Çarşamba , 28 Şubat 2024
Tekrar Basilmasi Gereken 12 Bilimkurgu Kitabi

Tekrar Basılması Gereken Bilimkurgu Kitapları #2

Tekrar Basılması Gereken Bilimkurgu Eserleri’nin ilk yazısının geniş bir yankı uyandırması ikinci bir yazının yazılmasının elzem olduğunu gösterdi. Bir üçüncü yazıya ihtiyaç olur mu sorusunun cevabı ise “kesinlikle”dir, çünkü bilimkurgu yayıncılığında ülkemizin eskiye nazaran oldukça güçlü zamanlardan geçtiğini söylemek mümkün. İçinde bulunduğumuz dönemde yeniden bir yükseliş içinde olduğunu da ilk yazıda dile getirmiş, fakat yine de yetersiz bir seviyede olduğunu aktarmıştık. Bu yetersizliğin nedeni ise daha önce Türkçe olarak okuyabilme şansına eriştiğimiz onlarca kitaba şu an ulaşamıyor olmamız. Bir de bunun “daha önce dilimize kazandırılmamış bilimkurgu eserleri” boyutu var ki, onun içinden çıkmak bir hayli güç olacaktır. En azından daha önce okuyabildiğimiz eserlere yeniden kavuşarak “ilk adım”ı atmak gerekli diye düşünüyoruz. Sonrasında ise Türkçeye kazandırılması gereken eserlere yumuşak bir geçiş yapılabilir. Tabii tüm bu isteklerimizin hayata geçmesi yayınevlerinin bu yazıları görmesi ve önemsemesine bağlı.

İlk yazıda olduğu gibi bu yazıda da seri romanlar numaralı şekilde yer almıyor. Tekil kitaplar ekseninde oluşturduğumuz metinde şimdi de 12 kitaba yer verdik. Elbette Isaac Asimov’un Vakıf Serisi‘nin yeni baskı yapan 3 kitabına ek olarak kalan 4 kitabı da bilimkurgu okurları tarafından büyük bir sabırsızlıkla bekleniyor. Keza Robot Serisi için de aynı duygular geçerliliğini koruyor. Arthur Clarke’ın Bir Uzay Destanı serisinin ilk kitabı olan 2001’in basılması sonucu gözler yıllardır serinin kalan kitaplarına çevrilmiş durumda. Buna ek olarak yazarın Rama Serisi’ni de yeniden raflarda görmek en büyük arzularımızdan biri. Frederik Pohl’ün kaleme aldığı ve yıllar önce Kavram Yayınları’ndan çıkan 3 kitaplık “Hiçi Destanı” Serisi de yeni baskı yapması gereken serilerden bir diğeri. Ve tüm bu serilere ek olarak tabii ki Frank Herbert’ın efsanevi serisi “Dune”un, kalan son 2 kitabının yıllar süren çevirilerinin artık bitirilmesi ve yeniden raflardaki yerini alması dileğiyle.

Kızıl Gezegen – Robert A. Heinlein

Yıldız Gemisi Askerleri, Ay Zalim Bir Sevgilidir gibi romanlarıyla tanıdığımız ve bilimkurgunun önemli kalemlerinden biri olaran anılan Robert A. Heinlein imzalı bu kitap, 1996’da Metis Bilimkurgu dizisi kapsamında yayımlandığında o dönemin okurları tarafından ilgi gösterilmediği için tek baskıda kaldı.

İlerleyen yıllarda ise yüksek fiyatlara alıcı bularak aranan kitaplar arasına girdi. Günümüzde güncel bir baskısı bulunmayan Kızıl Gezegen’i hangi yayınevinin yeniden basacağı ise merak konusu.

Uzaya Haçlı Seferi – Poul Anderson

Öykü ve romanlarıyla Amerikan bilimkurgusunun önde gelen yazarlarından Poul Anderson da ülkemiz sınırları içinde şanssız yazarlar kervanında yer alıyor. Yalnızca 2 romanı ve birkaç öyküsünü Türkçe olarak okuyabildiğimiz yazarın bu romanı 1999’da İthaki Yayınları tarafından yayımlandı.

