Bir Dune Hikayesi: Deniz Çocuğu

Dune‘un onbinlerce yılı bulan kurgusal tarihindeki pek çok olay aydınlanmayı beklemektedir. Bunların bazıları kısa hikaye olarak Frank Herbert tarafından, çoğunluğu ise oğlu Brian Herbert ve bilimkurgu romanları ile tanınan Kevin J. Anderson tarafından anlatıldı. İşte Deniz Çocuğu (Sea Child) da bu kısa hikayelerden sadece biri.

Hikaye ilk olarak 2006 yılında Elemental: The Tsunami Relief Anthology: Stories of Science Fiction and Fantasy adlı hikaye antolojisinde yer aldı. Ardından 2006 yılında Dune evrenine ait bir kısa hikaye derlemesi olan The Road to Dune‘da, 2011’de yayımlanan Tales of Dune‘da ve son olarak da 2017 tarihli Tales of Dune: Expanded Editionda okurla buluştu.

Elemental: The Tsunami Relief Anthology (2006)

Orijinal serinin üçüncü romanı olan Dune’un Çocukları’nın sonunda Leto II kendini dönüşüme teslim etmiş ve imparatorluğun tahtını da ele geçirmişti. Paul Atreides‘in dahi cesaret edemediği “Altın Yol“da ilerlemeye başlamıştı. Leto’nun hükümranlığı, babası Paul Atreides dahil hiçbir imparatora benzemez ve evreni 3500 yıllığına çok tuhaf bir yere çevirir. Leto’nun ölümü ile Bene Gesseritler de “Saçılma” kervanına katılarak evrenin uç noktalarına seyahat etmişlerdir. Yaklaşık 1500 yıl sonra, saçılmadan dönen rahibeler artık Bene Gesserit olarak tanımlanamayacak kadar farklılaşmışlardı. Onlara “Şerefli Ana(Honored Matres) dendi. Temelde Bene Gesseritlere benzese de politika ve strateji konusunda daha saldırgan ve becerikli bir tür ortaya çıktı. Bu gibi farklılıklar kısa süre içinde “Bene Gesserit” ile “Şerefli Analar” arasında düşmanlığa yol açtı

Bilindiği gibi Dune hikayelerinin büyük bir çoğunluğu çöl gezegeni Arrakis’te geçer. Ancak bu hikayemiz sooston’ların tek kaynağı olan su dünyası Buzzell’ı merkeze alıyor. Corysta, sevgi suçundan ve Bene Gesserit’in damızlık programlarına uymayı reddetmesinden dolayı Buzzell’a sürülmüş bir Rahibe’dir. Şerefli Anaların baskısı altında olan Corysta, kendi grubundan ayrılır ve bir Phibian bebeği ile karşılaşır.

Tales of Dune: Expanded Edition (2017)

Tleilaxu tarafından genetik olarak geliştirilmiş olan Phibian’lar, Buzzell’a sooston kaynaklarını bulup hasat etmek için getirilmiştir. Phibianlar karada olduğu kadar denizde de kolaylıkla nefes alabildikleri için, herhangi bir insandan çok daha derine ve uzak noktalara dalabilirler. Şerefli Ana, elindeki fırsatı değerlendirir ve Corysta’dan Bene Gesserit ana gezegeni Chapterhouse‘un yerini öğrenmeye çalışır, ancak başarısız olur. Bunun üzerine Corysta, Phibian çocuğunu oradan uzaklaştırır.

Hikayede sürülmüşlük hissi yaşayan Corysta’nın, aynı şekilde kabilesinden sürülmüş olan Phibian çocuğu ile sözsüz ancak derin duygusal ilişkisi anlatılıyor. Yakından bildiğimiz Bene Gesserit ve Şerefli Anaların karışıklı nefret ilişkisinin yanında ilginç karşılaştırmalar ve benzerlikler içeriyor. Ayrıca, duygulardan oldukça arınmış bir grup olan Bene Gesserit’lerin hiç bir yerde bahsedilmeyen annelik iç güdüsünün karmaşık analizini de görüyoruz.

Önceki Sonraki

Yazar: Hamdi Güzeliş

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.

İlginizi Çekebilir

ridley scott ve philip k. dick

Yazarların Kendi Kitap Uyarlamaları Hakkındaki Görüşleri

Bilimkurgu edebiyatı sanılandan çok daha eskidir. Günümüz tanımı ve kıstasları içerisinde bilimkurgu kabul edilen ilk …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya devam et