voyagis cizgi roman

Sümeyye Kesgin’den Voyagis

Muğlalı çizer Sümeyye Kesgin, Amerikan çizgi roman piyasasında ülkemizi temsil eden bir yetenek. Bağımsız çizgi romancılığın kalesi Image Comics’te yaptığı işler, özellikle bu tarz çizgi romanların hayranı olan bizleri gururlandırıyor. Kesgin şimdi de tamamen kendisinin yazıp çizdiği bir bilimkurgu serisiyle okuyucu karşısına çıkıyor. İlk sayısı geçtiğimiz ay yayımlanan Voyagis, uzak bir galaksideki uzaylılar tarafından keşfedilen bir Voyager sondası ile başlıyor ve heyecanlı bir macerayı anlatıyor. Seriye ismini veren Voyager sondası şimdilik epey arka planda kalsa da, görünüşe göre ileride daha kilit bir rol üstlenecek. Zengin dünya tasarımı ve canlı çizimleriyle öne çıkan mini-seri, beş sayı olarak planlanmış.

2015’te yayımlanan Rise of Magi, Sümeyye Kesgin’in Amerikan piyasasına çizdiği ilk çizgi romandı. Serinin yazarı Marc Silvestri, Image’ın kurucularından biri ve aynı zamanda da CEO’su. Kendisi, bağımsız çizgi romancılığın bugünkü haline gelmesinde büyük katkısı bulunmuş gerçek bir efsane. Yani Sümeyye Kesgin daha ilk işinde böyle bir efsaneyle çalışma şansı yakaladı.

voyagis-03

2017-18 yıllarında yayımlanan Elsewhere, hem ülkemizde hem yurtdışında dikkat çeken bir bilimsel fanteziydi. Serinin yazarı Jay Farber, uzay westerni Copperhed başta olmak üzere pek çok popüler çizgi romanın yaratıcısı ve sektörün sevilen isimlerinden. Voyagis’te ise Kesgin’i ilk kez yazar koltuğunda da görüyoruz. Elsewhere incelemesi ve Sümeyye Kesgin röportajı için şu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Amerikan çizgi roman piyasası yaklaşık bir asır boyunca süper kahraman hikayeleri tarafından domine edilmişti. Video oyunları ve anime/manga kültürünün yaygınlaşmasının da etkisiyle yurtdışında son on beş, ülkemizde de yaklaşık yedi-sekiz yıldır süper kahraman evrenlerinden bağımsız çizgi romanlar ön plana çıkmaya başladı. Dark Horse gibi başka yayınevleri olsa da, bu akımın öncülüğünü Image Comics yapıyor. Şirket şu anda piyasanın devleri Marvel ve DC ile boy ölçüşür durumda. Hatta bu başarısını aynı onlar gibi sinema ve televizyona taşımaya çalışıyor. Dolayısıyla, Kesgin tarafından yazılıp çizilen bir serinin Image Comics çatısı altında yayımlanması önemli bir başarı.

Yazar: Sadık Efe Sarıtunalı

Bilgisayarla fazla ilgilenir. Boş zamanlarında ise çizgi roman okur. Bir gram çizim yeteneği olmadığı için çuvalladığı çizgi romanlarından sonra en büyük hayali kendine bir çizer bulup çizgi roman yazarı olmak. En büyük tutkusu ise bilimkurgu.

İlginizi Çekebilir

outlast

Korku Bilimkurgu ile Buluşursa: Outlast

Video oyunlarının altmış yılı aşkın bir geçmişi vardır. 1958 tarihli Tennis for Two adlı tenis …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et