Çizgi Roman origin1

Tarih: 19 Ocak 2023 | Yazar: Serpil Şahin

0

Animesi Olmayan Okunası 8 Bilimkurgu Mangası

Manga ile animenin uzun yıllara dayanan bir akrabalık ilişkisi var. Animeye adapte edilmesi için bir manganın popüler olması yeğleniyor, ancak bazen sadık hayranlar bir cevher yakaladıklarında animeye uyarlanması için ellerinden geleni yapıyor ve şükür ki kimi zaman yapımcılar buna kayıtsız kalmıyor. Animenin tanıtım bütçesinin yüksekliği ve sosyal medyada yayılımı gibi faktörler onu her zaman mangadan daha popüler hâle getiriyor. Bu nedenle bazen manga dünyasındaki pek çok cevher okurlar ya da yapımcılar tarafından keşfedilemiyor ya da hak ettiği değeri göremiyor.

Eğer popüler hâle gelmeden önce, “Çoktan keşfetmiştim,” demekten hoşlananlardansanız, sekiz güzel mangaya ve hikâyelerine gelin birlikte göz atalım.

Super Smartphone

Super Smartphone, Hiroki Tomisawa tarafından yazılan ve Kentaro Hidano tarafından çizilen bir macera, komedi, gizem ve bilimkurgu mangası. 2022 Mayıs’tan Ekim’e kadar Shueisha’nın Haftalık Shōnen Jump dergisinde yayımlandı ve sonrasında üç tankōbon cildinde (bir dergide yayımlandıktan sonra genelde siyah beyaz olarak satılan cilt) toplandı.

Konusu: Googugu, bilgi aranabilen gizemli bir uygulamadır. Diğer popüler arama motorlarının aksine gizli hükümet belgeleri ve hatta insanların günlük aktivasyonları dâhil olmak üzere tüm bilgilerin aranmasını sağlar. Büyük güç beraberinde büyük sınırlamalar da getirdiğinden, Googugu yalnızca ‘super smartphone’ olarak bilinen küçük bir cihazda kullanılabilmektedir.

Lise birinci sınıf öğrencisi Kyuu ‘Q’ Sagura da tesadüfen böyle bir cihaz bulur. Akademik anlamda parlak bir genç olmasa da, her testi bir oyuna çevirerek tüm derslerini ucu ucuna geçmeyi başarır. Bu tip bir gence dönüşmesindeki ana neden ise yedi yıl önce küçük kardeşi Shuu’nun iz bırakmadan ortadan kaybolmasıdır ve olay henüz çözülememiştir.

Sahip olduğu yeni telefonun, küçük erkek kardeşinin vakasını çözme potansiyeline sahip olduğunu fark eder, ancak tüm bilgiler şifrelenmiştir. Q, bilgilere erişmek için Super Smartphone’u daha fazla kullanmalı ve Googugu Puanları toplamalıdır. Ancak cihazı kullanmaya devam ettikçe, bu dünyanın manipüle edilmiş bilgilerle bezeli olabileceğini anlar ve tam o anda kendisini çetin bir mücadelenin içinde bulur.

Dai Dark

Q Hayashida’nın Dorohedoro’sunu okuyan veya izleyen herkes bu mangadan ne bekleyeceğini bilir. Hayashida’nın tuhaf mizah anlayışı ve vahşet kombinasyonu bir araya geldiğinde, çalışmaları da ikonik bir hâle bürünüyor. Aksiyon, macera ve bilimkurgu kategorisinde yer alan bu manga, 2021 Mart’tan beri Gessan etiketiyle yayımlanıyor.

Konusu: Dorohedoro sihirbazlarla doluyken, Dai Dark ise uzay ve kemiklerle dolu…

Zaha Sanko’nun vücudunun büyük ve korkunç güçleri var. Lanetlenmiş kemikleri, dilekleri kolayca yerine getiriyor. Son derece kıymetli bir bedene sahip olan genç Sanko, galaksideki canavarlardan kendisini korumak için elinden geleni yapıyor. Kemiklerini lanetleyen kişiyi aramak için çıktığı bu heyecan verici uzay macerasında, kendisine kemiklerden oluşan arkadaşı ve bakıcısı robot Avakian eşlik ediyor.

Dandadan

Yukinobu Tatsu’nun yazıp çizdiği manga, Shōnen Jump+’ta yayımlanıyor. Aksiyon, komedi, bilimkurgu ve süper güçler kategorisindeki eser, 2021 Nisan ayından bu yana yayım hayatını sürdürüyor. Dandadan‘ın sanatı ve kahramanlarının sinerjisi onu kolay okunur lezzetli bir manga hâline getiriyor.

