bilimkurgu kulubu

Edebiyat

Tarih: 28 Mayıs 2015 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Kehanet Değil, Bilimkurgu: Jules Verne ve Ay’a Yolculuk

Jules Verne‘nin 1865 yılında kaleme aldığı “Ay’a seyahat” ve “Ay Çevresinde” adlı eserlerinde işlediği Ay seyahati, 1969 yılında başarı ile görevini tamamlayan Apollo 11 seferi ile şaşılacak kadar büyük benzerlik göstermektedir. Verne’nin hayal ürünü uzay kapsülünde ikisi Amerikalı, biri de Fransız olmak üzere üç kişi vardı. Hatırlanacağı üzere Apollo 11 uçuşu da üç astronot tarafından gerçekleştirilmiştir. Verne’nin kapsülünün boyutları Apollo’nun boyutlarına inanılmayacak kadar yakındır. Ünlü dâhinin “konik-silindirik” şeklinde tarif ettiği ve bir mermiyi andıran kapsülünün boyu 4,5 metre, çapı da 2,7 metreydi. Apollo 11 kumanda modülünün boyu ise 3,3 metre, çapı da 4,9 metreydi.

Fırlatma merkezileri de aşağı yukarı aynıydı. Florida’dan geçen 27. enleme yakın bir nokta seçilmişti. Bu nokta günümüzde NASA’nın bütün uzay araçlarının fırlatıldığı Florida’daki Cape Kennedy üssünün sadece 224.km batısında kalmaktadır. Hatta Teksas yönetimi, Jules Verne’nin şerefine uzay uçuşlarının kendi sınırları içerisinde başlatılması için lobi faaliyetleri yürütmüş; fakat başarı sağlayamamıştır. Yine de bugün uzay uçuşlarının safhalarını düzenleyen görev kontrol merkezi Teksas’tadır.

Jules_Verne_by_GetRidOfUseRid

Verne, kapsülünün ilk hızını saniyede 10.800 metre olarak öngörmüştü. Apollo 11’in üçüncü kademe motorları ateşlendiğinde, ilk hızı şaşılacak bir yakınlıkla saniyede 10.660 metreye ulaşmıştır. Verne, kapsülünün Ay’a ulaşması için 97 saat,13 dakika, 20 saniyelik bir süre tanımıştı. Apollo 11’in süresi ise 103 saat, 30 dakikaydı ve yüzeye inmeden önce Ay çevresinde Verne’nin kapsülünün döndüğü yükseklikte tur yapmıştır.

Her iki uzay kapsülündeki bilim adamları ağırlıksızlığın etkilerini hissetmişler. Ay yüzeyinin fotoğraflarını çekmişler ve incelemelerde bulunmuşlardır. Ek olarak Verne’nin Aeronotları, Neil Amstrong ve Edwin Aldrin’in efsanevi gezintilerini yaptıkları Sükûn Denizi‘nin haritasını da çizmişlerdir. Uçuşların sonuçlaması bile büyük bir benzerlik gösterir. 107 yıl önce Jules Verne’nin hayal gücüyle Ay’a gönderdiği kapsül, tıpkı Apollo 11 gibi Pasifik Okyanusu’na inmiş ve içindeki uzay adamları, bir harp gemisi tarafından kurtarılarak Amerika’da büyük törenlerle karşılanmışlardır.

jules verne

Hiç kuşkusuz yukarıda sıraladığımız benzerlikler ilginç olsa da, asıl ilginç olan ve fazla bilinmeyen şey, Ay’dan Dünya’ya dönerken Armstrong’un da aynı benzerliklerin altını çizmesidir. 1969 yılının 24 Temmuz günü, Ay’dan dönmekte olan Apollo 11 ile uzayda yapılan son televizyon yayınında, Neil Armstrong şunları söyler:

“Yüzyıl önce Jules Verne, Ay’a yolculuk üzerine bir kitap yazmıştı. Onun Columbiad adlı uzay gemisi, Florida’dan havalanmış ve Ay’a yolculuğunu tamamladıktan sonra Pasifik Okyanusu’na inmişti. Günümüz Columbia’sı yarın aynı Pasifik Okyanusu’nda gezegenimiz Dünya ile buluşmak üzere ilerlerken, bu yolculuğun mürettebatı olan bizlerin bazı duygu ve düşüncelerini sizlerle paylaşmasının doğru olacağını düşündük…”

Ay’a adım atan ilk insan olan Neil Armstrong’un dönüş yolculuğunda andığı Jules Verne, böylelikle hayatın verdiği en büyük edebiyat ödülüne adını yazdırır. Bu ödülü veren ise en büyük seçici kurul olan zamandır!

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…