Edebiyat Üzerine

Tarih: 2 Kasım 2021 | Yazar: Ruhşen Doğan Nar

0

Çin, İlk Çocuk Bilimkurgu Ödüllerini Törenle Verdi

Çin Halk Cumhuriyeti, ülkenin bilimkurgu endüstrisini ve çocuk edebiyatını daha ileri bir seviyeye taşımak için dünyanın ilk bağımsız çocuk bilimkurgu ödüllerini vermeye başladı. Onlarca yazara, Çongçing şehrinde merasimle ödülleri takdim edildi. Ödül komitesi, çocuk bilimkurgu edebiyatı adına ödüller verilmesinin hem Çin hem de dünya için bir ilk olduğunun altını çizdi.

Çocuk Bilimkurgu Nebula Ödülleri töreninin aslında 2020 yılında düzenlenmesi planlanmıştı. Ancak dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisi yüzünden tören bu seneye ertelendi. Ödül komitesi bu yıl için planlanan ikinci ödül törenini de iptal etmek istemedi, bu yüzden her iki ödül törenini de 22 Ekim’de düzenlediler.

Bilimkurgu yazarı Ma Chuansi’nin kaleme aldığı “The City of Ants(Karıncalar Kenti) Çocuk Bilimkurgu Nebula En İyi Roman Ödülünün ilkini kazandı. Akademisyen ve bilimkurgu yazarı Wu Yan‘ın “China Orbit(Çin Yörüngesi) romanı ise ikinci ödüle layık görüldü.

En İyi Kısa Kurgu, En İyi Makale, En Popüler Bilim-Odaklı Bilimkurgu Kitapları, Gençler İçin En İyi Bilimkurgu, Çocuklar İçin En İyi Bilimkurgu gibi birçok kategoride onlarca yazara ödüller verildi. Ödül komitesi verilen ödüller sayesinde daha fazla yetkin yazarın çocuk bilimkurgusu üretimine kendini vermesini, çocuk bilimkurgu edebiyatı üzerine yayınların ve teorik araştırmaların geliştirilmesini, bilimkurgu edebiyatının genel olarak ilerlemesi için gerekli olan altyapının oluşturulmasını ümit ediyor.

Dünyaca popüler ‘Üç Cisim Problemi‘ kitabıyla tanınan ve Çin’in en önemli bilimkurgu yazarı olarak gösterilen Liu Cixin, konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“Çocuklar büyüdükçe peri masalları çatlar ve yok olur, oysa bilimkurgu için tam tersi geçerlidir. Çocuklar büyüdükçe ve zaman geçtikçe bilimkurgu daha gerçekçi hâle gelir. Bilimkurgunun genç okurların geleceğinde çok daha büyük bir etkisi olacak. Çocuk Bilimkurgu Edebiyatı enerjiyle dolu bir edebiyat kategorisidir; bilimkurgu edebiyatında ve çocuk edebiyatında yeri doldurulamaz bir konumdadır.”

Ödüller dağıtılmadan önce, 2021 Çocuk Bilimkurgu Kongresi düzenlendi. Kongreye 300’den fazla yazar, akademisyen, uzman, yayıncı ve farklı sektörlerden temsilciler katıldı.

Kaynak

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

1988, İzmir doğumlu. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Mütercim-Tercümanlık okudu. İngilizce öğretmenliği yapıyor. 2016 Şerzan Kurt Öykü Yarışması'nda Türkçe öykü dalında ödüle layık görüldü. İtalya'da yayımlanan ve Türk bilimkurgu öykülerinden oluşan Futurchia derlemesinde yer aldı. Öyküleri İngilizce, İtalyanca ve Esperanto gibi dillere çevrildi.