Konusu: Momo Hayase, ruh medyumu büyükannesi sayesinde her zaman ruhlara inanan biri olmuştur. Ken Takakura da doğaüstü olayların saçma olduğunu savunurken uzaylılara takıktır.

Takakura zorbalığa uğradığında, Ayase umursamak istemese de onu kurtarır. Bu olaydan sonra aralarında gelgitli bir yakınlık başlar. Doğaüstü olayların kraliçesi Ayase ile uzaylıların dostu Takakura arasındaki bu gelgit, bir iddiaya girmelerine ve okült olayların yaşandığı yerlerin peşine düşmelerine neden olur ve ne var ki sonunda ikisinin de haklı olduğu ortaya çıkar.

Sentai Daishikkaku (Go! Go! Loser Ranger!)

5-toubun no Hanayome romantik komedi mangası, yayımlandığı üç yıl boyunca okurundan büyük beğeni topladı ve aynı isimli bir animeye de uyarlandı. 5-toubun no Hanayome’nin yaratıcısı Haruba Negi, bu sefer de aksiyon ve bilimkurgu kategorisinde varlık gösteren bir mangayı iki yıldır yazıp çiziyor. Manga, Negi’nin 5-toubun no Hanayome’si kadar popüler olmasa da anime adaptasyonuna kavuşacağı yönünde haberler var ama henüz ne bir tarih, ne bir stüdyo bilgisi açıklandığından kendisini bu listede buluverdi.

Super Sentai serisinin başarısını tam olarak anlatmak zor. Power Rangers’ın orijinali de olan bu seri, tokusatsu türünün (özel efektlerin önemli derecede kullanıldığı herhangi bir Japon canlı çekim film ya da televizyon dizisi) en güzel örneklerinden biri. Sentai Daishikkaku’da Koruyucular öz farkındalık kazanır ve bu macera, manganın sanatı ve gerilimi ile birleştiğinde onu mutlaka okunması ve kütüphaneye alınması gereken bir kitap hâline getirir.

Konusu: On üç yıl önce kötülüğün Hain Ordusu, Dünya’yı işgal etmek için 10.000 metre yükseklikteki devasa yüzen kaleleriyle aniden gökyüzünde belirir. Bu ordu, insanlık için büyük bir tehdit hâline gelecek olan canlandırma ve ölümsüzlük gücüne sahiptir. İnsanlığı bu işgalcilere karşı korumak için Kutsal Ejderha Korucuları ve Ejderha Koruyucuları vardır; mucizevi güçlerini kötülüğün Hain Ordusu karşısında amansız bir mücadele için kullanırlar. Bu kahramanlar, ölümsüzlüğün saldırıları karşısında başarılı olabilecek midir?

20th Century Boys

Bilimkurgu mangaları söz konusu olduğunda, 20th Century Boys en beğenilen ve bol ödüllü mangaların başında gelir. 20th Century Boys, orijinal hikâyenin çoğuna sadık kalan üçleme live action uyarlamasına sahip olsa da, geçen onca süreye rağmen hâlâ animeye uyarlanmış değil.

Naoki Urasawa tarafından gizem, dram ve bilimkurgu kategorilerini kapsayacak şekilde ‘99 ve 2006 yılları arasında yayımlanan manga, Big Comic Spirits tarafından serileştirildi.

Konusu: 20. yüzyılın sonuna yaklaşırken pek çok insan, dünyanın olabilecek en kötü şekilde değişmeye başladığı konusunda endişelenir. Sıradan bir market çalışanı olan Kenji, Friend olarak bilinen bir figürün liderliğindeki tarikatın giderek daha kötü bir üne kavuştuğunu ve Donkey olarak anılan arkadaşının intiharında parmaklarının olduğunu öğrendiğinde bir şeylerin çoktan değiştiğini fark eder. Ölen arkadaşının geride bıraktığı birkaç önemli ipucuyla bu tarikatın sadece onu ve arkadaşlarını hedef almadığını, dünyayı bir mezarlığa dönüştürme planları olduğunu fark eder.

Kenji’nin basit hayatı, çocukluk arkadaşlarıyla yeniden bir araya geldiğinde sona erer ve birlikte, geçmişlerinin tarikatla nasıl bağlantılı olduğu gerçeğini çözmeleri gerekir; çünkü bu yüzyıl bildikleri dünyanın olası bir sonu anlamına gelmektedir.

