Kadimler, Kurt Adamlar, Gizli Örgütler: Noblesse

Japon manga ve animelerinden etkilense de, kendi ekolünü oluşturmaya başlayan Güney Kore çizgi roman (manhwa) sektörünün en önemli eserlerinden biri ile karşınızdayız: Noblesse. 2007 – 2019 yılları arasında yayımlanan çizgi romanın yazarı Son Jeho, illüstratörü ise Lee Kwangsu. Evreninde vampirler, kurt adamlar, büyüler bulunmasına rağmen, Noblesse bir fantazyadan çok bir bilimkurgu serisi. Bunun en önemli nedeniyse ana karakterin Frankenstein olması ve buluşlarının tüm Noblesse evrenine etki etmesi. Evet, Mary Shelley’in ünlü romanından tanıdığımız doktorumuzun farklı bir versiyonu ile karşı karşıyayız.

820 yıllık uykusundan uyanıp günümüz modern dünyasında gözlerini açan Cadis Etrama Di Raizel, telepati güçlerinin de yardımıyla eski yardımcısı Frankenstein’ın kurduğu okulu bulur. Yüzyıllarca efendisini aramış olan Frankenstein, karşısında Rai’yi gördüğünde şaşkınlığını gizleyemez. Efendisi modern dünyayı daha iyi tanıyabilsin diye onu okula öğrenci olarak sokar. Ama Raizel ve Frankenstein’ın huzurlu günleri kısa sürede bozulacaktır. Union adlı, Dünya’yı gizli kapılar ardından yöneten ve insanlar üzerinde izinsiz deneyler yapan gizemli bir örgüt ile kahramanlarımız kısa sürede karşı karşıya geleceklerdir. Seri boyunca da kahramanlarımız ile Union örgütü arasındaki çatışma devam edecektir.

Bundan sonra yazacaklarım az da olsa yer yer spoiler içermektedir.

Serinin ana karakteri Cadis Etrama Di Raizel (Rai), nam-ı diğer Noblesse. Noblesse’nin anlamı “en güçlü Noble” demek ve amacı kendinden güçsüzleri korumak. Nobleler, Dünya’da yaşayan ve süper güçleri olan antik bir medeniyet. Bermuda Şeytan Üçgeni içindeki Lukedonia adlı gizemli bir adada yaşadıklarından bulunmaları son derece güç. Görünüş olarak insanlara benzeseler de tek farkları göz bebeklerinin kan kırmızı renkte olması. Aralarında kana hükmedebilme özelliği bulunanların da olması nedeniyle insanlar tarafından vampir olarak tasvir ediliyorlar. Ama aslında vampirliğin hiçbir yan etkisini taşımadıkları gibi, yaşamak için insan kanına da ihtiyaç duymuyorlar.

Eğer bir insan kendisine sarımsak içeren bir yiyecek ikram ederse bunu hakaret olarak algılamıyorlar, bu da seride sık sık komedi malzemesi yapılıyor. Binlerce yıl önce bazı toplumlar tarafından tanrı olarak nitelendirilmişlerdir. Zira insanlara oranla uzun ömürlü (yüzyıllarca, hatta binlerce yıl yaşayabilirler) canlılardır. Süper hız, güç, dayanıklılık, zihin kontrolü gibi üstün güçlerinin yanında, her birinin farklı özellikte becerileri vardır. Her ailenin lideri Soul Weapon adı verilen üstün güçlere sahip silahlar kullanabilmektedir. Bu silahların kimi büyü gücüne sahipken, kimi de yıkıcı, delici veya patlayıcı özelliklere sahiptir. Noblesse’nin bir Soul Weapon özelliği bulunmamakla birlikte, onun yerine kendisi bedensel dönüşüm geçirebilmektedir. Güçlü zihin kontrolü ve ender görülen kan kontrolü gibi önemli güçlere sahiptir. Tek dezavantajı gücünü kullandıkça yaşam enerjisinin azalmasıdır. Seri boyunca da bu sıkıntı ile mücadele etmek zorunda kalacaktır.

