ordos kapak

Dune Evreninin Buz Gezegeni: Ordos

Eski dünyadan 18.8 ışık yılı uzaklıktaki Sigma Draconis Sistemi’nin 4. gezegeni Draconis IV‘te ikamet eden Ordosluların eski dünyadaki Çinliler olduğu yönünde kanılar bulunmaktaysa da, gezegen tamamen buzlarla kaplı olduğundan ve iç yapısı yabancılara kapalı tutulduğundan hakkındaki bilgiler azdır. Bilinen tarih, Butlerian Jihad öncesinde paralı askerlerin yerleştiği bir gezegen olduğunu söylemektedir. Eski İmparatorluk zamanında  Zensünni gezginlerinin rotası üzerinde yer almasına ve Ishkal adıyla adlandırılmasına karşın, Zensünni inancı aslında hiçbir zaman yönetime etki oluşturacak denli nüfuz etmemiştir.

Ordos halkı hakkında bilinen nadir birkaç şeyden biri özgürlük ve onur kavramının sözlük anlamından bile habersiz olacak denli yöneticiler tarafından manipüle edilmiş olmalarıdır. Ordoslular hakkındaki söylentiler Ixlilerin yasak teknolojilerini gezegenlerine kaçak olarak getirtrerek geliştirdiklerini öne sürse de, onlar diğer Ev’lerin tam aksine gerek politikadan gerekse gözlerden uzak olmaları sayesinde kendilerini sessiz ve derinden güçlendirebilmişlerdir. Zira örtülü ve dolaylı yoldan kurdukları ticaret ağları ve kaçakçılık metotları onları göz önünde olmayan bir kartel durumuna getirmiştir. Öte yandan tıpkı Tleilaxlar gibi, diğer Ev’lere paranoyaklık boyutunda kapalıdırlar ve xenofobiktirler. Bu yüzden diğer Ev’lere karşı endüstri casusluğu ve sabotaj metotlarına sıkça başvurmayı mübah görmektedirler.

ordos 1

Ordos’un diğer Ev’lerden bir başka farkı da yönetim biçiminin dışa kapalı bir teknokrasi olmasıdır. Hiçbiri uzun süre hayatta bırakılmayan birkaç üst düzey general dışında, Ordos adına kararların alındığı merkez ofis kendi insanlarından bile gizlenir. Bu ofiste, Ordos’un kendi varlığı adına kararları açıklayan bir Sözcü bulunur. Bu Sözcü aslında Jihad savaşından bir şekilde kaçmayı başarabilmiş 4 organik makinadan emir almaktadır. Sözcü onların duygusal eksikliklerini kapatarak, emirlerini halka duymak isteyecekleri şekilde buyurur.

Ordos’un iradesi uzun vadede tüm Ev’leri ortadan kaldırmayı ve tüm evrende hegemonya kurmayı hedeflemektedir. Öte yandan devasa bir silahlı güç oluşturmak ilk aşamada kendilerini direkt olarak açığa vuracağından, Ordos ordusu Ix’lilerden edinilmiş yasak silah teknolojilerine ve göz önünde olmayan paralı asker birliklerine dayanmaktadır. Bunun yanı sıra casuslar ve beyni yıkanmış intihar komandoları için Tleilax’lardan destek almışlardır. Bu planlara Padişah İmparator‘un ölümünden sonra yerine onun bir ghola kopyasını geçirmek bile dahildir.

Ordos 2

Frank Herbert‘in roman serisinde geçmemesine karşın, notlarından uyarlanan ve prelude seriye kaynaklık eden Dune Ansiklopedisi‘nde ilk kez bahsi gçmiş, ardından Dune’un strateji oyunlarına 3. taraf olarak eklenilmiştir.

Hazırlayan: Hamit Gökalp

Yazar: Konuk Yazar

Bu içerik bir konuk yazar tarafından üretilmiştir. Siz de sitemizin konuk yazarlarından biri olabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, kaleme aldığınız bilimkurgu temalı makale ve öykülerinizi bilimkurgukulubu@gmail.com adresine göndermek. Editör onayından geçen yazılarınız burada yayımlanıp binlerce okurun beğenisine sunulacaktır. Gelin bu arşivi birlikte büyütelim...

İlginizi Çekebilir

bilimkurgu film muzik

Soundtrack’leriyle Hatırlanan Bilimkurgu Filmleri #2

Yazı dizimizin ilkinde müzikleriyle sinema tarihine adını yazdırmış 10 filmi listelemiştik. Kimi kültleşmiş filmlerin soundtrackleri …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin