Edebiyat

Tarih: 26 Ocak 2016 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Muad’Dib’in Özgürlük Hikayesi: Dune Mesihi

Serinin ilk romanı Dune: Çöl Gezegeni‘nde, Arrakis’in bilinen evrenin merkezi ve Paul Atreides’in de bu merkezin imparatoru haline geldiğine tanıklık etmiştik. Usta yazar Frank Herbert, serinin ikinci kitabı Dune Mesihi‘nde bizi şaşırtmaya ve Dune evrenini kendi perspektifiyle genişletmeye devam ediyor.

Hikaye, Paul “Muad’Dib” Atreides’in imparator olmasından 12 yıl sonrasını anlatır. Paul, kendisi için biçilen Mesih elbisesini giydiğinde Fremenler‘in çöl gücü ile imparator olmuştu. Çölde Stilgar‘la ilk karşılaşmalarından sonra Paul ve annesi de artık birer Fremen’di. Birlikte yaşadıkça ne çok ortak noktaları olduğunu görüp şaşırmış ve Fremenler’in uzun süredir beklediği Mesihleri haline gelmişti. Aynı zamanda bilinen evrenin şimdiye kadar en güçlü imparatoru da olmuştu.

Pardot Kynes‘in yarattığı yeni yeşil bir Arrakis hayalinin peşinde koşan Fremenler, artık Muad’Dib‘in desteğiyle 12 yılda tahminlerin ötesinde gelişme sağlayıp gezegenin çok küçük bir bölümünü su ve yeşillikle kaplamayı başarmışlardır. Her ne kadar kaderi çöle bağlı olan bu gezegenin suya kavuşmasının bolluk getireceği bilinse de, bu yeni durum gezegenin ve Fremenler’in geleceği için yeni belirsizliklere de gebedir.

Arrakiste güneş batarken

Paul, Fremenler’le ilk karşılaşmasından beri Mesih olup olmadığını sorguluyor ve kendini yavaş yavaş bu unvana uygun bulmaya başlıyordu. Bu yüzden Fremenler’in kendisi için belirlediği Mesih rolünü yadırgamadı. İmparatorluk evrende genişledikçe cihad da genişledi ve Muad’Dib’in hakimiyetini kabul etmeyenlerle yapılan 12 yıllık cihadda 61 milyon insan can verdi.

Serinin bu romanında, imparator olurken tüm evreni karşısına aldığı  için; Bene Gesserit, Lonca ve Tleilaxu birleşip Paul’ü tahtından indirmenin ince planlarını yaparlar. Bene Gesserit, kendi planları dışında Kuisatz Haderah haline gelen Paul’ü yine gündeme almıştır ve binlerce yıldır süren üstün insan üretme projelerini tamamlamak için her yolu denemektedir. Bu arada Paul kendisine tahtın yolunu açan eşi Irulan’dan çocuk sahibi olmayı reddetmiştir ve biricik sihayası Chani’den de çocuğu olmamaktadır.

Alia ve Amazon korumaları

Dune: Çöl Gezegeni romanında çok az değinilen Sima Dansçıları ve Bene Tleilax‘ların becerilerini bu kitapta öğrenme fırsatı buluyoruz. İçgörüsü hakkında öteden beri bilgi sahibi olduğumuz Paul ise bu yeteneğini ne denli iyi kullanabildiğini yine bu kitapta gösteriyor. Aynı zamanda bir başka içgörü sahibi sürücü Edric’in de Paul’den geleceği gizlemeye çalıştığını görüyoruz.

Tüm bu olaylar gerçekleşirken, öldüğü bilinen eski dost Duncan Idaho‘nun bir gula olarak ortaya çıkması Paul’ün komplo teorilerini doğrular niteliktedir, buna rağmen kahramanımız kendisine sunulan bu mükemmel hediyeyi reddedemez. Komplo teorisine göre; Nefr (eski adıyla Duncan), imparatorun aklını karıştırarak kendini sorgulamasını sağlayacaktı, ancak olay planlandığı gibi gerçekleşmez. Bir imparator bile olsa kaderin kendisi için hazırladığı kaçınılmaz yolu değiştiremediğini yavaş yavaş kabul etmeye başlar.

Bu komplo o kadar derinlere kadar işlenmiştir ki, Fremen komandoları Fedaykinler’den bazıları bile komplonun hainleri haline gelmiştir. Paul bir yandan öngörüsüyle komplonun içinde durumun farkında olarak ilerlerken, bir yandan da hem ailesini hem de Fremenler’i korumanın yollarını aramaktadır. Bu sırada kullanımı büyük evler tarafından yasaklanmış, adı Taşyakan olan bir tür atom bombası etkisiyle kör olur. Bundan sonra boş göz çukurları içgörüsü sayesinde görecek ve Paul, yine Mesih kaderiyle yaşamaya devam edecektir.

muaddib

Tleilax uzun süreden beri dirilttiği insanları mentat yetenekleriyle donatmış ve adeta insan içinde makineler yaratmıştır. Bu mentatlar çok kullanışlı olduğundan büyük evler tarafından bile kullanıldı. Ancak Bene Tleilax’ın asıl projesi ölmüş bir insanı diriltirken bir gula yaratmak değil, onu tamamen eski yaşamındaki kişi olarak canlandırmaktı. Duncan Idaho, gula zincirlerini kırarak normal bir insan şeklinde canlanan ilk kişidir.

Paul, hikaye boyunca kendini sorgulamaktadır: Acaba kendisi Fremenler’in kaderi midir, yoksa Fremen dini mi onu bu kadere sürüklemiştir? Muad’Dib artık Fremen Mesihi olmanın ötesine geçmek istemekte ancak kendini Mesihlik kapanından kurtaramamaktadır.

Hikayenin tadını kaçırmamak için geri kalanını siz okuyuculara bırakıyoruz.

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.