jacurutu Siyeci

Bir Dune Miti: Jacurutu Siyeci

Jacurutu Siyeci, Arrakis’in derin çölünde bulunan efsanevi bir siyeçti. Uzun yıllar boyunca Fremenler, Jacurutu Siyeci’nin bir mit olduğunu düşünüyor ve kökenleri hakkında çok az şey hatırlıyorlardı. Su çaldıkları için Jacurutu halkının Fremen topluluğundan atıldığı söylentileri dolaşmaktaydı. Atreides Hanedanının Arrakis’e gelmesinden çok önce, Jacurutu’da yaşayan bir grup kaçak Fremen diğer Fremen’leri vücutlarındaki su için öldürmekteydi. Diğer Fremenler, bu siyece “su böcekleri” anlamına gelen “Iduali” diyorlardı.

Fremen geleneklerine göre bu, ilk ve en büyük suçtur. Gezegende su kıtlığının vardığı noktayı anlayabilmek için Fremen geleneklerini incelemek her zaman en iyi yöntem olmuştur. Iduali Fremenleri, sadece ilk kanunu değil; diğer Fremen kabileleri tarafından konan neredeyse tüm kanunları da ihlal etmişlerdir.

Dune-South-Map

Efsanelere göre Jacurutu Kabilesi, diğer Fremenler tarafından kurulan Fremen Birliği’nce karşı konulamaz saldırılar sonucunda yok edilmiştir. Sadece sığınakları değil, aynı zamanda su toplamak ve depolamak için kullandıkları tüm makineleri de zarar görmemiş halde terk edilmiştir. Bu soykırımdan sonra Jacurutu adı tabu haline geldi. Fremen halkından herhangi birinin Jacurutu’yu araması yasaklandı.

Hayatta kalan Iduali üyeleri, Jacurutu Siyeci’ni yeniden inşa etti ve adına Fondak dedi. Gezegen dışına yaptıkları kayıt dışı baharat sevkiyatları sayesinde hayatlarını kaçakçı olarak sürdürdüler. Kaçakçılık yaptıkları bu dönemlerde iki ayrı siyeç de hayatlarını sürdürmekteydi: Fondak ve Shuloch. Fondak’ın varlığı ve yeri bilinmezken, Shuloch bir kabile olarak bilinmekteydi, ancak yerini tam olarak bilen yoktu.

MuaD’Dib’in Keşfi

Jacurutu’nun tarihe geçmesi iki önemli olay ile gerçekleşmiştir. Bilinen İmparatorluğun son günlerinde Muad’Dib, kör Paul Atreides olarak kendini çöle sürdüğünde Jacurutu’yu ve oradaki çok değerli bir barınağı keşfetmiştir. Muad’Dib neredeyse ölmek üzereyken sürgündekiler tarafından bulunur ve değeri kısa sürede anlaşılarak bir intikam silahı olarak kullanılması amacıyla yaşamasına izin verilir. Çölde öldüğü düşünülen Paul Atreides, daha sonraları bir Rahip’e ve kısa süre içinde de çölde solucanlarla seyahat eden bir mite dönüşür. Muad’Dib onlara Alia’nın baharat tekelini kırmaları konusunda yardım etmiş olsa da asla onlarla kendi iç görüsünü tam olarak paylaşmamıştır.

Leto Atreides II’nin Keşfi

Alia Atreides‘in yönetimi sırasında, Leto Atreides II kendini ölmüş gibi gösteren bir tiyatronun ardından iç görüsünü takip ederek babası Muad’Dib’i bulmak için derin çöle doğru yola çıkar. Jacurutu’yu keşfetmek üzereyken Jessica’nın emriyle Gurney Halleck tarafından ele geçirilir.

Gurney, Leto’yu yüksek dozda baharat ile test eder ve Leto testi geçer. Bu testler sırasında Leto hiç ummadığı bir şekilde aradığı “Altın Yol”u keşfeder ve bir Fremen Kiti alıp açık çöle kaçar. Malesef ki Fremen kıyafetinin topuklarındaki kesiği geç görür. Jacurutu ve Shuloch’tan kaçtıktan sonraysa, kendisini Altın Yol’a götürecek ve evrenin tarihini değiştirecek olan değişimin içine sürüklenir…

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

dune

Dune Benzeri Bir Gezegende Yaşam Mümkün Olabilir miydi?

Frank Herbert’in beyaz perdeye yeniden aktarılan ve uzak bir gelecekte geçen eseri Dune, bir çöl …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et