bilimkurgu kulubu

Edebiyat

Tarih: 4 Temmuz 2017 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Dune’un Dilimize Kazandırılışının 20. Yılı

Frank Herbert‘in 1965 yılında Amerika’da yayınlanmaya başlayan efsanevi Dune serisinin Türkiye’ye ulaşması sanılandan daha eskiye dayanır. İngilizce orijinalinden okuyan Türkiye vatandaşlarını saymazsak, Dune adının ülkemizde duyulması basılı kitap olarak değil, bilgisayar oyunları ile olmuştur. Bilgisayar oyunlarının ve ev bilgisayarlarının yaygınlaştığı 1990’ların başında Cryo Interactive firmasının macera tarzındaki Dune oyunu ülkemize de ulaştı; 1992 yılında Westwood‘un strateji oyunları arasında bir klasik olarak kabul edilen Dune 2 ise ününü çok uzun yıllar boyunca korudu. Dune’un oyun dünyasındaki macerası 2001 yılına kadar sürmüştür.

Basılı eser olarak Türkçeye kazandırılması ise Çöl Gezegeni: Dune ile 1997 yılının Temmuz ayında olmuştur. Serinin ilk romanı gibi, klasik seriye ait diğer altı kitap da ilk kez Sarmal Yayınevi tarafından dilimize kazandırılmıştır. Bunun için çevirmenler Arzu Taşçıoğlu ve Deniz Vural‘a, Redaksiyon için Sinan Vural‘a teşekkür etmeden geçemeyiz. Hatırlayalım ki Sarmal Yayınevi sadece Dune serisini basmakla kalmamış, Frank Herbert’e ait Ruh Avcısı ve Görevimiz: Uzay Boşluğu ile de yazarın Türkiye’deki tüm eserlerini ilk kez basan yayınevi olmuştur.

frank herbert's dune video game1

İlk eserin türkçeye kazandırılışının ardından tam 20 yıl geçti. Bu süre içinde Sarmal Yayınevi‘den başka Maviada, Kabalcı ve İthaki Yayınevi de Dune serisine ait baskılar yaptılar. Özellikle Kabalcı Yayınevi, Dune evreninden 12 eser yayınlayarak bir rekora imza atmıştır. Detaylı tam listeye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Eserin ilk baskısındaki sunuş sözlerini tekrar etmeden geçemeyeceğiz.

Bu öngörü çabası, her nerede olursa olsunlar, hangi çağda çalışmış olurlarsa olsunlar; emekleri, fikirlerin ötesine geçip “gerçek malzemeler” alemine ulaşan insanlara, kuru toprak ekolojistlerine adanmıştır, tevazu ve hayranlıkla….

Üstat Frank Herbert’in sırada bekleyen diğer tüm eserlerinin Türkçe’ye kazandırılması dileğiyle…

Etiketler: , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.