Alegori ve mizahı eserlerine ustaca yediren Anderson’ın yeniden görünür kılınmasını düşündüğümüz Uzaya Haçlı Seferi isimli romanı okura keyifli vakitler geçirmesini sağlıyor.

Anubis Kapıları – Tim Powers

Birkaç yıl öncesine dek yalnızca tek bir romanıyla tanıdığımız Tim Powers’ın eserleri kısa bir süre önce Alfa Yayınları etiketiyle yayımlanmaya başlandı.

2001 yılında İthaki Yayınları’ndan çıkan ve bir daha yeni baskı yapmayarak sahafların tozlu rafları arasında kaybolan Anubis Kapıları isimli romanı da dileriz yeni baskı görecek kitaplar arasına katılır ve bu uzun bekleyiş sona erer.

Zamansız Dünya – Larry Niven

Daha çok 3 kitaplık Halka Dünya serisiyle tanınan Larry Niven, tekil romanları ve güçlü öyküleriyle bilimkurgu edebiyatında klasikleşmiş yazarlar arasında yer alıyor. Bir dönem Türkiye’de gerçekten yayımlanıp yayımlanmadığı merak konusu olan Zamansız Dünya eserinin internete yüklenen fotoğraflar sonucunda gerçekten yayımlandığı anlaşılmıştı.

2006 yılında 6:45 Yayıncılık’tan çıkan eser kimi söylentilere göre yalnızca 500 adet basıldı ve tabii ki günümüzde kitaba sahip olan kişi sayısı çok az. Umarız bu gizemli kitap bir gün yeniden basılır da her bilimkurgusever kolaylıkla kitaplığına ekleyebilir.

Yıldız Gemisi – Brian W. Aldiss

Harikulade öyküsüyle AI: Artificial Intelligence (2001) filmine ilham kaynağı olan Aldiss’in ismi ülkemizde pek bilinmez çünkü yalnızca 1 romanı yayımlanmıştır.

1999’da Metis Yayınevi’nin bilimkurgu serisinden çıkan Yıldız Gemisi’nin kaderi de yine aynı olmuş ve aradan geçen 21 yılda başka hiçbir yayınevinin dikkatini çekmeyi başaramamıştır. Bu durumun bir an önce değişmesi ise bilimkurgu okurlarının istekleri arasındadır.

Yokuştaki Salyangoz – Arkadi & Boris Strugatski

Uzayda Piknik, Pazartesi Cumartesiden Başlar, Tanrı Olmak Zor İş gibi romanlarıyla bilimkurgunun en önemli yazarları arasında yer alan Strgugatski Kardeşler, aynı zamanda Sovyet Bilimkurgusu dendiğinde de akla gelen ilk isimlerdir.

Eserleriyle sinamanın usta ismi Tarkovski’ye dahi ilham kaynağı olan kardeşlerin bir diğer önemli romanı ise Yokuştaki Salyangoz’dur. 2000’de İletişim Yayınları’ndan çıkan kitabın yakın bir dönemde İthaki’nin Bilimkurgu Klasikleri’ne girebileceği öngörülse de, henüz somut bir adım atılmadığını söylemekte yarar var.

Ben – Ayn Rand

Dünya edebiyatının önemli isimlerinden Ayn Rand’ın bilimkurgu yazdığını birçok okur bilmez. Daha önce Tur Yayınları’ndan 1982’de, Liberte Yayınları’ndan ise 1999’da çıkan “Ben” isimli novella okuruna unutulmaz bir distopik öykü vaat ediyor.

Günümüzde yazarın hemen hemen bütün kitaplarının baskısının bulunmadığı düşünüldüğünde, bir yayınevinin çıkıpta da edebiyatseverlere böyle büyük bir iyiliği yapmasının zamanı gelmedi mi sizce de?

