bilimkurgu kulubu

Kitap İncelemeleri

Tarih: 30 Aralık 2018 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Bir Dune Hikayesi: Kan ve Su

Dune‘un onbinlerce yılı bulan kurgusal tarihindeki pek çok olay aydınlanmayı beklemektedir. Bunların bazıları kısa hikaye olarak Frank Herbert tarafından, çoğunluğu ise oğlu Brian Herbert ve başarılı bilimkurgu romanları ile tanınan Kevin J. Anderson tarafından anlatıldı. İşte, “Su ve Kan(Water and Blood) da bu kısa hikayelerden biri. Bu kısa hikaye, 2011’de yayımlanan Tales of Dune‘da sürpriz bir şekilde Bonus Materyal olarak okurlarıyla buluştu. Bu nedenle kitabın kapağında dahi yer almıyordu.

Harkonnen hanedanlığında İmparatorluk tarihi boyunca sürekli çalkantıların olduğu sır değildir. Bununla birlikte, “Harkonnen” ismi her zaman kötü olarak anılan ve zalim karakterli yöneticilerin hanedanlığı olmadı. Bunu, Dune evreninin tarihinde en önemli dönüm noktalarından birini oluşturan Butleryan Cihadı zamanından biliyoruz. Xavier Harkonnen ismi başarı ve övgü ile İmparatorluk tarihinde yerini almıştır. Bu, gerçek İmparator IV. Şaddam’ın zamanına kadar böyle gelmiştir.

Lankiveil Gezegeni

Lankiveil Gezegeni

Cihad döneminden beri korkaklık ile özdeşleşmiş bir isim olan Abulurd Harkonnen, tarihte bu kez Vladimir Harkonnen’in üvey kardeşi olarak yerini alıyor. Olaylar Abulurd Harkonnen ve eşinin yönettiği soğuk ve görece değersiz bir gezegen olan Lankveil’de, 10160 AG’li yıllarda geçiyor. Arrakis gezegeni ne kadar sıcak ve değerli ise, Lankveil gezegeni de o kadar soğuk ve balina kürkü dışında değerli hiçbir şeyi olmayan bir dünyadır. Arrakis ile Lankiveil arasındaki en büyük benzerlik ise yerel halk dininin Budislam olmasıdır. Budislam’ın çöl halklarına ait bir din olduğu inancının tersine, bu hikayede buzlarla kaplı bir gezegene dahi nasıl uyum sağlayabileceğinin ilginç bir örneğini görüyoruz.

İmparator, Abulurd’u Arrakis’i yönetmek için bir süreliğine gezegene gönderir, ancak çok geçmeden görevinden alarak yerine üvey kardeşi Vladimir’i koyar. Abulurd, üvey kardeşinin tersine Lankiveil’i olabildiğine barışçı bir şekilde yönetmeyi tercih etmiştir. Hatta balina avı dönemlerinde endüstriyel dev gemileri kullanmamış, yerel halk ile birlikte daha küçük gemilerde geleneksel yöntemlerle ve halkla birlikte avlanmıştır.

Lankiveil'in Kürk Balinası

Lankiveil’in Kürk Balinası

Orijinal Dune serisinden tanıdığımız Glossu Rabban, Abulurd Harkonnen’in öz oğludur. Ancak gencin aurası babasından çok amcasına benzemektedir. Lankiveil’de büyümüş olmasına rağmen kısa sürede amcası Vladimir’e benzemiş ve hayatının kalanını onunla geçirmiştir. Kısacası Kan ve Su, Abulurd Harkonnen ve İmparator 4. Şaddam dönemindeki Lankveil gezegeni hakkında birçok sorumuza cevap oluyor.

Etiketler: , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.