bilimkurgu kulubu

Edebiyat Dune butlerian jihad

Tarih: 13 Temmuz 2017 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Dune: Harkonnen Avı

Dune evreninin çok eski dönemlerinde akıllı makinelerin binlerce yıl hüküm sürdüğünü ve bu dönemin Butlerian Cihadı ile sona erdiğini üstad Frank Herbert‘in klasik seriye serpiştirdiği bilgi kırıntılarından biliyoruz. Brian Herbert ve Kevin J. Anderson‘un yazdığı Butleryan Cihadı serisinde makinelerin hakimiyetinin son dönemleri detaylıca anlatılmaktadır. Butleryan Cihadı üçlemesi, Dune serisine aşina olanları şaşırtacak kadar çok aksiyon içerir. Bu durum elbette alışık olduğumuz felsefi analizlerin eksildiği anlamına gelmemektedir. Dune: Harkonnen Avı‘nın kısa hikayesi, tüm Dune kronolojisinde ilk sıradadır.

İnsanoğlunun yıldız sistemlerine yayılan Eski İmparatorluğu, beyin dışında tüm uzuvları makineleşmiş olan Titanların hükmüne girer ve böylece Titanlar Devri başlar. Ancak Titanlar da hırslarının kurbanı olacaktır. Eli her yere uzanan bilgisayar Ebedizihin Omnius, yönetimi ele geçirerek makinelerin bin yıl sürecek hakimiyetini başlatır. Titanlar ise varlıklarını Omnius’a general rütbesinde hizmet ederek sürdürmek zorunda kalırlar. Bu bin sene içinde insanlık güç kaybedip av konumuna düşer. Özellikle soylu evlere ait bireyler Titan generallerin gözetimi altında birer birer avlanırlar.

Dune butlerian jihad

Butlerian Jihad (TeriyakiStyle/Deviant Art)

Kendine has yönetim tarzı olan Harkonnenler de hakimiyet altında hayatta kalmaya çalışırken bir yandan da diğer soylular gibi ticaret yapmaktadırlar. Dönemi Harkonnenlerin trajedisi üzerinden ele alan hikaye, Butleryan Cihadı’na giriş niteliği taşıdığı kadar dönemin genel bir portresini de çizmektedir.

Etiketler: , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.