Harkonnen

Harkonnen Hanedanı Aile Ağacı

Harkonnen Hanedanlığı, Frank Herbert’ın yazdığı klasik Dune serisindeki önde gelen Büyük Hanedanlıklardan biridir. Sadece bununla kalmaz, Brian Herbert ve Kevin J. Anderson’un yazdığı Hanedanlar serisi ve Cihad serisinde de adından sürekli bahsettirir. Frank Herbert, keskin özelliklere sahip bu hanedanlık için sert seslendirilen bir isim aramıştı. Soğuk savaşın hakim olduğu o yıllarda küçük bir Rus etkisi de fena olmazdı. Telefon rehberinden bu etkiyi bırakacak bir soyad ararken, aslında bir Fin soyadı olan Harkonnen’i bulur. İşte bu fikirdende  Baron Vladimir Harkonnen’in doğduğu söylenir.

Orijinal seride ve Hanedanlar serisinde Harkonnen hanedanlığını saf kötü karaktere bürünmüş görürken, Cihad serisinde ise şaşırtıcı bir şekilde insanlığın kurtuluşuna öncülük eden bir Hanedanlık olarak tanıyoruz.

Harkonnen Hanedanı Flaması

Harkonnen hanedanı ile, Dune evreninde yazılmış romanlar arasında ilk olarak Harkonnen Avı kısa hikayesinde karşılaşıyoruz. Dune: Çöl Gezegeni romanındaki trajik son ile Harkonnen soyu son bulur. Harkonnen Hanedanlık kanının Lady Jessica’ya, oradan da Paul Atreides’e geçerek Atreides Hanedanlığı boyunca devam ettiğini de biliyoruz. Böyle düşününce Aila Atreides’in dedesini öldürdüğünü, Büyük Hanedanlar arası ilişkilerin ne kadar acımasızca olduğunu fark ediyoruz.

Atreides Hanedanı Aile Ağacı‘na baktığımızda Lady Jessica’nın Harkonnen ailesiyle olan bağını görüyoruz. Bundan sonrasına belki de Atreides-Harkonnen birleşimi demek daha doğru olacaktır.

Aile ağacındaki bazı kısaltmaları da açıklamakta fayda var.

B. : Doğumu
D. : Ölümü
B.C. : İsa’dan Önce
B.G. : Lonca’dan önce (Lonca’nın Kurulmasından önce)
A.G. : Lonca’dan sonra (Lonca’nın Kurulmasından sonra)

Kaynak : Wikipedia

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

bilimkurgu film muzik

Soundtrack’leriyle Hatırlanan Bilimkurgu Filmleri #2

Yazı dizimizin ilkinde müzikleriyle sinema tarihine adını yazdırmış 10 filmi listelemiştik. Kimi kültleşmiş filmlerin soundtrackleri …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin