bilimkurgu kulubu

Kitap İncelemeleri

Tarih: 3 Ocak 2019 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Bir Dune Hikayesi: Fremen Adaleti

Dune‘un onbinlerce yılı bulan kurgusal tarihindeki pek çok olay aydınlanmayı beklemektedir. Bunların bazıları kısa hikaye olarak Frank Herbert tarafından, çoğunluğu ise oğlu Brian Herbert ve başarılı bilimkurgu romanları ile tanınan Kevin J. Anderson tarafından anlatıldı. İşte, “Fremen Adaleti” (Fremen Justice, diğer adıyla Nighttime Shadows on Open Sand) de bu kısa hikayelerden biri.

Hikaye, Harkonnenler’in Arrakis’e hakim oldukları zamanda geçen bir olayı anlatır. İlk olarak Scifi.com web sitesinde 28 Haziran 2000 yılında yayımlandı. Ardından 2011 yılında “Fremen Justice” adı ile Tales of Dune‘da Bonus Materyal olarak okura sunuldu. Bu nedenle adı kitabın kapağında dahi yer almamaktadır.

Tales of Dune

Tales of Dune

Hikâyemiz, 10180’li yıllarda geçiyor. Harkonnenler, Arrakis’i demir yumruklarıyla ezmektedir. Gezegendeki baharat hasatı bilinen en yüksek seviyelere ulaşmıştır. Bu her ne kadar Fremenler’i rahatsız etse de, İmparator ve tüm büyük hanedanlıklar için çok iyi bir gelişmedir. Her zaman olduğu gibi, Fremenler’in küçük bir kısmı şehirde yaşayıp Harkonenler’in emrinde çalışmasına rağmen, çoğunluğu hâlâ kadim kanunlarına uygun olarak çöl hayatı sürmektedir.

İmparatorluğun Gezegenbilimcisi Pardot Kynes, zaman içinde imparatorluktan uzaklaşmıştır ve daha çok Fremenler ile birlikte iklim dönüşümü üzerine çalışmalar yürütmektedir. Pardot Kynes’in değerli bir insan olduğuna inanan Fremenler onu sahiplenmiş ve yerlileştirmiştir. Bir Fremen ile evlenen Kynes’in Liet adında bir oğlu olmuştur. Liet, Gezegenin iklim dönüşümü konusunda babasının izinden gideceğinin sinyallerini genç yaşta vermeye başlamıştır. Tüm Dune serisi boyunca Pardot Kynes ve oğlunun diyalogları hakkında fazla bir şey duymazken, bu hikayede ikiliyi daha yakından tanıma fırsatı buluyoruz. Ayrıca, “Gezegenbilimci” Kynes ailesinin felsefesi ve motivasyonu hakkında ilginç notlara da ulaşıyoruz.

Yaşam Suyu

Yaşam Suyu

Pardot ve Liet Kynes, bir gün gizli iklim değişim laboratuvarlarından birini ziyaretlerinden dönerken bir Fremen köyüne rastlarlar. Köydeki neredeyse herkes ölmüştür. Bunun bir zehirlenme olduğu apaçık ortadadır. Haber kısa sürede Stilgar’a gider. Olayın bir miktar yaşam suyunun Fremen kabilesinin su tankına karışması sonucu yaşandığı kısa sürede anlaşılır. Stilgar’ın öncülüğünü yaptığı Fremen komando ekibi, olayın sorumlularını aynı köyde beklemeye koyulur. Çünkü merak insanın aklını sürekli tırmalayan bir gıcırtı gibidir ve katiller her zaman olay yerine tekrar gelir. Katiller gerçekten de köye geri döndüğünde Fremen Adaleti ile karşılaşacaklardır.

Hikaye, gelişmiş ve ilkel toplumların adalet kavramına göre karşılaştırılması açısından çok ilginç bir örnek oluşturuyor.

Etiketler: , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.