Corrino Hanedanı Aile Ağacı

İnsanlığın akıllı makineler ile olan savaşından sonra, 10.000 yıldan fazla bir süre boyunca bilinen evrenin imparatorları her zaman Corrino Hanedanından çıkmıştır. Corrino Hanedanının 81. Padişah İmparatoru olan Şaddam IV’u, Paul Atreides’in tahttan indirmesi üzerine İmparatorluk Atreides Hanedanlığına geçer.

İmparatorluk Hanedanı olan Corrinoların evi, Butleryan Cihadı zamanlarından beri çok uzun süre Salusa Secundus gezegeni oldu. Salusa Secundus’un zor şartları, evrenin en korkulan askeri güçlerinden biri olan imparatorluk fedaileri Sardaukarların gelişmesine yol açtı. İmparatorluğun uzun süre Corrino’larda kalmasında büyük rol oynayan Sardaukarların evrene büyük korku yaymış olması asla küçümsenemez.

Corrino Altın Aslanı

Üstad Frank Herbert‘in yazdığı klasik serinin öncesinde, Selusa Secundus asi hanedanlardan biri tarafından atomik bombalarla mahvedilir ve bu nedenle İmparatorluk Kaitan gezegenine taşınmak zorunda kalır.

Corrinoların, Atreides hanedanına karşı  Harkonnen Hanedanı ile birlikte giriştikleri tuzağın başarısız olması sonucu Paul Atreides kral tahtına oturur ve Corrino’lar eski yurtları olan Selasu Secundus’a sürülür. İlerleyen binlerce yıl içinde Corrino’lar güçlerini tekrar tekrar toplayarak çok çeşitli entrikalar ile taht konusundaki isteklerini canlandırırlar.

Dune evrenindeki diğer tüm hanedanlıklardan daha uzun süre hüküm sürmüş ve bireylerinin büyük bir çoğu Dune tarihine damga vurmuş olan bu hanedanlığın aile ağacı ise şöyledir:

 

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

dune

Dune Benzeri Bir Gezegende Yaşam Mümkün Olabilir miydi?

Frank Herbert’in beyaz perdeye yeniden aktarılan ve uzak bir gelecekte geçen eseri Dune, bir çöl …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et