Kitap Listeleri

Tarih: 2 Kasım 2020 | Yazar: Emre Bozkuş

0

Ünlü İsimlerden Bilimkurgu Türünde Roman Önerileri

Bu yazımızda ünlü müzisyen, oyuncu ve bilim insanlarının sosyal medya paylaşımları ya da röportajları sırasında değindiği bilimkurgu kitaplarını sizler için listeledik. Önerilerin sıralaması tamamen rastgele olup, herhangi bir sıralama ölçütü bulunmamaktadır.

O halde daha fazla oyalanmadan listemize geçelim.

Elon Musk

elon-musk

Mühendis, endüstriyel tasarımcı, teknoloji girişimcisi, ve hayırsever. Böyle tanımlanınca Tony Stark’ı anımsatması gayet normal.  Zira, Tesla Motors, SpaceX, Neuralink, Hyperloop ve Open AI gibi geleceği belirleyecek çapta işlere imza atan Elon Musk, bilimkurgu fikirlerini bilimsel safhaya taşıma konusunda iddaalı bir isim. Dolayısıyla, bilimkurguya olan hayranlığı da aşikar. Çocukluğunda Asimov’u büyük bir merakla okuduğundan ve hayallerini gerçeğe dönüştürme konusunda ondan ilham aldığından devamlı olarak söz ediyor.

Önerdiği Eserler:

Richard Branson

Karşımızda aykırı bir başka kişi. İş adamı ve yatırımcı Richard Branson, devasa bir finansal yapıya sahip olan Virgin şirketler grubuyla dünyanın sayılı zenginleri arasında olmasının yanı sıra, bilimkurguya gösterdiği ilgiyle de tanınıyor. Çocukluğunda Disleksi’den mustarip olan ve bu nedenle eğitimi aksayan Branson’ı hayata bağlayan etkenlerden biri de okuduğu bilimkurgu eserleri. Bugüne kadar birçok temel eseri okuduğunu ve kişisel kütüphanesinde bulundurduğunu söyleyen Branson, aralarından birkaç tanesini katıldığı yayınlarda ve paylaşımlarında önermeyi de ihmal etmiyor.

Önerdiği Eserler:

Carl Sagan

Popüler bilimin en önemli simalarından olan Amerikalı gökbilimci Carl Sagan, bilimi yalnızca belirli bir kesimin anlayacağı seçkin uğraşı olmaktan çıkarmak adına önemli işlere imza atmıştır. Kitaplar, belgeseller ve eserlerinden uyarlanan filmlerle, ömrü boyunca bilimin ışığını yaymaya gayret etmiştir. Bu doğrultuda dünya görüşünü ve bilimsel öngörüsünü oluşturmasında ardılı bilimkurgu eserlerinin etkisini bizatihi kendisi ifade etmiştir.

Önerdiği Eser:

John Lennon

60’ların efsane İngiliz müzik grubu The Beatles’ın kurucusu John Lennon, kendi kaleme aldığı otobiyografik eserinde kendisini etkileyen kitaplara da değiniyor. Hayatı boyunca hem mistik hem de modern anlatılardan esinlenen Lennon, şarkılarının yanı sıra çizdiği karikatürlerle de dehasını ortaya koymuştur.

Öte yandan okuduğu kitapların Britanya’da yükselen birer distopik yönetimi ele alması ise Lennon’ın politik yönünü de düşününce üzerine düşünülecek doneler sağlıyor. Imagine Büyük Birader’in gelişini öngördüğü için mi yazıldı acaba? Kim bilir…

Önerdiği Eserler:

Ayrıca iki distopik evrenin karşılaştırdığı yazımıza da buradan göz atabilirsiniz.

Tom Hanks

Forrest Gump, Er Ryan’ı Kurtarmak, Yeşil Yol gibi kült filmleriyle sinema tarihinde kendisine kalıcı bir yer edinen usta aktör Tom Hanks, Matrix’in de yönetmenliğini yapan Wachowski Kardeşler’in yazıp yönettiği Bulut Atlası filminde yer almasıyla biliniyor. Bilimkurgu Edebiyatı’na da ilgisi olduğunu ifade ederken öneride bulunmayı da es geçmiyor.

