bilimkurgu kulubu

Edebiyat ged_cover_double

Tarih: 7 Aralık 2017 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Dune İmparatorluğu Soyağacı

İnsanlık, sürekli olarak medeniyetin gelişeceği, daha adil bir düzen ve refah içinde yaşayacağı hayalini kurmuştur. Ancak tarih her defasında, bunun bir illüzyon olduğunu göstermiştir. Benzer şekilde Dune serisinin tarihi de imparatorluklar tarihidir. Olaylar dünya tarihinin yaklaşık olarak 16000 yıl sonrasında geçer. Üstad Frank Herbert’in de tavsiye ettiği Dr. Willis E. McNelly imzalı Dune Ansiklopedisi‘nden öğrendiğimiz kadarıyla, Dune tarihinin dönüm noktası kabul edilen Spacing Guild‘in kurulması, dünya tarihi ile 16200 İ.S. (A.D.) yılında gerçekleşir.

Serinin en eski kişiliği, yarı insan yarı robot ve aynı zamanda Atreides hanedanının bilinen en eski atası ve tarihin en güçlü tiranı olan Agamemnon‘dur. Her ne kadar Agamemnon’un ustası Tlalok olsa da, etkisi Agamemnon kadar olmamıştır. Bu nedenle Dune tarihinin Agamemnon ile başladığını kabul edebiliriz. Butleryan Cihadı öncesinde, bilinen evrenin yönetimi bin yıl kadar Agamemnon’un başı çektiği Tiran’larda kalırken, cihad süresince evrenin büyük bir kısmı Edebi Zihin Omnius‘un emrindedir.

Brian Anderson ve Kevin J. Anderson‘ın kaleme aldığı “Butlerian Cihadı” üçlemesindeki akıllı makineler ile yapılan savaşın ardından imparatorlar dönemi başlar ve imparatorluk on bin yılı aşkın bir süre Corrino Hanedanığı‘nda kalır. İmparatorluk, Paul Atreides’in cihadı ile Atreides Hanedanlığına geçer ve hükümranlıkları binlerce yıl sürer.

DuneHouses

İmparatorluk tarihinden bahsederken, imparatorluğu dolaylı yollardan en çok etkileyen organizasyon olan Bene Gesseritler’i es geçmek olmaz. Bene Gesseritler, büyük hanedanlıklar dışındaki diğer organizasyonların aksine imparatorluğa daha yakından hizmet etmiş ve en etkili organizasyonlardan biridir. Her biri detaylı olarak incelenmeyi hak eden ve farklı stratejik öneme sahip diğer kuruluşları da şöyle sıralayabiliriz: Bene Tleilax, CHOAM, Spacing Guild, Surat Oynatıcıları, Balıklar Konuşanlar, Ix’liler, Fremenler, Landsraad, Mentatlar, Sardaukarlar, Suk Okulları, Ginaz Kılıçustaları Okulu.

Daha önceden imparatorluk tarihinde en çok etkisi bulunan Atreides, Harkonnen ve Corrino Hanedanları aile ağaçlarını yayımlamıştık. Bu kez tüm imparatorluk tarihini gösteren bir aile ağacı hazırladık. Kolay anlaşılması için de her hanedanlığı farklı renkle gösterdik. Keyifli incelemeler…

(Atreides Hanedanı: Kırmızı, Harkonnen Hanedanı: Mavi, Corrino Hanedanı: Sarı, Vernius Hanedanı: Mor, Richese Hanedanı: Gri, Bene Gesserit: Yeşil, Tantor Hanedanı: Pembe, Fremenler: Turuncu, Mentat: Beyaz)

Dune Family Tree

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.