Origin

Boichi, Dr. Stone hayranları tarafından bilinen bir isim. Dr. Stone’un da yaratıcısı olan Bochi’nin Origin‘i, Dr. Stone’dan bir önceki eseri. Boichi, insan vücudunu daha ayrıntılı ve derinlemesine işleyen kendine özgü sanat tarzıyla biliniyor. Origin’i Dr. Stone’dan ayıran en önemli ayrıntı da insan vücuduna ve diğer detaylara ağırlık vermesinden kaynaklı oluşan o sanat yoğunluğu. 2016’dan 2019’a kadar yayımlanan manga, yine aksiyon, macera ve bilimkurgu kategorilerinde haftalık Young dergisinde kendisine yer buldu. Ancak insanı delirtecek kadar detaycı bakış açısına ve sinematik görüntülerine rağmen, Dr. Stone’un popülaritesine ulaşamadığından kendi anime uyarlamasını alamadı.

Konusu: Tokyo, 2048. Japonya artık tüm kuzey yarım küreye Avrasya Demiryolu ile bağlı ve her türden suç ve ahlaksızlık, doğu ucunda bulunan megalopolise akıyor. Bununla birlikte insanlar, insanlık dışı varlıkların -hayatta kalmak için öldürmeye programlanmış yüksek seviye yapay zekaya sahip robotların- aralarında yaşadığını biliyor. Onları yalnızca ORIGIN denilen prototip insanlar durdurabilir.

Dead Dead Demon’s Dededededestruction

Oyasumi Punpun, şimdiye kadar yazılmış en duygusal mangalardan biri olmakla ünlü ve görünüşe göre yazarı depresyon duygusu ile üretmeye devam ediyor. Dram, bilimkurgu ve hayattan kesitler kategorisinde yer alan Dead Dead Demon’s Dededededestruction, henüz yayımlanmaya başlamamış olsa da yaratıcısının yaptığı açıklamalar en az Oyasumi Punpun kadar yürek dağlayacak bir hikâyenin ağına düşeceğimizi gösteriyor. Yapımın tarihi açıklanmadan bir anime adaptasyonuna da kavuşacağı paylaşılan bilgiler arasında.

Konusu: Gökyüzüne baktığınızda ne görüyorsunuz? Sonsuz mavilik, özgürlük, umut dolu bir gelecek? Tokyo halkı bunların hiçbirini göremiyor; şehrin gökyüzü manzarasını uğursuz bir uzaylı üssü yutmuş durumda.

Üç yıl önce gelen İstilacılar, insanlığın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük savaşı tetikler. Japon hükümeti, İstilacılarla savaşmak için seri silahlar üretir ve o günden sonra hem her şey değişir hem de hiçbir şey değişmez. Kadode Koyama ve Ouran Nakagawa, bu istiladan önce de bildikleri yaşamlarını sürdürmeye devam etmektedir; okula gider, arkadaşları ile oynarlar. Zaman geçip de büyümeye başladıklarında ise bir yetişkin olmanın ne anlama geldiğini ve insanlığa yönelik gerçek tehdidin yine insanlık olduğunu fark ederler.

Usuzumi no Hate

Haruo Iwamune’nin ilk mangası olan Usuzumi no Hate, 2022’den bu yana Harta tarafından yayımlanan bir seinen bilimkurgu. Manganın şu an sadece birkaç bölümü var, ancak ilk sayfadan itibaren hayatın her anını özel hissettiren bir atmosfer yaratmayı başarmış durumda.

Konusu: Usuzumi no Hate, kıyamet sonrası bir dünyayı keşfeden genç bir kızı konu alıyor. İnsanlığın çoğunu yok eden zehirli maddeye karşı bağışıklığı var ve bu nedenle sürekli ev ev dolaşarak bulaşı ortadan kaldırmak ve hayatta kalanları kurtarmakla görevli.

İsimsiz kahraman, bu kurtarma yolculuğunda birkaç varlıkla tanışır ve her biri bir öncekinden daha ilginçtir.

Yararlanılan Kaynaklar:

Etiketler: , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

"Eşek kadar kadın çizgi film mi izlermiş" isyanına cevap olarak doğdum. Radyo ve TV ile başlayan iş hayatı, dergi ile devam etti ve 2006'dan bu yana dijital reklam sektöründe çalışıyorum. Hikaye kitapları (Aşk Yemeği Acılı Sever ve Yakıngörmez) yazdıktan sonra, şimdilerde bir roman üzerine çalışıyorum.