bilimkurgu kulubu

Kitap İncelemeleri

Tarih: 10 Haziran 2019 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Dune: Sürücüler Okulu

Her büyük bilimkurgu evreni genişlemeye müsait olduğu gibi, açıklanmayı bekleyen detaylarla da doludur. Frank Herbert de Dune evrenini birçok detayda açık bırakmıştır. Bu detayların birçoğu yazar olan oğlu Brian Herbert ve bilimkurgu romanları ile ünlü Kevin J. Anderson tarafından 1999 yılından itibaren yayımlanmaya başlanan bir seri roman ile genişletilmiş ve detaylandırılmıştır. Bu ikilinin en iyi bilinen serileri Cihad Üçlemesi, Hanedanlar Üçlemesi ve Büyük Okullar Üçlemesi’dir. Sürücüler Okulu (The Navigators of Dune) da “Büyük Okullar” serisinin son eseri olarak 2016 yılında yayımlanmıştır.

2009 röportajında ​​Anderson, Büyük Okullar sersinin adını “The Swordmasters of Dune” olarak açıklamış, ancak  2014 yılından sonra “The Navigators of Dune” olarak değiştirildiğini duyurmuştur. Ayrıca seriyle bağlantılı olan Dune: Kızıl Veba (Dune: Red Plague) adlı bir ön kısa hikaye de 1 Kasım 2016’da Tor.com’da yayımlanmıştır.

Dune: Kızıl Veba

Dune: Kızıl Veba

Dune Efsaneleri serisi, Frank Herbert’in bilimkurgu klasiğinin temel öğelerinin kökenleri ile birlikte genel olarak insan ve Düşünen Makineler arasındaki büyük savaşı anlatmaktadır. Büyük Okullar üçlemesi ise Bene Gesserit Kardeşliği’nin yükselişini ayrıntılarıyla açıklarken, Mentatların kökenine, Uzay Loncası’nın yaratılmasına ve Atreides / Harkonnen arasındaki kan davasının gelişiminie odaklanmaktadır. 2004’teki Corrin Savaşı olaylarından yaklaşık bir yüzyıl sonra geçen roman, Bene Gesserit, Mentat ve Suk Okulları ile Uzay Loncası’nın nasıl gelişip özgürleştiğini adım adım açıklamaktadır. İmparatorluk dahil tüm bu okullar aynı zamanda teknoloji karşıtı Butlerian Cihadı Güçlerinin de tehdidi altındadır.

Butleryan Savaşı sonrası evrendeki belirsizlik gitgide artmaktaydı. Josef Venport eski imparatoru devirmiş, yerine yeni imparator Roderick Corrino getirilmişti. İmparator, bilgelik ve intikam arzusunun çekiştiği bir psikoloji ile imparatorluğundaki dengeleri korumaya çalışmaktaydı. Bunun için de Sürücülere ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyordu. Diğer yandan, Venport Holdings’in sahibi Josep Venport, yıldızlararası ticareti nasıl sürdüreceğini bilen tek kişiydi. Ancak İmparator için en kötüsü, gizli rakibi  Venport’tan bile daha tehlikeli bir potansiyel düşmanın var olduğunu bilmekti.

3. Seviye Sürücü

3. Seviye Sürücü

Roderick’in en tehlikeli düşmanı olan Butlerianlar, tüm “kötü” teknolojilerin insan toplumundan tasfiye edilmesi taleplerini tüm imparatorluk genelinde yayıyorlardı. Butlerianlar, tüm evrende Butlerian kontrolüne ve karanlık çağlara kaçınılmaz dönüş için her türlü isyanı, tahribi ve mafya kurallarını kullanmaktan çekinmiyorlardı.

Butlerian Cihadı savaşlarında ilk kez ortaya çıkan unutulmaz düşünen makine Erasmus ve onun insanlığı anlama çabası devam etmektedir. Tabii Erasmus’u faaliyetlerine dahil eden ve Mentatların o dönemdeki lideri olan Draigo Roget‘i de unutmamalıyız. Valya Harkonnen ölesiye nefret ettiği Atreideslere karşı intikam üzerine kurulu hanedanlık politikası yürütmekteydi. Valya aynı zamanda, Bene Gesserit Kardeşliğinin de Dune hayranları tarafından bilinen cadılara dönüşümünü sağlamıştır. Vorian Atreides, hanedanlar arasında artan bu kan davasına son vermeye kararlı olarak geri döner. Sürücülerin ve onların patronlarının tanrıçası Norma Cenva, hikayede tekrar belirir ancak gerçeklik ile bağını kaybetmeye başlamıştır.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.