bilimkurgu kulubu

Kitap İncelemeleri

Tarih: 16 Ekim 2018 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Bir Dune Hikayesi: Düğün İpeği

Dune‘un onbinlerce yılı bulan kurgusal tarihindeki pek çok olay aydınlanmayı beklemektedir. Bunların bazıları kısa hikaye olarak Frank Herbert tarafından, çoğunluğu ise oğlu Brian Herbert ve bilimkurgu romanları ile tanınan Kevin J. Anderson tarafından anlatıldı. İşte, Düğün İpeği (Wedding Silk) de bu kısa hikayelerden sadece biri.

Hikaye, ilk olarak Paul Atreides’in çocukluk yıllarını anlatan “Paul of Dune” eserinde yer alması için yazılmıştı. Son düzenlemeleri sırasında “Paul of Dune”un ana çizgisini takip etmediğine karar verilerek kısa hikayeye dönüştürüldü. Eser, önce 2011’de yayımlanan Tales of Dune‘da ve ardından da 2017 tarihli Tales of Dune: Expanded Editionda okurlarıyla buluştu.

Tales of Dune: Expanded Edition (2017)

Tales of Dune: Expanded Edition (2017)

Dük Leto, oğlu Paul’ün annesi Jessica’yı her ne kadar sevse de Atreides Hanedanlığı’nı maruz kaldığı politik tehlikelerden korumak için Arşidük Armand Ecaz’ın kızı ile politik bir evlilik yapmak zorundadır. Bu töreni gerçekleştirmek için Paul, Jessica ve Duncan Idaho’yu da yanına alarak Ecaz sarayının bulunduğu tamamı ormanlık olan Ecaz’a gider.

Paul annesi için bunun ne kadar zor olduğunu ve acı verici bir maske ile yaşamak zorunda kalacağını düşünürken, Jessica durumun mantığını ve gerekliliklerini anlamış olarak kendine, Dük Letoya ve Atreides Hanedanı’na yakışan şu açıklamayı yapar:

“Evlilik, Landsraad’da Atreides Hanedanlığı’nın ilerlemesi için kullanılacak bir ticari ittifak, politik bir silahtır. Aşk başka bir şeydir. Kalplerimiz bu ikisini birbiri ile karıştırır. Ama aklımız karıştırmaz ve insan, yaşamında duyguların kimyasal çekiciliği yerine aklıyla seçimlerini yapar.”. Bu ifade bize, “Dune Çöl Gezegeni” romanında Bene Gesserit Anası Gaius Helen Mohiam’ın Paul’a yaptığı test sırasındaki sözlerini hatırlatıyor : “Gom cabbar sadece hayvanları öldürür.”

Alpha Centuri B 2 - Ecaz

Alpha Centauri B 4 – Ecaz

Gezegen, sanatçılar tarafından tercih edilen Fogwood ağacının tek kaynağıdır ve bu ağaç insan düşüncesiyle şekillendirilmektedir. Bu yüzden gezegen “Heykeltıraşın cenneti” adıyla da anılır olmuştur. Ecaz’ın diğer ünlü ağacı ise Elecca’dır ve meyvesine Semuta denir. Elecca ağacı, eski imparatorlukta pek çok kişinin gözdesi durumundaki oldukça bağımlılık yaratan bir uyuşturucu olan Semuta‘nın, elacca ilacının, gerçeklik serumu olan verite, sapho, pleniscentayı ve Krimskel Fiberinin kaynağıdır.

Ecaz gibi farklı ekosisteme sahip bir gezegen bulununca Fogwood’ları görmeden gitmek olmaz. Dük Leto da  Duncan’a, Paul’ün gezegeni görmesi için özel bir gezi planı düzenlemesini emreder. Ancak gezegen sıkı ormanlarla doludur ve bazen oldukça tehlikeli olabilmektedir. Karşılaşacakları tehlikelerden kaçınmak için yanlarında Ecaz’i yakından tanıyan Ginazlı kılıç ustalarından Rivvy Dinari ve Whitmore Bluud da alınır.

Kısacası Düğün İpeği, Ecaz gezegeni hakkında bilmediğimiz birçok detayı önümüze seriyor….

Etiketler: , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.