bicimlendiriciler

Biçimlendiriciler | İsmail Yamanol (Kısa Öykü)

Önündeki devasa makineden gözlerini alamayan Fhayree, “Buranın bir uygarlık kütüphanesi olduğundan emin misin?” diye sordu. Sesinin dramatik tınısı tüm tesisi doldurmaya yetmişti.

“Eminim,” dedi Katlersee. “Yaptığım araştırmalar bunu gösteriyor.”

Bir süre susup tesisi incelemeye koyuldular. Etraflarındaki her şey çözülmeyi bekleyen bir gizemden farksızdı. Sessizliği bozan Katlersee oldu.

“Yaklaşan felaketi görmüş ve o güne dek elde ettikleri tüm bilgi birikimlerini şu makinenin içine yüklemiş olmalılar.” Makineye doğru iyice yanaştı ve parmaklarını zarifçe üzerinde gezdirdi. “Düşünsene Fhayree, belki de yok olmuş bir uygarlığın geride bıraktığı mirasa bakıyoruz.”

Fhayree, her heyecanlandığında yaptığı gibi sevinçle kıkırdadı. “Eğer burası gerçekten bir uygarlık kütüphanesiyse tarihi bir keşfe imza attık demektir.”

“Öyle,” dedi Katlersee. “Önümüzde devasa bir bilgi havuzu duruyor olabilir. Tek sorun bu bilgileri nasıl alacağımızı bilmememiz.”

Fhayree, kolaçan eden gözlerle etrafı süzdü. “Şu şalteri indirerek başlayabiliriz bence.”

Bir süre bakıştılar. Sonunda Katlersee kararını vermişti. Yumuşak adımlarla ilerledi ve önündeki şalteri usulca indirdi. Süren anlık sessizliğin ardından, kulaklarını hafif bir vınlama doldurdu.

“İşte oldu! Çalıştı!”

Fhayree’nin coşkulu nidası makinenin sesini bile gölgede bırakmıştı. Elektronik cızırtılarla titreşen makinenin ekranı açıldı. Oda, ekrandan yansıyan anlamsız sembollerin parıltısıyla aydınlandı.

“Sembollere dokunmayı dene,” dedi Fhayree.

Katlersee denileni yaptı, ancak herhangi bir değişim olmadı. “Sanırım ekranın ortasında beliren şu ibarelerden birini seçmemiz isteniyor.”

Fhayree’nin yüzündeki kararsızlık hat safhaya ulaşmıştı. “Bilemiyorum,” diyerek gözlerini kaçırdı. “Her şey öylesine tuhaf ki.”

“En makul olanı bu,” diye diretti Katlersee.

“Peki,” dedi Fhayree. “Dokun bakalım ne olacak?”

Katlersee dokundu ve vınlayarak titreşen makinenin ekranındaki ibare ansızın kayboldu. Öylesine sevindiler ki, birbirine sarılıp dans etmeye başladılar. Onlar çılgınca dans ederken, makine ise aldığı sürücüyü biçimlendirme komutunu yerine getirmekle meşguldü…

Kapak Resmi: Esra İşler

Yazar: İsmail Yamanol

Amatör bir düş gezgini, saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor.

İlginizi Çekebilir

insan evren robot uzay

Oleg | Hüseyin Şimşek (Kısa Öykü)

Oleg kahverengi toz hâlindeki kuma uzanmıştı. Isı stresi yüzünden bütün vücudu ter içindeydi, terlemenin ve …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et