bilimkurgu kulubu

Edebiyat

Tarih: 7 Şubat 2018 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Marslı’nın Yazarı Andy Weir’dan Yeni Roman: Artemis

Marslı romanıyla tüm dünyada dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Andy Weir, yeni romanı Artemis ile geri dönüyor. İthaki’nin dilimize kazandırdığı Marslı, ağır bilimsel ve teknik ayrıntılara hakimiyeti kadar, okuruna sunduğu mizahla da takdir toplamıştı. Mars’ta mahsur kalan ve yaşam mücadelesi veren kahramanımız Mark Watney‘in umulmadık şebeklikleri, okurun romana olan ilgisini canlı tutar nitelikteydi. Öte yandan roman, ünlü yönetmen Ridley Scott tarafından beyazperdeye de aktarılmış ve yayımlandığı dönem çok satanlar listesine girmeyi başarmıştı.

Andy Weir, Marslı romanıyla yakaladığı bu rüzgarı, şimdi yeni romanı Artemis’le de estirmek istiyor. Goodreads okurları tarafından 2017 yılının en iyi romanı seçilen Artemis, tıpkı Marslı’da olduğu gibi yine fazlasıyla gerçekçi bir gelecek öngörüyor.

Artemis… Ay’daki tek şehir. Eğer çok zengin değilsen ya da bir turist olarak ziyaret etmiyorsan Ay ve Artemis, tabiri caizse “zalim bir sevgilidir”. Haliyle hayatta kalmak için ufak tefek kaçakçılıklar yapmak pek de beklenmedik bir şey değil. Özellikle de çok borcun varsa ve alın terin bu borçları kapamaya yetmiyorsa. Ek iş olarak kaçakçılık yapan Jazz’in hayatı da karşısına reddedemeyeceği bir teklif çıkınca tamamen değişir. Küçük bir kaçakçı olarak kalkıştığı bu büyük sabotaj boyunu aşacak ve beklediğinin de ötesinde, kendini tüm Artemis’in kontrolünü ele geçirmeyi ilgilendiren bir komplonun ortasında bulacaktır. Bundan sonra alması gereken risk, işe ilk girdiği zamankinden çok daha büyüktür.

Andy Weir, Marslı’da gösterdiği mühendislik, bilim ve teknoloji bilgisini Artemis’te de aynı coşkunlukla sergiliyor. İlk Nokta üzerinden %35 indirimli olarak ön siparişi verilebilen eserin editörlüğünü Alican Saygı Ortanca, çevirmenliğini Emre Aygün üstleniyor. Kapak tasarımı ise Hamdi Akçay‘a ait. Kitabın ön okumasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Marslı’dan sonra isteyebileceğiniz her şey bu kitapta: zekice, eğlenceli, adrenalini yüksek, elinizden düşüremeyeceğiniz bir öykü.” –Ernest Cline, Başlat’ın yazarı.

***

“Weir imkânsızı başardı – Ay’daki bir şehirde geçen bilimkurgu noir romanıyla Marslı’yı solladı. Bu hayattan daha ne isteyebilirsiniz ki? Gidip okuyun şu kitabı.” –Blake Crouch, Karanlık Madde’nin yazarı.

***

“Heyecan verici, keskin zekâlı, adrenalin dolu bir macera… senenin en iyi bilimkurgu romanlarından biri.” –Booklist (starred review)

Artemis, 16 Şubat‘ta piyasalarda…

Etiketler: , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…