bilimkurgu kulubu

Edebiyat sarhos adimlari

Tarih: 30 Kasım 2017 | Yazar: Bahri Doğukan Şahin

0

Ölümsüzlerin Kontrolü Altındaki Dünya: Sarhoş Adımları

“Hastalık, geçmiş yüzyıllara ait bir kelimeydi. Başınız ağrıyabilir veya mideniz ekşiyebilirdi ama kliniğe giderdiniz ve tanımlayıcı gerisini hallederdi.”

Klasik Amerikan bilimkurgusunun önemli temsilcilerinden biri olan 1919 doğumlu Frederik Pohl, türe hatırı sayılır katkılarda bulunmuştur. Amerika’daki bilimkurgu dergiciliğinde yıllarca etkin rol oynayan, öykü ve romanlarıyla bilimkurseverlerin keyifle okuduğu bir yazar haline gelen Pohl’ün dilimize aktarılmış olan 6 romanı ve birkaç da kısa öyküsü bulunmaktadır.

Orijinal adı Drunkard’s Walk olan ve ilk olarak 1960’da Galaxy Science Fiction dergisinde yayımlanan eser, sonrasında ise yine aynı yıl içinde kitap olarak basıldı. Türkçe’ye 1999 yılında Volkan Demirkan tarafından çevrilen roman Ve Yayınları tarafından yayımlandı. Frederik Pohl’ü yakından tanıyan okurların da bileceği üzere yazarın sık kullandığı temalardan biri ölümsüzlüktür. Bu romandan önce ve sonra kaleme aldığı bazı eserlerinde de yine bu konu üzerinde yoğunlaşmıştır. Onlardan birisi Metis Bilimkurgu dizisi kapsamında dilimize de aktarılmış olan Pısırıklar Çağı’dır.

Frederik Pohl

“Herkes çok çalışmalıydı. Dünya tembellik yapmak için fazla kalabalıktı.”

Roman 22. yüzyıl’da geçiyor. 2190’lı yılların dünyasına konuk oluyor ve Cornut isimli baş karakterin gözünden öyküyü okumaya başlıyoruz. Hiciv ve mizah dolu, yavaş tempolu olmasına rağmen okuması keyifli bir romana yelken açıyoruz. Cornut, bir üniversitede matematik dalında akademisyendir. Kadınlara da fazlasıyla ilgili olan Cornut vaktinin büyük bir çoğunluğunu üniversitede ders vererek ve uzmanlık alanı olan Sayı Teorisi üzerine çalışarak geçirmektedir. Son günlerde zihnini bulandıran ve onu ele geçirmeye çalışan bir gücün etkisi altında kalarak ona karşı mücadele etmeye çalışmaktadır.

“Ölümsüzler” adı verilen örgüt benzeri oluşum Dünya’nın geleceğine yön vermeye çalışmaktadır. Gelişmiş bir zekaya sahip olan bu canlılar telekineziyle iletişim kurmakta ve insanların zihinlerini okumaktadırlar. Gözlerine kestirdikleri insanların zihinlerine girip intihar düşüncesini serpiştirerek onların ölümüne yol açmaktadırlar. Cornut ise Ölümsüzler’in hedefindeki isimlerden biridir. Kendilerini dünyanın geleceği olarak gören ölümsüzler, sıradan insanların ölümünü arzulamaktadırlar. İnsan sayısı azaldıkça dünyanın nihai sahipleri konumuna geçme düşüncesiyle hareket etmektedirler. Fakat bu defa karşılarına hiç olmadığı kadar güçlü bir kişi çıkacaktır. Birden fazla kez intihar etmeye çalışan Cornut ya bunu becerememekte ya da son anda başkaları tarafından kurtarılmaktadır. Çevresindeki kendisine yakın insanların da şüpheli ölümleriyle birlikte artık yapacak tek bir şey olduğu sonucuna varan Cornut, araştırmaya ve bu durumun üstesinden gelmeye çalışır.

sarhos adimlari

“İnsanların devamı onlar olduğuna göre ölümsüzlerin emniyeti için ölmesinin doğru olduğunu düşündü. Öyle demişlerdi, onlara inanıyordu.”

Gelecekte tele-öğretim üniversitelerinde ders verecek olan akademisyenleri betimleyen Frederik Pohl, 1960 yılından günümüz dünyasına bir nevi göz kırpıyor. İnternet ve teknolojik aygıtların yardımıyla bilgiye ulaşmanın çok kolay olacağını öngören Pohl’ün haklı çıktığını belirtmek gerek. 2196 yılında 12 milyar insanın yaşadığı dünyada üniversitelerin konumuna da atıfta bulunuyor Pohl. Orada öğrenci ve akademisyen olarak bulunmanın yüksek bir konuma denk düştüğünü ve eğitimin çok önemli olduğunu vurgulayarak bilgi alma ve verme işlevinin kutsallığına dikkat çekiyor.

Özetle, ölümsüzlük temasının detaylarına girmeden eğlenceli bir kurguya imza atmış Frederik Pohl. Sarhoş Adımları, klasik Amerikan bilimkurgusundan hoşlanan okurların sevebileceği bir eser.

“Sayıların insanların hayatındaki en önemli güç olması çok ilginçti, daha ilginç olansa sayıların insanın varlığıyla ilintili her sorunun çözümünü sunmasıydı.”

Etiketler: , , , ,


Yazar Hakkında

1995, Erzurum. Adrianist hayalperest. Kitap okur, belgesel izler, sinema ve bilimkurguyla ilgilenir, öykü yazar. Kayıp Rıhtım'da başladığı yazarlık serüvenine, Fantastik Canavarlar ve Bilimkurgu Kulübü'nde devam etmekte. bahridogukan@gmail.com