Dune: Mentat Okulu

Frank Herbert‘in ölümüyle sona eren klasik Dune serisinin ardından, Dune evreni zaman çizgisinde büyük boşluklar oluşmuştu. Bu boşluklar yazarın oğlu Brian Herbert ve yazar Kevin J. Anderson tarafından bir dizi roman ile doldurulmaya başlandı. “Cihad Üçlemesi” ve “Hanedanlar Üçlemesi” bunlar arasında en bilinenleridir. Bu iki seri arasındaki hikaye boşluğu da “Büyük Okullar Üçlemesi” ile giderildi. İşte “Dune: Mentat Okulu“, bu serinin ikinci eseri olarak 2014 yılında yayınlandı. Corrin Savaşı’nın sona ermesinden neredeyse yüzyıl sonra geçen roman, Bene Gesserit, Mentat ve Suk Okulları ile Spacing Guild’in başlangıcını şekillendirmeye devam ediyor. Savaşların sona ermesinin üzerinden yüzyıl geçmiş olsa da, teknoloji karşıtlarının merkezini oluşturan Butleryan güçleri hala evrendeki baskınlığını sürdürmekteydi.

Mentatların varoluş nedeni doğrudan düşünen makineler ile ilgilidir. Corrin Savaşı’nın ardından düşünen makine kullanımı tüm evrende yasaklanmış, onların yerine benzer işlevi görecek mentatların getirilmesi zorunlu kılınmıştı. Mentat, bir insanın üstesinden gelemeyeceği büyüklükteki bilgiyi inanılmaz bir hızda ve hatasız olarak değerlendirebiliyordu. Yegane düşünce çizgileri mantıktı. İronik bir şekilde mentatların doğuşu, evrendeki var olmuş tek özgür robot olan Erasmus‘a dayanmaktaydı. Erasmus hakkında daha detaylı bilgilere ise “Cihad Üçlemesi”nden ulaşabiliyoruz.

Mentat Piter de Vries
Mentat Piter de Vries

Butleryan güçleri Manford Torondo’nun etkisiyle büyürken, Prens Roderick Corrino erkek kardeşi İmparator Salvador’un tahtına bir tehdit olarak görünmekteydi. Sanayi işletmeleri ile bilinen Josef Venport, kendisinin ticari girişimlerine siyasi ve askeri engeller oluşturan Torondo’ya meydan okumaya başladı. Bu arada Gilbertus Albans, Lampadas’daki Mentat Okulu için (ve orada sakladığı düşünülen makine Erasmus kopyası) Torondo’nun büyüyen gücüne karşı giderek artan bir korku besliyordu. Gilbertus’un Mentat’ları, Butleryanlar’ın baskısı ile yemin etmeye zorlandı ve ret yanıtının ardından da okul istila edildi. Böylelikle Gilbertus’un “makine sempatizanı” niteliğindeki geçmişi de ortaya çıkmış oldu. Manford tarafından cezalandırıldı, ancak Anna Corrino, Erasmus ile kaçtı. Bu arada, Torondo’nun kışkırttığı bir isyan, Roderick’in kızının ölümüyle sonuçlandı. Ayrıca Salvador, Arrakis’teki kazançlı melanj madenciliği operasyonlarını Venport’tan aldı.

Diğer yandan Raquella Berto-Anirul, Bene Gesserit okulunu Josef Venport’un yardımı ile Wallach IX’te yeniden kurdu. Raquella’yı Büyük Ana olarak görmeyi uman Rahip Anne Valya Harkonnen, gizli bilgisayarları Rossak’tan aldı. Raquella, Rahibeler Okulu’nun hayatta kalabilmesi için Wallach IX’daki okulun Dorotea’nın Salusa Secundus ile uzlaşmasında yattığına inanıyordu. Kendi sağlığı yetersiz olduğu için Dorotea’yı Rahibe Okuluna çağırdı ve Valya ile farklılıklarını bir kenara bırakıp Rahibeler Okulunun geleceği için birlikte çalışması konusunda ikna etmeye çabaladı. Raquella, ikisini de eş lider olarak ilan ettikten hemen sonra öldü. Ancak Valya, Dorotea’nın ihanetini duymuş ve onu intihar etmeye zorlamak için yeni keşfedilen ses gücünü kullanmaya karar vermişti. Sonrasında Valya, kendisini tek Ana Şef olarak ilan etti ve yeni İmparator Roderick’in hizmetine girdi.

Mentat Thufir Hawat
Mentat Thufir Hawat

Griffin Harkonnen’ın ölümünden dolayı kendini suçlu hisseden Vorian, Atreides ailesinin mücadelesine yardım etmek için Lankiveil’deki balina avcılığı faaliyetlerine gizli gizli finansal destek oldu. Daha sonra torunları ile tanışmak için Caladan’a seyahat etti. Ancak trajedi, kısa süre sonra Atreides Hanedanını bulmakta gecikmedi. Vorian, Harkonnenler’in intikam almak için Griffin ve Valva’nın küçük kız kardeşi Tula’yı ziyaret ettiğini anladığında çok geç kalmıştı.

Dune: Mentat Okulu, Dune evreninin şekillenmesinde çok önemli yeri olan Büyük Okullar‘ın kurulması ve gelişmesi sürecini anlamaya çalışırken aklımıza takılan birçok soruya cevap veriyor…

Önceki Sonraki

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

bilimkurgu film muzik

Soundtrack’leriyle Hatırlanan Bilimkurgu Filmleri #2

Yazı dizimizin ilkinde müzikleriyle sinema tarihine adını yazdırmış 10 filmi listelemiştik. Kimi kültleşmiş filmlerin soundtrackleri …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin