gelecek oykuler

10 Öykülük Derleme: Gelecek Öyküler

2003 yılında yayımlanan “Gelecek Öyküler”de 10 farklı yazar tarafından kaleme alınan bilimkurgu öyküleri bulunuyor. Okuyan Us Yayınları’ndan çıkan kitapta 9 kısa öyküye ek olarak, 1 de çizgi öykü var. Giovanni Scognamillo, Haldun Aydıngün, Özlem Kurdoğlu ve Hakan Alpin gibi Türk bilimkurgu camiasında adına sıkça rastladığımız usta isimlerin yanı sıra, adını ilk defa duyduğumuz başarılı yazarlarla da karşılaşıyoruz. Distopya, uzay operası, zamanda yolculuk gibi konular başta olmak üzere, birçok bilimkurgu alt türüyle alakalı kaliteli öyküleri okurla buluşturan yayınevi, Türk bilimkurgu edebiyatına önemli bir katkı yapıyor. Kitapta yer alan öyküler hakkında kısaca:

1. 99/3’e 9 – Bahar Korçan

Tanrıların görevlendirdiği bilgeler ve “temiz yürekler” dünyanın çeşitli noktalarına gönderilir. Yeni bir oluş başlatmak için yola çıkan 111 kişiden biri ise olan biteni anlatan bir bilgilendirme metni yazar.

2. Her Şeyi Bilen Adam – Coşkun Hepyonar

Dünya “Konsey” adı verilen bir yapı tarafından yönetilir ve Konsey’e karşı gelenler ağır cezalara maruz kalır. Konsey hakkında birçok bilgi edinen İlyas Demircan da yeni kurbanlardan biridir. Canlı yayında bir bilgi yarışmasına çıkarılan İlyas, yanlış cevap verdiği ilk soruda öldürülecektir.

3. Zamansız – Ege Görgün

30. YY’da yaşayan Mustafa Sacit, teknolojinin bir hayli geliştiği bu dünyaya ayak uydurmakta zorlanan biridir. Kendini yanlış zamanda doğduğu konusunda ikna eden Mustafa, geçmişe düzenlenen zaman yolculuklarının birine katılma kararı alır, amacı ise çok farklıdır.

4. P.V. – Giovanni Scognmillo

“PV Enerji Kullanımı Yasası” ile birlikte dünyada ortalama yaşam süresi artmış, yaşlılara daha fazla yaşama imkanı sunulmuştur. Kanlı bir devrimi geride bırakan dünyada birçok olgu da değişmiştir. “Psişik Vampir” isimli kitap büyük kitlelerin kutsal kitabı haline gelmiştir.

5. Acar: Geleceğin Taksi Pilotu Kraterler Arasında – Hakan Alpin

Acar,Türk Uzay Dairesi tarafından Ay’a gönderilecek ekibe dahil edilir. Uzaya çıkan ilk Türk astronot Oğuz Türker tarafından karşılanan Acar, Ufuk 8 mürettebatı ile birlikte yola çıkar. Amaç Ay’daki kolonilerle zaman zaman kopan bağlantıyı kalıcı hale getirmektir.

6. Savcı – Haldun Aydıngün

Eti isimli sevgilisi tarafından aldatılan Nedim eşini öldürmekle suçlanır. Savcı ve polis gözetiminde  geçmişe dönülür ve o anlar yeniden izlenerek bir sonuca varılır.

7. Maria Metro’nun Günlüğü – Halil Gökhan

Mektup arkadaşlığı yapan Maria Metro ve Meteo Kolomb şehre yeni yapılması planlanan dev kuleler hakkında konuşurlar. Maria bu konuda Kolomb’u uyarır ve şehre gelmemesini tembihler.

8. Deney – İmran Mutlu

Dünya dışı yaşamı araştıran SETI bazı radyo sinyalleri alır. Fornax adı verilen gezegenden gelen sinyaller tek tek analiz edilir ve iki dünya arasında bir tür bağlantı kurulur.

9. Metalin Kapatma Şifresi – Özlem Kurdoğlu

Gentürk Gezegeninde polis memuru olan Levend ve ekibi, robot düşmanı olan bir çetenin peşindedir. Çetenin lideri Soramus Navilla çocukluğunda yaşadığı bir travma sonucu anti robotist olarak büyümüştür ve yaptığı eylemler onu hedef tahtası haline getirmiştir.

10. Harem Kafe’deki Dengbej

İnsanların isimlerinin numaralardan oluştuğu bir gelecekte çölün ortasında yer alan İstanbul’da geçen öyküde gangsterler hüküm sürmektedir. Dini değerlere sahip birkaç kişi ile “diğerleri” arasında Harem Kafe’de bir anlaşmazlık yaşanır.

Yazar: Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Kitap okur, belgesel izler, sinema, felsefe ve bilimkurguyla ilgilenir, öykü yazar. Kayıp Rıhtım'da başladığı yazarlık serüvenine, Fantastik Canavarlar ve Bilimkurgu Kulübü gibi internet sitelerinde ve çeşitli dergilerde devam etmekte. bahridogukan@gmail.com

İlginizi Çekebilir

Türk Bilimkurgu Edebiyatına Tarihsel Bir Bakış

Kökenini söylencelerden alan bilimkurgunun var oluş serüveni, düşünen ve düşleyen insanın ortaya çıkışına değin uzanır. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et