Ursula K. Le Guin’den Unutulmaz Sözler

Ursula K. Le Guin sadece edebiyatın değil, antropolojik ve feminist bilimkurgunun da zirve yazarlarındandı. 22 romanına ek olarak, 11 kısa öykü koleksiyonu, 5 eleştiri eseri, çocuklar için 13 kitap ve cilt cilt şiirler yayımladı. Üzerinde kalem oynattığı türlerdeki farklılık muazzamdı: 1968’de basılan fantastik kurgu klasiği “Yerdeniz Büyücüsü”nden 1974’te çıkan Mülksüzler gibi eserlerinde yer verdiği genetik mühendisliği, cinsiyet, savaş ve ekolojik yağma konularına dek… Aldığı pek çok ödülün yanı sıra Amerikan edebiyatına yaptığı eşsiz katkılar nedeniyle 2014’te Amerikan Ulusal Kitap Vakfı’nın (US National Book Foundation) madalyasını kazanmıştı.

Hemen her konuda söyleyecek bir sözü olan bu unutulmaz yazarın hafızalara kazınan aforizmalarını sizler için derledik…

Bir hırsız yaratmak için bir sahip yaratın. Suç yaratmak istiyorsanız yasalar koyun.

***

Bütün büyük bilim insanlarının söylediği ve bütün çocukların bildiği gibi, sahip olduğumuz sezgi gücü, şefkat ve umudu her şeyden daha çok hayal gücüne borçluyuz.

 ***

Sen alarmını kursan da kurmasan da sabah olur.

 ***

Keşfedilecekler çok uzun süre önce sınırlarına ulaştı. Artık daha fazla gelişme umudu görmüyorum.

 ***

Zihin gözü ve televizyon ekranının önemli bir ortak noktası vardır. Televizyon genellikle aptal kutusu olarak nitelendirilse de aslında hayaller kutusu da olabilir.

***

Büyük sanatçılar yol açarlar.  İyi yol arkadaşları ve iyi öğretmenler yanlarına ilişebilirler; ama beleşe yolculuk yok canım.

 ***

Diller için hediyelerim var. Hediyeni takip et. Dikkat! Latince kolay değil.

Eğer bir nesil cehaletin mutluluk olduğunu sanarak yetişirse, bir sonraki nesil cehaletini bile fark edemeyecektir. Çünkü bilginin ne olduğunu bilmeyecektir.

***

Hayal gücünün bastırılabileceğinden şüpheliyim. Bir çocukta hayal gücünü gerçekten ortadan kaldırabilirseniz, bir  bitki gibi yetişir.

 ***

Yanlış soruların doğru cevapları olmaz.

 ***

Biz yanardağlarız. Biz kadınlar, deneyimlerimizi gerçeklerimiz olarak sunduğumuzda bütün haritalar değişir. Yepyeni dağlar yükselir.

 ***

Hangi aklı başında insan bu dünyada delirmeden yaşayabilir?

 ***

Tanrılardan bahsederim. Ateistim. Fakat bir sanatçıyım ve dolayısıyla yalancıyım da. Söylediğim hiçbir şeye güvenmeyin. Doğruyu söylüyorum.

 ***

Okuduğum romanlar çoğunlukla bana ahlak rehberliği yaparlar. Bu yüzden sanırım kendi romanlarımın da insanlara ahlaki rehberlik yapmasını umuyorum. Fakat içlerinde eylem planlarını bulamayacaklar.

Ursula K. Le Guin

Gerçekçi, hem dünyayı hem hayallerini bilen kişidir. Sizinse aklınız başınızda değil, üstelik binde biriniz bile hayal kurmayı bilmiyorsunuz.

***

Hayal gücüm beni insan yapar; hayal gücüm beni bir aptal yapar! Tüm dünyayı önüme serer ve aynı zamanda beni dünyadan sürgün eder.

 ***

Eylem yararsız hale geldiğinde bilgi toplayın. Bilgi yararsız hale geldiğinde yatıp uyuyun!

 ***

Müzik ve düşünce bu derece benzeşmeden önce hiç fark etmemiştim. Aslında müziğin düşünmenin farklı bir yolu olduğunu söyleyebiliriz. Ya da düşüncenin müziğin farlı bir çeşidi olduğunu…

 ***

Biri olduğu kişiyi reddeder ve olmadığı kişi olmayı saplantı haline getirirse, zorlantılar, kuruntular ve dehşet hücuma geçer.

 ***

Dini risaleler değil, romanlar yazıyorum. Vaiz değil, yalnızca bir kurgu yazarıyım.

 ***

Uzaktan bakıldığında harika görünüyor. Gezegenler, yaşamlar… Yakından ise taş ve toprak. Günden güne hayat zorlaşıyor, yoruluyorsun ve rotandan savruluyorsun.

İnanıyorum ki: büyümek fiziksel olarak gelişmek değil erginleşmektir. Bir yetişkin, ölüp gitmiş bir çocukluk değil, hayatta kalmayı başarmış bir çocuk demektir.

 ***

Hayatı mümkün kılan tek şey sürekli, dayanılmaz bir belirsizliktir; bir sonraki adımda karşımıza ne çıkacağını bilemeyiştir.

 ***

Bir şeye karşı çıkmak, onu beslemektir.

 ***

Devrimin çocukları asla minnettar olmazlar. Ve devrim buna minnettar olmalıdır.

 ***

Yazılarınızın ciddiye alınmasını istiyorsanız, evlenmeyin, çocuk sahibi olmayın ve her şeyden önce ölmeyin. Ama ölmek zorunda kalırsanız intihar edin. Bunu onaylıyorlar!

 ***

Artık yazarlık dersleri vermiyorum ve buna çok memnunum. Verseydim, insanlara “Dışarı çık, bir yazar ol ve geçimini buradan sağla,” derken çok garip hissederdim.

ursula k le guin

Aşk oracıkta bir taş gibi durmaz. O tıpkı bir ekmek gibi yapılmalı. Sürekli yeniden yapılmalı, yeni yapılmalı.

 ***

Gerçekten önemli olan sorular kendinize sorduğunuz sorulardır.

 ***

Okunmamış bir hikaye, hikaye değildir. Kağıt hamuru üzerindeki siyah izlerdir yalnızca. Okuyucu, onu okuyarak canlı kılar. Yaşayan bir şey, bir hikaye kılar.

 ***

Kesinlikle mutlu değildim. Mutluluk ancak bir sebebe bağlı ortaya çıkar. Bana bahşedilen şey ise kazanılamaz, saklanamaz ve hatta belki o zaman için idrak edilemez bir şeydi. Buna ‘sevinç’ diyorum.

 ***

Sanatçının işi kelimelerle ifade edilemeyen şeylerledir. İfadesi sırasında kurguyu kullanan sanatçı ise bunu kelimelerle yapar. Yani romancı kelimelerle ifade edilemeyeni kelimelerle ifade eder.

 ***

Kişisel aktivizmim ile yazdıklarımı ayrı tutmaya çalışırım.

 ***

Bir mum yaktığında beraberinde bir gölge oluşturursun.

Kaynak

Yazar: Almıla İkra Akgül

Ay heyecanlandım, bilemedim şimdi!

İlginizi Çekebilir

bilimkurgu uzay kitap

Yerli Bilimkurguda Kök Öyküler

Bilimkurgu öyküleri, kendini tekrar eden öykü yazma sürecimden sıkıldığım, neden öykü yazıyorum ki, diye söylendiğim, …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et