bilimkurgu kulubu

Edebiyat

Tarih: 4 Ekim 2018 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Bir Dune Hikayesi: Çöldeki Hazine

Dune‘un onbinlerce yılı bulan kurgusal tarihindeki pek çok olay aydınlanmayı beklemektedir. Bunların bazıları kısa hikaye olarak Frank Herbert tarafından, çoğunluğu ise oğlu Brian Herbert ve bilimkurgu romanları ile tanınan Kevin J. Anderson tarafından anlatıldı. İşte, Çöldeki Hazine (Treasure in the Sand) de bu kısa hikayelerden sadece biri.

Hikaye ilk olarak Ağustos 2006’da Baen’s Universe adlı web sitesinde online olarak yayımlandı. Ardından 2011’de yayımlanan Tales of Dune‘da ve son olarak da 2017 tarihli Tales of Dune: Expanded Editionda okurlarıyla buluştu.

Tales of Dune: Expanded Edition (2017)

Tales of Dune: Expanded Edition (2017)

Hikayedeki olay Şerefli Anaların, Rakis’i sadece çaresiz araştırmacıların gittiği işe yaramaz bir gezegen haline getirdiği zamanlarda geçiyor. Seriyi takip edenler için hikayenin Hunters of Dune ve Sandworms of Dune arasında geçtiğini söyleyebiliriz. Bu hikayeyle bağlantılı olarak, Tanrı İmparator Leto’nun binlerce yıl süren hayatındaki detaylara ışık tutan “Çalınmış Günlükler“de çok ilginç bir bilgiye rastlıyoruz :

“Çöllerimizdeki son solucanlar ölüp son baharat hasat edildiğinde, bu derin hazineler evrenimize yükselecektir. Baharat tekeli bittiğinde, bu gizli hazineler krallığın yeni güçlerine yeni yollarını açacaktır.” Leto II, Dune’un Tanrı İmparatoru.

Bu detay, Leto II’nin hayatta olduğu binlerce yıl boyunca gücü elinde tutmak isteyen diğer tüm gruplar tarafından hiç unutulmamıştır. Hele de tüm baharatın bittiği bir dönemde böyle bir kaynağı elinde bulunduran bir grup, evreni de avucunda tutabilecek güce sahip demektir.

Hazinenin ne olduğundan bahsedilmiyor, ancak konuya ilgiyi en çok ticaret tekelini halen elinde tutan CHOAM gösteriyor. Askeri görev gibi gözükse de, kas kuvvetinden çok Tanrı İmparator’un yaşadığı bulanık dönemin kesin tarihi bilgilerine sahip olma gerekliliği doğuyor. Ölümünden sonra da “Bölünmüş Tanrı” olarak tapılmaya devam edilen Tanrı İmparator’un hüküm sürdüğü dönemi,  dönemin kültürünü ve şehrin yerleşimini bilen biri ekibin yol göstericisi oluyor. Bu kişi, CHOAM’un tam da aradığı gibi biri olan Lokar’dır. O, kadim dönemlerin Bölünmüş Tanrısı”na kendini adamış bir rahiptir.

Araştırma ekibine Lokar, kendisine belli garantiler verilerek dahil edilir. Araştırma ekibinin lideri CHOAM’un görevlendirdiği özel bir birliğin komutanıdır. Lokar da dahil olmak üzere CHOAM’un en büyük umudu, yıkılmasından binlerce yıl sonra kumlar altında kalan Keen şehrini bulmaktır. Ancak şehrin adı bile artık bir fısıltıdan ibarettir.

Kısacası Çöldeki Hazine, bizleri Tanrı İmparator’un anılarına ve ardında bıraktığı gizemlere davet ediyor…

Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.