bilimkurgu kulubu

Kitap İncelemeleri

Tarih: 2 Haziran 2020 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Dune Yolu

Dune Yolu (The Road to Dune), Dune evreninin yaratıcısı Frank Herbert‘in yanı sıra, yazarın oğlu Brian Herbert ve yazdığı bilimkurgu romanları ile tanınan Kevin J. Anderson‘ın kısa hikayelerinin bir koleksiyonu. Dune romanlarına önemli katkısı olan bu koleksiyon, Eylül 2005’te yayımlandı.

Çalışma, Frank Herbert’in Dune için yazdığı orijinal notlarından, editörlerine gönderdiği mektuplardan, Dune’un yaratılmasına ilham veren “Hareketli Kumları Durdurdular” (They stopped the Moving Sands) başlıklı makaleden, Dune ve Dune Messiah’in yayımlanmamış bölümlerinden ve Brian Herbert ile Kevin J. Anderson’ın yazdığı kısa hikayelerden oluşuyor.

Baharat Gezegeni (Spice Planet)

Baharat Gezegeni (Spice Planet), Frank Herbert’in Dune (Çöl Gezegeni) romanı için yaptığı çalışmanın orijinal hikaye taslağına dayanan alternatif bir Dune hikayesidir. Aralarında anlaşmazlık bulunan House Hoskanner (Harkonnen’in alternatifi) ve House Linkam (Atreides Hanedanının alternatifi)’dan bahsetmektedir. Yakın zamanda keşfedilen Duneworld’de Hoskanner’lar tekel imtiyazı almıştı, ancak melanj imparatorlukta popülerlik kazandıkça, diğer hanedanlıklar Hoskanner’lerin hızla artan servetinden rahatsız olmaya başlamıştı ve House Linkam’ı, Hoskanner hanedanlığına meydan okuması için teşvik ettiler.

Tüm bölümleri incelediğimizde ve dikkat çekici bölümleri okuduğumuzda, Spice Planet’in sadece Dune’un bir öncüsü değil, kendi başına benzersiz ve değerli bir hikaye olduğunu da görüyoruz. Her ne kadar milyonlarca hayranı bulunan Dune’a benzese de, hikaye olarak ekoloji, sınırlı kaynaklar, özgürlük ve dini fanatizm yerine çöküş ve uyuşturucu bağımlılığına odaklanıyor.

Dune Mektupları

Bu koleksiyon, Frank Herbert’in önce Analog dergisinde yayımlanan, sonrasında ise Chilton Books’a gönderilen mektuplardan oluşuyor. Çalışmalarının geçirdiği evrimi ve yaşadığı sıkıntıları oldukça detaylı bir şekilde birinci elden anlamamızı sağlıyor. Mektuplar, romanın nasıl kısaltıldığını ve Paul Atreides’in kadim güçlerini tanımlamak için Frank Herbert’în nasıl teşvik edildiğini anlatıyor.

“Hareketli Kumları Durdurdular”

“Hareketli Kumları Durdurdular”(They Stopped the Moving Sands), kum tepelerinin özel olarak tasarlanmış otlarla nasıl tutulduğuna dair tamamlanmamış bir makaledir. Makale asla yayımlanmadı, ancak Frank Herbert’in Dune’u yazmasında itici güç oldu.

Dune ve Dune Mesih’ten Eksik Bölümler

Ayrıca Dune Yolu’na, Dune ve Dune Messiah’ın ilk iki romanından silinmiş bölümler ve alternatif sahneler de dahildir. Bunlar arasında “Paul ve Rahibe Mohiam”, “Paul ve Thufir Hawat”, “Paul ve Gurney Halleck”, “Paulve Dr. Yueh”, “Paul ve Duke Leto Atreides: Uzay Loncası ve Büyük Sözleşme”, “Baron Harkonnen ve Piter de Vries”, “Caladan’dan Arrakis’e” gibi birçok çalışma da bulunmaktadır. Dune Messiah sahnelerinde ise Alia Atreides ve Duncan Idaho arasında geçen bir bölüm, romana farklı giriş niteliğindeki bir bölüm ve komplocu Edric, Rahip Ana Mohiam ve muhtemelen Prenses Irulan’ın içinde olduğu ve Paul Atreides’in ölümünün planlarını içeren ilginç bir bölüm de var.

Kısa öyküler

Brian Herbert ve Kevin J. Anderson tarafından yazılan ve kısa hikayelerden oluşan  “Caladan Denizi’nin Fısıltıları“, “Harkonnen Avı“, “Dövüş Meki” ve “Bir Şehidin Hatırlanışı” adlı çalışmalar da koleksiyona dahil edilmiştir. Ayrıca, 2006 yılından sonraki karton kapaklı baskılara “Deniz Çocuğu” hikayesi de eklenmiştir.

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.