Nasıl Noblesse dünyanın en güçlsü Noble’si ise Frankenstein da bilinen en güçlü insandır. Aynı zamanda büyük olasılıkla serideki en ilginç karakterdir. Orta Çağ’da insanlığın en karanlık dönemlerinde Dünya’ya normal insan olarak gelmiş bir dahidir. İnsanlık savaş, kıtlık, salgın gibi dertlerle uğraşırken, Frankenstein dehası ve araştırmaları sonucu engin bilgilere erişmiştir. Kendi üzerinde deneyler yapmış; insanüstü hız, güç, yenilenme, yaşlanmama gibi özellikler kazanmıştır. Hatta istemeden de olsa Noble Soul Weapon (Ruh Silahı)’ına benzer bir silahın gelişmesine ön ayak olmuştur: Bu silah Dark Spear (Kara Mızrak) adını taşımaktadır. Frankenstein’ın o dönemki amacı, insanlığın çektiği tüm acıların kaynağı olarak gördüğü Nobleler’e karşı gelmek, onları yok etmek ve dünyanın en güçlü kişisi olarak dünyaya adaleti getirmektir. Frankenstein, süper güçler kazandıktan bir süre sonra Nobleler’in gizli yerini keşfetmiş ve onlara savaş açmıştır. Tek başına oldukça iyi bir iş çıkarsa da gücünün kontrolünü kaybetmiş, sonunda da Noblesse (Rai) tarafından durdurulmuştur.

Frankenstein, kendisini yenmeyi başaran bu Noble’a yakın olmak istemiştir ve Noblesse’nin yanında yardımcısı gibi çalışmaya başlamıştır. Sessiz ve sakin bir karakteri olan Rai, bu duruma itiraz etmemiştir. Bu süreçte Nobleler’in genelinin insanlara yardım etmeye çalıştığını yaşayarak görmüştür. Sadece azınlıktaki bir kesim insana yardım etmektense dünyaya yayılıp hükmetmek istemektedir. Frankenstein, Noblesse yanında yıllarca kalmasına ve tüm gördüklerine rağmen yine de ona ihanet etmeye kalkmıştır. Fakat Noblesse’nin bu durumu bildiğini görünce geçmişteki hedefinden vazgeçmiştir. Zira Noblesse’nin binlerce yıldır dünyanın en güçlü kişisi olmasına karşın mütevazı ve bağışlayıcı bir karakteri olması onu derinden etkilemiş, sonunda kendisini gerçekten Noblesse’nin hizmetine adamıştır. Oysa ki belki de seride Noblesse’yi birebirde yenme potansiyeli en yüksek kişi de yine kendisidir, buna rağmen karakterine hayran kaldığı Noblesse ile yaşamak için o zamana kadarki pek çok hedefinden vazgeçmiş ve Noblesse’yi rol model almıştır. Frankenstein, Noblesse ile kontrat yapmıştır ve istediği takdirde Noblesse’nin ona verdiği güçleri kullanabilmektedir. Ama bu güç kendi yaşam enerjisini tükettiği için bu özelliğe seri boyunca çok az başvuracaktır.

Serideki bir diğer ırk olan kurtadamların uzun yaşama, süper hız, kuvvet, çok hızlı yenilenme ve beden dönüşümü gibi insanüstü ırksal güçleri bulunmaktadır. Kurt adamlar özellikle dünyayı yönetmek gibi hedefleri olduğu için Nobleler ile sıklıkla karşı karşıya gelmişlerdir. Zira Nobleler’in geneli dünyayı yönetmektense insanlar gibi zayıf toplumların özgürce gelişebileceği bir dünya istemektedir. Bu görüş ayrılığı yüzünden iki toplum binlerce yıl savaşmışlardır. Hatta birbirlerinin en büyük düşmanları olmuşlardır. Fakat bu savaşlar, Rai’nin Noblesse olduğu ve kurt adamların da Muzaka’yı lider seçtikleri dönemde sona ermiştir. Hatta ikisi çok iyi dost olmuşlardır. Bu durum hem Noble hem de kurt adamlar içindeki bazı önemli kişileri rahatsız etmiştir ve bir şekilde bu ikiliyi birbirlerine düşürmeyi planlamışlardır.

