Dune Rüzgârları

Dune Rüzgârları (Winds of Dune), başlangıçta dört kitap olarak planlanıp iki kitap ile sonlandırılan Dune Kahramanları (Heroes of Dune) serisinin ikinci ve son kitabıdır. Genişleyen Dune evreninin yazarları Brian Herbert ve Kevin J Anderson tarafından kaleme alınan eser, 4 Ağustos 2009’da Tor Books etiketiyle yayımlandı ve ikinci haftasında New York Times en çok satanlar listesinde 15. sıraya yükseldi. İlk başta eserin ismi “Jessica of Dune” olarak planlanmıştı. Bu nedenle de eserdeki birçok olayın odağında Jessica Atreides’i görüyoruz.

Bilindiği üzere “Dune: Çöl Gezegeni” ile “Dune Mesihi” arasında cevaplanmayı bekleyen birçok gizem vardır. Fremenlerin hayranlığını kazanan kahramanımız, nasıl oldu da tüm evrenin nefret ettiği bir zorba hâline geldi? Bu gizem Paul’un Hikâyeleri (Paul of Dune)‘nde cevap buluyordu. Açıklanmayı bekleyen diğer bir gizem ise Paul Atreides’in imparatorluğu terk edip çöle gitmesinin ardından gerçekleşen olaylardı. İşte Dune Rüzgârları da bu gizemi merkeze alıyor.

Görsel (by Stephen Youll)
Arrakeen Pazarı (by Stephen Youll)

Paul Atreides, kaos içindeki imparatorluğu deviren ve ardından da galaksideki o korkunç cihatı başlatan eli kanlı bir liderdir. Bunun bedeli olarak da kendisine düzenlenen bir saldırıda kör kalır. Şimdi nefret edilen tiran, kör imparator Paul Muad’Dib olarak Fremen kurallarını takip ederek Arrakis’in sonsuz çölüne doğru yolculuğa çıkar ve çalkantılar içindeki imparatorluğunu lidersiz bırakır. Kendisinden uzun süre haber alınamaz ve öldüğü varsayılır.

Hikâye, Jessica Atreides‘in imparator oğlunun çöle gittiği ve öldüğü haberlerini almasının hemen öncesinde Caladan‘da başlar. Alia, İmparatorluk hükümetini Arrakis‘te bulunan Duncan‘ın ve Caladan’daki Jessica ve Gurney‘nin yardımları ile ayakta tutmaya çalışmaktadır. Bu arada, Bene Gesseritlerin eski başrahibesi Gaius Helen Mohiam, Paul’a düzenlenen suikaste karıştığı nedeniyle Stilgar‘ın elinde idam edilir ve Irulan hapsedilir. Paul’un eski arkadaşı Ix Bronso, artık Atreides Hanedanı’nının muhalifleri arasında görünmektedir. Herbert ve Anderson’ın kitabı, bu karakterlere ve Jessica ile kızı Alia arasında büyüyen savaşa odaklanıyor.

Görsel (by Stephen Youll)
Arrakiste gün doğumu (by Stephen Youll)

Romanda ayrıca, Paul’un on üç yaşındayken Bronso Vernius‘la olan maceralarına da yer veriliyor. İlerleyen kısımlarda Jessica’nın, Irulan ile Paul’un 10,200 AG tarihinde bazı gezegen topluluklarında yapmaya çalıştıkları değişikliklere verdiği tepkiye de değiniliyor.

Hikâye, Paul Atreides’in başarısı ve zaferlerinin bedeline odaklanarak Dune Mesihi ile Dune Çocukları arasındaki önemli bir boşluğu dolduruyor. Dune kronolojisine önemli bir ek niteliğindeki eser, çoğu Frank Herbert hayranı tarafından da beğenilmişe benziyor…

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

ridley scott ve philip k. dick

Yazarların Kendi Kitap Uyarlamaları Hakkındaki Görüşleri

Bilimkurgu edebiyatı sanılandan çok daha eskidir. Günümüz tanımı ve kıstasları içerisinde bilimkurgu kabul edilen ilk …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et