bilimkurgu kulubu

Kitap İncelemeleri

Tarih: 12 Mayıs 2019 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Dune: Rahibeler Okulu

Dune evreni Frank Herbert tarafından öylesine geniş bir zaman aralığı içinde tasarlandı ki, kendi ömrü bu aralığı doldurmaya yetmedi. Kendisi gibi yazar olan oğlu Brian Herbert ve yazdığı bilimkurgu romanları ile tanınan yazar Kevin J. Anderson tarafından, belli temalar çerçevesinde bu boşluklar seriler halinde yavaş yavaş doldurulmaya başlandı. En çok göze çarpan seriler “Hanedanlar Üçlemesi”,”Cihad Üçlemesi” ve “Büyük Okullar Üçlemesi” oldu. “Rahibeler Okulu” da Büyük Okullar üçlemesinin ilk hikayesi olarak 2012 yılında orijinal dili olan ingilizcede yayımlandı. Büyük Okullar üçlemesi kronolojik olarak “Cihad Üçlemesi”nden sonra gerçekleşen olayları anlatır. Olaylar, insanlık ordusunun nihayetinde Omnius’un düşünen makineler ordusunu yendiği “Corrin Savaşı” olaylarından 83 yıl sonrasında gerçekleşir. Orijinal Dune serisinde büyük etkileri olan “Bene Gesserit“,”Mentat” ve “Uzay Sürücüleri“nın ilk yılları, hiç de tahmin edilemeyecek bir şekilde Butleryan Cihadı ardından güçleri artan teknoloji karşıtlarının tehdidi altında yok olma ile karşı karşıyaydı.

İnsanlığın, düşünen makine Omnius‘u yendiği Corrin Savaşının ardından 83 yıl geçmişti. Evrende makinelerin tehlikesi ortadan kalkmış, ancak huzur sağlanamamış ve bir düzen kurulamamıştı. Corrino ailesinin lideri ve bilinen evrenin İmparatoru Salvador, kardeşi ve güvenilir danışmanı Roderick ile birlikte Salusa Secundus gezegeninde görkemli bir şekilde yaşamaktaydı. Ancak imparatorluk, Butleryan hareketinin popüler lideri Manford Torondo‘nun tehdidi altındaydı. Her iki bacağını da bir patlama sonucu kaybeden demagog Torondo, Kılıç ustası Anari Idaho ile evrendeki milyonlarca insanın inançlarını, teknolojinin temizlenmesi ve sık sık da dini paranoyayı geliştirmek için kullanıyordu. Bu popüler harekete muhalif olarak, uzay yolculuğu üzerinde tekel oluşturan iş adamı Josef Venport vardı. Butleryan hareketine karşı kin tutan Venport, Josef’in de tavsiyesiyle uzay bükücü sürücüler geliştiren Norma Cenva ve Cioba‘ya finansal destek verdi.

Bu arada, Kepler gezegeninde savaş kahramanı Vorian Atreides, komşularını kölelik tehdidinden uzak tutmaya çalışıyordu. Gezegeni için İmparatorluk koruması sağlama girişimi başarılı olan Cihad kahramanı Vorian, kendilerine karşı bir isyanı kışkırtabileceği endişesi ile Salvador ve Roderick tarafından sürgüne gönderildi. Abulurd Harkonnen‘in en genç iki çocuğu Griffin ve Valya, Lankveil gezegeninde cihat zaferinin de verdiği rahatlıkla ve atalarının kirletilen isimleri yüzünden gözlerden uzakta yaşamaktaydı. Ayrıca Rossak gezegeninde Landsraad ve Rahibeler Topluluğu’na bazı hizmetler sağlayarak aile servetlerini yeniden inşa etmeye başlamışlardı.

Vorian’ın torunu Raquella Berto-Anirul, kadın atalarının hatıralarını canladıran bir zehirlenmeden kurtularak Rahibeler Topluluğu’na liderlik etmeye başladı ve Butleryan sempatizanlarını da kendi saflarından uzak tutmaya çalıştı. Raquella ve çevresindeki rahibeler, tüm imparatorluğu derinden etkileyecek şekilde bilgisayarlar yardımı ile çok büyük miktardaki hanedanlık DNA’ları hakkında çalışmalar yapıyordu. Kraliyet ailesi tarafından utanç kaynağı olarak görülen Anna Corrino, Rahibeler Topluluğunda önemli yetenekler edinmeyi amaçlayarak onlara katılmış, ancak bunun yerine kendini çocukça tutkularına kaptırmıştı. Suk Enstitüsü’nün yeni yöneticisi Dr. Ori Zhoma‘nun sayesinde, Rahibeler Topluluğu ile geleceğin potansiyel tiranı olabilecek Salvador’a karşı birleştiler.

Mentat Gilbertus Albans, eski akıl hocası Erasmus‘u gizlediği Lampadas gezegenindeki Mentat okulunda bir düzen sağlamaya çalışıyordu. Gilbertus, planlamadığı bir şekilde Josef Venport’un VenHold nakliye şirketlerinin hizmetinde olan en iyi öğrencisi ve arkadaşı Draigo ile karşı karşıya gelmek zorunda kaldı. Bu arada Arrakis gezegeninde, Arrakeen köylülerinin hayatını zorlaştıran Fremenler, Arrakis’teki toplumlarının varoluş savaşında çeşitli düşman ve müttefiklerle karşılaşmış ve çöldeki yaşamı şekillendirmeye girişmişti.

Hikayedeki tüm bu gruplar ve karakterler, akıl ve inanç arasındaki bir gerilimi yansıtıyor. Herkes bu kaçınılmaz ve belki de sonsuza kadar sürecek olan  savaşta tarafını seçmek zorunda.

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.