Salı , 27 Şubat 2024
Dune House Atreides

Hanedan Üçlemesi #1 – Dune: Atreides Hanedanı

Frank Herbert, Dune serisini yazarken doğru evren altyapısı oluşturabilmek için her büyük yazar gibi birçok not aldı ve bu notlar üzerinde uzunca düşündü. Sonuçta insanlığa bahşettiği bu edebi miras, hayal gücünün sınırsızlığına ve enginliğine bir methiyeydi. Öldüğü zaman ardında dağ gibi bir not yığını bıraktı ve bu notların bir kısmı sayesinde ölümünden sonra tam iki eser tamamlanabildi. Peki ama geriye kalan diğer notların akıbeti ne olmuştu? Bu bilmece uzunca bir süre kafaları meşgul etse de, cevabın gelmesi çok uzun sürmedi. Yazarın büyük oğlu Brian Herbert ve arkadaşı Kevin J. Anderson, bu notlardan yararlanarak Dune evrenini genişletmeyi başardılar.

Dune evreninin ilk yan kitabı olan Dune: House Atreides (Dune: Atreides Hanedanı), 1999 yılında okuyucuyla buluştu. Bu kitap, Frank Herbert tarafından kaleme alınmayan ilk Dune romanı olarak tarihe geçti. İkilinin Dune evrenine katkısı bu kitapla da sınırlı kalmadı; peş peşe pek çok eser raflardaki yerini aldı. (Dune evrenine ait tüm eserlerin listesine buradan ulaşabilirsiniz) İkilinin yazdığı ve “Genişleyen Dune Evreni” adı verilen bu eserlerden sadece 6 tanesi Kabalcı Yayınevi sayesinde dilimize kazandırıldı. Bunlar Hanedanlar Serisi (Atreides Hanedanı, Harkonenn Hanedanı, Corrino Hanedanı) ve Cihad Üçlemesi (Butleryan Cihadı, Makinelerin Seferi, Corrin Savaşı) kitaplarıdır.

Paulus Atreides ve Salusa
Paulus Atreides ve Salusa boğası

Dune: Atreides Hanedanı, ilk Dune romanının 37 yıl öncesinde gelişen olayları anlatmaktadır. Leto daha 15 yaşındadır. Bu arada Dük Paulus Atreides, tahtın bir sonraki varisi olan Leto’yu politika konusunda eğitim alabilmesi için “Ix” gezegenine göndermeye hazırlanmaktadır. Atreidesler çok eskiden beri eski dünyanın geleneklerinden biri olan boğa güreşleri ile nam salmışlardır. Bu güç gösterisi her zaman insanları etkilemenin en etkili yollarından biri olmuş ve Paulus Atreides de küçük yaşlardan beri boğa güreşlerinde sürekli kazanarak prestij elde etmiştir. Bunun yanında Atreidesler, her zaman halkı ile birlikte olmuşlardır. İşte bu yüzden Dük Paulus, daha küçük yaşlarda olan Leto’yu halkla birlikte çalışmaya göndermiştir. Dük Paulus, güvenin kısa sürede ve kolay kazanılan bir şey olmadığını çok iyi biliyordur. Zaten Caladan halkı da her zaman düklerinin yanında olmuştur.

Öte yandan Arrakis gezegeni 40 yıldır Abulurd Harkonnen tarafından sürekli düşen bir baharat hasatı ile yönetilmektedir. Bunu fırsat bilen ve acımasızlığıyla gurur duyan Baron Vladimir Harkonen, baharat hasadını şimdiye kadar görülmemiş miktarlarda yapmanın ve büyük bölümünü gizlice kendine ayırmanın hayallerini kuruyordur. Ama değişim tohumları çoktan ekilmiştir. İmparator tarafından gizli bir göreve yollanan idealist bir gezegen bilimci Fremenlerin arasına karışır. İmparator gibi onun da kendisine ait bir rüyası vardır… Bu arada, 11368 numaralı Harkonnen kölesi olan genç Duncan Idaho, Glossu Rabban’ın oynadığı oyunun bir parçası olarak onu ve arkadaşlarını öldürmeye çalıştığı Giedi Prime gezegenindeki ormanlardan kaçmaya çalışmaktadır. Duncan, en sonunda Caladan’a giden bir yük gemisine binerek kaçmayı başarır.

Brian Herbert - Kevin J. Anderson
Brian Herbert (solda) ve Kevin J. Anderson (sağda)

Şunu açıkça söyleyebiliriz ki; büyük serilerin yan kitapları genelde pek tatmin edici bulunmaz. Fakat Hanedanlar serisini istisnalardan biri olarak görebiliriz. Brian Herbert, birçok eseri bestseller listelerine giren Kevin J. Anderson ile birlikte oldukça başarılı bir çalışmaya imza atmış. Klasik Dune serisindeki karakterlerin yanı sıra, Atreideslerin ve İmparatorluğun geçmişini, yaşamlarını ve hikayelerini büyük bir heyecanla okuyacaksınız.

Sonraki

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

dune

Dune Benzeri Bir Gezegende Yaşam Mümkün Olabilir miydi?

Frank Herbert’in beyaz perdeye yeniden aktarılan ve uzak bir gelecekte geçen eseri Dune, bir çöl …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et