeyi sağlayacak şeyleri yapmanın alternatif yollarının olduğunu tüm dünyaya göstermek. Disneyland, Disney World ve Epcot’un konseptlerinden bazılarını kendimize uyarlayabilsek, gerçekten de dünya daha iyi bir yer olabilir.”

Headstone_of_Ray_Bradbury,_May_2012

9- Bir defasında, öldüğünde küllerinin Campbell’s Tomato Soup (Campbell Domates Çorbası) kutusuna koyulup Mars’a gönderilmesini istediğini söyledi. Sonra, hayranlarının ziyaret edebileceği bir yere sahip olmak istediğine karar verdi ve kitaplarının ismini de içeren kendi mezar taşını tasarlamaya koyuldu. Son bir dokunuş olarak, mezar taşındaki bir işarette “Dandelion Wine” adlı ve birçok kişinin sevdiği romanımı onurlandırmak için ”Karahindibaları buraya yerleştirin” (Place dandelions here) yazacaktır. En sonunda, çok daha basit bir şey ile yetindi: İsminin yazdığı düz bir mezar taşı ve “Fahrenheit 451’in yazarı”. Los Angeles’ta olduğunuz bir daha ki sefer ona birkaç karahindiba götürün. Kendisi Westwood Memorial Park’ta gömülüdür.

10- 2012’de Bradbury’nin ölümünden birkaç ay sonra Mars’a bir gezici uzay aracı indirdiğinde, NASA’nın ona hazırladığı anma belki de daha uygun bir anma törenidir: Mars Curiosity’nin indiği bölgeyi “Bradbury Landing” (Bradbury İniş Bölgesi) olarak adlandırdılar.

Kaynak: The Week

Yazar: Alp Kütükçü

Çocukluğundan beri Küçük Yeşil Adam'ın peşinde. "Wake up, Neo..."

İlginizi Çekebilir

gunesin-altin-elmalari-kapak

Çok Yönlü Bir Öykü Antolojisi: Güneşin Altın Elmaları

“Düz yazının şairi” olarak da bilinen Ray Bradbury, 22 Ağustos 1920’de doğdu. 1950 yılında yazdığı …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et