Önerdiği Eser:

Robin Williams

robin-williams

Günaydın Vietnam, Can Dostum, Ölü Ozanlar Derneği ve daha birçok kült esere imzasını atan efsane aktör Robin Williams’ın bilimkurguya olan alakasını görmek için kariyerini kısaca göz atmak yeterli olacaktır. Bir dönem Steven Spielberg ile çalışmış, özellikle Isaac Asimov’un 1992’de yazdığı “The Positronic Man” isimli kısa hikâyeden uyarlanan Robot Adam ve Yapay Zeka filmleriyle türe hatırı sayılır katkıda bulunmuştur. Asimov’un eserlerine özel bir ilgisi bulunduğunu, eserlerini de bu bağlamda önerdiğini ayrıca belirtmemiz gerek.

Önerdiği Eser:

Natalie Portman

Sinemaya henüz 13 yaşındayken Leon filmiyle adım atan Portman, ilerleyen zamanlarda V for Vendetta ve Siyah Kuğu gibi ikonik filmlerde de rol alarak ününü iyice pekiştirdi. Star Wars’ın Prequel üçlemesinde rol almasının yanı sıra, okur olarak da türe olan ilgisi bilinmekte.

Önerdiği Eser:

  • Bulut Atlası – David Mitchell

Emma Watson

Harry Potter serisinde canlandırdığı Hermione Granger karakteriyle tanınan Watson, Feminist hareketlere olan yakınlığı ve desteğiyle bilinmekte. Kadınların özellikle sinema sektöründe uğradığı haksızlıklara karşı gösterdiği dik duruşuyla öne çıkmakta.

Önerdiği Eser:

Patti Smith

Beat kuşağı şiirlerini bestelemesi ve Punk müziğin öncüsü olmasıyla tanınan Patti Smith, bir kuşağın sesi olmayı başarır. Müzisyen kimliğinin en belirgin özelliği olan besteciliğinin kaynağı da edebiyatla kurduğu ilişkidir. Beat Kuşağı edipleriyle sıkı bağlar kuran Smith, birçok kitaptan aldığı ilhamı gelecek nesillere müzik kültürü olarak aktarmayı başarmıştır.

Önerdiği Eser:

Cher

60’lı yıllardan beri Pop müziğin ve sinemanın en bilindik isimlerinden olan Cher, Oscar, Altın Küre, Cannes ve Grammy gibi pek çok üst düzey ödül de kazanmıştır.

Önerdiği Eser:

Grimes

Müzisyen ve yapımcı Grimes, son dönemlerde hem Elon Musk’la olan ilişkisi hem de besteleriyle adından söz ettirmekte. Bunların yanı sıra yaptığı illüstrasyonlar ve çizimleriyle de tanınır.

Önerdiği Eser:

Lupita Nyong’o

2013 yapımı 12 Yıllık Esaret filmiyle Oscar’da En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü kazanmıştır. Afrika kökenli insanların yaşadığı sorunlara dair yaptığı çalışmalarla tanınan Nyong’o, seslerinin duyulması adına bir milat olarak gördüğü Octavia Butler’ın çalışmalarının önemini vurgulamayı ihmal etmiyor.

Önerdiği Eser:

Kim Gordon

Bir dönemin ikonik isimlerinden olan Kim Gordon, özgün söyleme şekli ve doğal cazibesiyle kendine has bir hayran kitlesi oluşturmuştur.

Önerdiği Eser:

Liz Phair

Country müziğin bilindik temsilcilerindendir. Eserlerinde klasik Amerikan ezgilerini müstehcen sözlerle harmanlayan kendine has bir tarza sahiptir.

Önerdiği Eser:

Kaynakça:

  • Radical Reads
  • Cinema Blend

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

ben bir şarkıyım/atlas denizlerinden geldim/önümde dalgalar vardı/arkamda dalgalar/dalgalar bitince/ben de biterim