Serinin ana kötüleri diye tabir edebileceğimiz grup olan Union örgütü, aslında Frankenstein ile dolaylı yoldan bağlantılıdır. Orta Çağ’da, insanların kurt adamlar ve Nobleler’in altında ezildiğini düşünen bir grup insan, Frankenstein’ın araştırmalarını kullanarak güçlü bir silah üretmek istemişlerdir. Canlıların ölümüne yol açabileceği için Frankenstein’ın yapmaktan vazgeçtiği bir çeşit karanlık enerji silahını üretmeye çalışmışlardır. Hatta bu uğurda pek çok kişiyi kendi “ulvi” amaçları için ölüme terk etmişlerdir. Ama silah oluştuğunda bilinç kazanmıştır ve etrafındakileri öldürüp büyümeye devam etmiştir. Bunun üzerine Union örgütünün bilinen ilk temsilcileri Frankenstein’dan yardım istemişlerdir. Frankenstein duruma çok kızsa da daha fazla kişinin ölmemesi için yardım teklifini kabul etmiş, sonunda silahı hayatını riske atarak kontrol altına alabilmiştir. Silahın adı Dark Spear’dır ve kendine ait bir bilinci vardır. Nobleler’in Soul Weapon’larını andırsa da onlardan farklıdır. Silah, öldürdüğü kişilerin kanları, hatta bedenleri ile beslenir. Silah beslendikçe daha da güçlenir ve kontrol edilmesi zorlaşır, bununla beraber kullanıcısına da daha çok güç verir. Silahın en büyük dezavantajı, kullanıcısını ele geçirmeye çalışmasıdır. Marry Shelley’in “Frankenstein’ın Canavarı” burada bilinçli bir silah olarak karşımıza çıkmaktadır diyebiliriz.

Ancak Union’u kuranlar burada durmamış, Frankenstein’ın ele geçirebildikleri çalışma notlarını kullanarak insanlar üzerinde deneyler yapmaya ve toplumda güç kazanmaya başlamışlardır. Yüzyıllar içinde çok güçlü bir örgüte dönüşerek günümüze kadar gelmişlerdir. Hain damgası yemiş kötü niyetli bazı Noble ve kurt adamları da zaman içinde bünyelerine katıp oldukça güçlenmişlerdir. Kendilerine modifiye insanlar klonlayıp bunları güç sıralamasına göre ordularına katmışlardır. Kurt adam ve Noble DNA’larını kullanıp hibrit insan deneyleri yapmışlar ve önemli sonuçlar elde emişlerdir. Hedefleri kapalı kapılar ardından önemli bölümünü kontrol ettikleri dünyanın tüm hakimiyetini ellerine almaktır. Ama Union içinde de bir güç çatışması vardır ve üyelerin kendi bireysel hedefleri bulunmaktadır. Union temel olarak 13 üyeden oluşmakla beraber her üyenin altında veya emrinde pek çok modifiye insanlar, yardımcılar bulunmaktadır. Union’ın özellikle ilk 4 üyesi son derece güçlüdür ve bu üyeler kahramanlarımızın başına büyük dertler açmışlardır.

Okuma zevki yüksek bir çizgi roman serisi olan Noblesse, yakın zaman önce sona erdi. Ancak çizgi romanın bir anime serisine uyarlanması için onay alındı. Yakın gelecekte yayımlanacak anime serisine kadar çizgi romanı okuyabilir, hatta OVA olarak yapılmış 2 adet kısa animasyon çalışmasını da izleyebilirsiniz.

Yazar: Gökhan Cılam

Galaktik dominasyon hedefinde emin adımlarla ilerleyen bir yazar, uzay ve zaman çizgisinin ötesine çıkmaya çalışan maceraperest bir yönetmen, kara deliğin derinliklerinde senfoni yazan tutkulu bir müzisyen...

İlginizi Çekebilir

J. Michael Straczynski

J. Michael Straczynski’den 5 Bilimkurgu Çizgi Romanı

J. Michael Straczynski, bilimkurgu camiasında Babylon 5 dizisinin yaratıcısı olarak bilinse de aynı zamanda Amerikan …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et