bilimkurgu kulubu

Edebiyat bir sehidin hatirlanisi dune

Tarih: 24 Ekim 2017 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Dune: Bir Şehidin Hatırlanışı

Dune serisinde yer alan bu kısa hikaye “Makinelerin Seferi” ile “Corrin Savaşı” arasında geçen olaylar dizisini anlatmaktadır. Makinelere karşı girişilen cihad tüm acımasızlığı ile devam etmektedir. Bu zaman zarfında, Butleryan Cihad’ının liderlerinden Xavier Harkonnen, İblis Ginjo ve Serena Butler çoktan ölmüştür, ancak Butleryan Cihadı devam etmektedir.

Savaş halindeki Birlik Dünyalarına yapay organ sağlayan Tleilax’ların, bu organları yapay organ çiftliklerinden değil de kayıp asker ve zensunnilerden temin ettikleri ortaya çıkınca, Birlik Dünyaları Tlulaxa gezegenini hedef alır. Bilinen evrendeki Tleilax düşmanlığı da böylece başlamıştır. Gezegendeki en önemli Tleilax bilim adamlarından biri, bu saldırıdan kaçar ve akıllı makinelerin bölgesine sığınır.

bir sehidin hatirlanisi

Butleryan Cihadı döneminde geçen bu kısa hikaye, o zamanki küçük ticari hanedanlıklar ve gezegenler arasında başlayan ittifaka ışık tutuyor. Ayrıca bu ittifakların, zaman içinde nasıl büyük bir rekabete ve hatta düşmanlığa dönüştüğünü de gözler önüne seriyor. Bu açıdan bakıldığında eser, çok küçük şeylerin bile kartopu misali büyüyerek insanları nasıl birbirinden uzaklaştırıp düşman edebildiğini anlamak için de bir özet niteliğinde.

Olaylara bir de o sürekli nefret edilen Tleilax’ların gözünden bakacaksınız.

Gelin ve aramıza katılın… Bildiğiniz her şeyi yeniden öğreneceksiniz…

Haklı ya da haksız olun, kardeşinizi destekleyin…

Etiketler: , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.