Mezbaha 5 – Kurt Vonnegut

Bilimkurgunun özgün kalemlerinden olan Kurt Vonnegut’un birçok romanı birçok yayınevinden yayımlansa da, yazarın talihsizliği, süreksiz yayın politikalarına kurban gitmesinden kaynaklanıyor. Günümüzde birkaç yayınevinden eserlerini okuma fırsatı bulduğumuz Voonegut’un birçok kitabı yine tükenmenin eşiğinde.

Onlardan en önemlisi ise şüphesiz gelmiş geçmiş en büyük savaş karşıtı romanlardan biri olan Mezbaha 5. En sonra birkaç sene önce April Yayıncılık tarafından basılan kitabın acilen yeni baskısına kavuşması ve yeniden kitapçı raflarını süslemesi gerekiyor.

Venüs + X – Theodore Sturgeon

Amerika’da bilimkurgu dendiğinde ilk akla gelen yazarlardan olan Theodore Sturgeon, ülkemizde ise akıllara en sonda gelecek yazardan biri olarak şanssızlığını her geçen yıl sürdürüyor.

2001’de İthaki Yayınları aracılığıyla okurlarla bululan Venüs + X isimli bu önemli roman da yine uzun süredir baskı sorunu yaşayan bilimkurgu eserleri arasında. Yine İthaki bünyesinde basılıp Bilimkurgu Klasikleri dizisinde yayımlanması dileğiyle.

Null-A Dünyası – A.E. Van Vogt

Yine tüm dünyada ilgiyle okunan bir bilimkurgu yazarı unavına sahip olan ve ülkemiz sınırları içinde adını görmeye hasret kaldığımız bir yazar: A.E. Van Vogt.

Yazarın Null-A Dünyası isimli bu eseri 2002’de 6:45 Yayıncılık tarafından basıldı ve sonrasında unutuldu. Daha iyi bir çeviriyle okumayı hak ettiğimiz bu önemli eserin en yakın zamanda başka bir yayınevinde vücut bulması en büyük temennilerimiz arasında.

Rüya mı Hakikat mı? – Dr. V.Bilgin

Birçok kişiyi şaşırtacak olan “Rüya mı Hakikat mı?” isimli bu kitap ilk kez 1943 yılında Muallim Ahmet Halid Kitabevi tarafından yayımlandı.

Dr. V. Bilgin isimli bir yazar tarafından kaleme alındığını bildiğimiz ve hakkında daha fazla bilgi sahibi olmadığımız kitabı umarız bir gün bir yayınevi keşfeder de bizler de bu sıra dışı eseri okuma şansına erişebiliriz.

Robot Öyküleri Antolojisi – Isaac Asimov

Bilimkurgunun en üretken kalemlerinden Isaac Asimov‘un bu yazıda da bir kitabının bulunması kaçınılmazdı. Robot Öyküleri Antolojisi adıyla 1999’da Us Yayıncılık’ın dilimize kazandırdığı bu eserde Asimov’un robot öykülerinden 8’i bulunuyordu.

Her ne kadar orijinal baskıdan küçük bir farklı ayrılsa da, Ben Robot’una rahatlıkla erişebildiğimiz yazarın bu öykü derlemesi de artık yeniden basılmalı ve karanlıkta kalan robot öyküleri yeniden aydınlanmalı.

Her iki listede de yer almayan fakat yeniden basılması gerektiğini düşündüğünüz bilimkurgu eserlerini yorumlar kısmında belilrterek sizler de yayınevlerine kılavuzluk etme konusunda elinizi taşın altına koyabilirsiniz.

Önceki Sonraki

Yazar: Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Kitap okur, belgesel izler, sinema, felsefe ve bilimkurguyla ilgilenir, öykü yazar. Kayıp Rıhtım'da başladığı yazarlık serüvenine, Fantastik Canavarlar ve Bilimkurgu Kulübü gibi internet sitelerinde ve çeşitli dergilerde devam etmekte. bahridogukan@gmail.com

İlginizi Çekebilir

roket 3 kapak

Bilimkurgu Öykü Dergisi Roket’in 3. Sayısı Çıktı

Bilimkurgu öykü dergisi Roket’in üçüncü sayısı okurlarla buluştu. “Hiçbir yazarın öyküsü iki sayı üst üste …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et