bilimkurgu kulubu

Edebiyat dune tanri imparatoru

Tarih: 28 Eylül 2017 | Yazar: İsmail Yamanol

0

Dune Serisi, Dune Tanrı İmparatoru ile Devam Ediyor

Bildiğiniz gibi İthaki Yayınları, “Bilimkurgu Klasikleri” adlı iddialı bir diziye girişerek türü seven biz okurları sevindirmeyi başarmıştı. Ursula K. Le Guin’in Anlatış romanıyla 25. kitabına ulaşan dizi, bazısı ilk kez dilimize çevrilen birbirinden değerli eserleri barındırıyor. Dizi kapsamında ilk üç kitabını gözden geçirilmiş yeni çevirileriyle okuma fırsatına eriştiğimiz Dune Serisi ise, Dune Tanrı İmparatoru ile düşsel yolculuğuna kaldığı yerden devam ediyor.

20. yüzyılın en iyi bilimkurgu eserlerinden biri olarak gösterilen ve toplam altı kitaptan oluşan klasik Dune Serisi, daha önce Sarmal, Mavi Ada ve Kabalcı tarafından da basılmış, ancak zaman içinde baskısı tükenerek temini zorlaşmıştı. Tam da böylesi sıkıntılı bir süreçte imdada yetişen İthaki, Bimkurgu Klasikleri dizisinin açılışını Dune romanı ile yaparak hem Dune hayranlarını hem de bilimkurgu okurlarını neşeye boğmuştu.

Öte yandan seri, yepyeni ve minimal kapak tasarımlarıyla da farklı bir lezzete bürünmüş durumda. Serinin 512 sayfalık dördüncü kitabı Dune Tanrı İmparatoru, 6 Ekim’de raflardaki yerini alacak. İlknokta üzerinden indirimli olarak ön-siparişi de verilebilen eser için, İthaki’nin hazırladığı tanıtım metni ise şöyle:

“Bilimkurgu edebiyatının en mühim anlatılarından biri olan Dune efsanesi dördüncü kitap Dune Tanrı İmparatoru ile devam ediyor.

Dune Çocukları’ndaki olayların üzerinden üç bin yıldan fazla geçmiştir. Dune artık çok farklı bir gezegendir. Fakat değişmeyen bir şey var: Dune’un Tanrı İmparatoru II. Leto.

Dune adıyla bilinen Arrakis gezegeninden evreni kontrol eden Tanrı İmparator II. Leto, evrene daha önce tatmadığı uzunlukta bir barış getirmişti. Fakat son yaklaşıyordu. İnsanlığın evrimini ve geleceğini tayin edebilecek tek kişi olan Tanrı İmparator II. Leto nihai zaferine ulaşmak için çok büyük bir fedakârlıkta bulunmalıydı…”

Dizi editörlüğünü Alican Saygı Ortanca‘nın, yayına hazırlığını Yosun Erdemlinin üstlendiği eserin kapak illüstrasyonu ise Ozan Korkut’a ait.

Etiketler: , , , ,


Yazar Hakkında

Amatör bir düş gezgini ve saplantılı bir bilimkurgu hayranı. Kuruculuğunu ve genel yayın yönetmenliğini üstelendiği Bilimkurgu Kulübü'nde at koşturmayı sürdürüyor. Daha mutlu, daha yaşanası ve daha özgür bir gelecek için…