bilimkurgu kulubu

Edebiyat atreides

Tarih: 16 Şubat 2017 | Yazar: Hamdi Güzeliş

0

Atreides Hanedanı Aile Ağacı

Dune roman serisinin gerçekte neyi anlatmak istediği sürekli olarak tartışılan bir konu olmuştur. Görüşlerden biri ise, Dune evreninin hikayesinin Arrakis gezegeni ve Atreides hanedanı arasındaki derin ilişkiyi anlattığıdır. Bunu daha iyi anlamak için Atreides hanedanının tarihini ve aile ağacını incelemek gerekir. Üstad Frank Herbert hiçbir zaman aklındaki ilişikleri bir şemaya dökmemiştir.

Atreides ailesini düşünecek olursak, orijinal seri Dük Leto (I. Leto) ve sonrasındaki tarihi anlatmaktadır. Orijinal seride önceki tarihlere ait bilgilere rastlasak da bu bilgiler oldukça kısıtlıdır. Devam romanlarında ise Brain Herbert ve Kevin J. Anderson, Dük Leto öncesinde yaşananları detaylı bir şekilde anlatmışlardır. Tüm bu bilgileri bir araya getirdiğimizde Atreides Hanedanının Atreus’tan Darwi Odrade’ye kadar olan tarihçesine ulaşıyoruz.

Atreides hanedanının renkleri yeşil ve siyahtır.

Atreides eski yunan adlarından biridir ve Atreus’tan gelen demektir. Atreus’un kim olduğunu anlamak için eski Yunan mitine bakmak yeterli olacaktır. Atreides (Atreus’un oğulları) Agamemnon ve Menelaus ile başlar. İşte bu nedenle Dune serisindeki en dikkat çekici tiranlardan biri olan Agamemnon, adını eski yunan mitindeki Agamemnon’dan almaktadır.

Atreides’ler her zaman adil ve onurlu bir şekilde su gezegeni Caladan’ı yönetmişlerdir. Aile, savaşta çok etkili olan ve el hareketlerinden oluşan bir savaş dili geliştirmiştir.

Atreides_Hawk

Aile ağacındaki bazı kısaltmaları da açıklamakta fayda var.

B. : Doğumu
D. : Ölümü
B.C. : İsa’dan Önce
B.G. : Lonca’dan önce (Lonca’nın Kurulmasından önce)
A.G. : Lonca’dan sonra (Lonca’nın Kurulmasından sonra)

Etiketler: , , , ,


Yazar Hakkında

Makine Mühendisi. Dağların, newage müziğin ve bilimkurgunun uzun yıllardır tutkunu. "Turk Seti Team" üyesi.  • Şimdi Sipariş Ver!

    Yeryüzü Müzesi

  • Son

  • Haftanın Kitabı

  • Günün Sözü

    Bugün dünyada Viagra ve meme slikonlarına, Alzheimer hastalığı araştırmalarından beş kat fazla yatırım yapılmakta. Bu nedenle, bir kaç yıl sonra etrafımız dik memeli yaşlı kadınlar ve sert penisli yaşlı erkeklerle dolacak; ama onlar bunun ne işe yaradığını hatırlamayacaklar!

    — Jonathan Benson