Akın Başal’dan Çocuklar İçin Bilimkurgu Öyküleri

1974 Bursa doğumlu olan Akın Başal, orta öğretimini Bursa’da tamamladı. İlk olarak Ege üniversitesi Çeşme Meslek Yüksek Okulu Turizm Rehberliği bölümünü bitirdi. Ardından profesyonel turist rehberi olarak Bodrum merkezli Batı Anadolu turlarında görev aldı. 1997 yılında Çanakkale Üniversitesi Japonca Öğretmenliği bölümünde Japonca hazırlık sınıfı okudu.

1997 yılı sonlarında İstanbul’a yerleşti ve Yapı Kredi Bankası’nın yeni açılan çağrı merkezinin kuruluş aşamasında bulunarak ilk yıl müşteri temsilciği, sonraki beş yıl takım lideri olarak çalıştı. Aynı yıllarda İstanbul Üniversitesi Latin Dili ve Edebiyatı bölümüne de devam ederek 2002’de mezun oldu.

2004 yılında tamamladığı askerlik görevinin ardından ilk olarak çağrı merkezlerine yönelik eğitimlerde müşteri temsilcisi ve takım lideri yetiştirmekte rol aldı. 2006-2012 yılları arasında Eğitim Danışmanı olarak eğitimler verdi. 2004 yılından beri 20 farklı ilde, 50’den fazla kuruma, 10 farklı konuda seminerler düzenledi. Günümüzde de kendi adıyla verdiği seminerlerine devam etmektedir. Evli ve bir oğlu olan Akın Başal, iyi derecede İngilizce bilmekte, ayrıca Japonca, Latince ve Antik Yunanca dillerine olan ilgisini korumaktadır.

Özellikle bilimkurgu edebiyatıyla ilgilenen Akın Başal’ın birçok edebiyat dergisinde yayınlanmış öykü ve şiirlerinin yanı sıra, öykü yarışmalarında aldığı birçok ödülü var. Başal’ın ödül almış bilimkurgu hikayeleri Hata Kanunları adıyla Crea Yayınları tarafından yayımlandı.

2016 yılında Patik Yayınları‘ndan Poyraz’ın Gelecek Öyküleri üst başlığıyla çocuklar için bilimkurgu öyküleri yayınlamıştır. Gelin editörlüğünü Aşkın Güngör‘ün yaptığı bu öykü kitaplarına yakından bir göz atalım.

Poyraz’ın Gelecek Öyküleri 1 – Poyraz’ın Ay Seyahati

poyraz-ay-1

Kitap iki öyküden oluşmakta.

1Poyraz’ın Ay Seyahati:  Poyraz, kardeşi Begüm’le çıkacakları ay seyahati için çok heyecanlıdır. Sabah ailece yapılan özel ay seyahati kahvaltısının ardından fırlatma merkezine giderler. Seyahatleri kısa sürecektir ama çok gizli bir görevleri vardır. Heyecanlı dönüş yolcuğunun ardından ortaya çıkanlar ise özellikle Begüm’ü çok şaşırtır.

2-Poyraz Temizlik Robotu Yapıyor: Poyraz hasta olan annesi için çok üzülür. Ona yardım etmek için evdeki robotlarının parçalarından bir temizlik robotu yapmaya karar verir. Ancak Poyraz ve Begüm robotun hızına gözleriyle bile yetişemezler. Robotu beklediğinden çok hızlı ve becerikli olmuştur. Begüm abisinin bir dahi olduğunu düşünmeye başlar. Peki, Poyraz gerçekten de süper hızlı bir temizlik robotu yapabilmiş midir?

Poyraz’ın Gelecek Öyküleri 2 – Poyraz’ın Mars Görevi

poyraz-mars-2

Macera iki öykü ile devam ediyor.

1- Poyraz’ın Mars Görevi: Poyraz, kardeşi Begüm’le Mars’ın uydusu Phobos’ta gözlemler yapmak için Mars7 gemisiyle seyahat ediyordur. Mars yörüngesine girdiklerinde sınıf arkadaşı Ege’nin de Jüpiter12 gemisiyle yanlarından geçtiğini fark ederler. Aralarındaki rekabet konuşmalarından belli oluyordur. Poyraz’la Begüm keşif araçları “Kurt kapanı” na geçmek için harekete geçtiklerinde ise ana reaktörlerinde bir güç kesintisi yaşarlar. Heyecan dolu geçen dakikaların ardından tam gemiyi kurtaracakları sırada hiç beklemedikleri bir olay olur. Öykünün finali ise kelimenin tam anlamıyla bir sürprizdir.

2- Poyraz Kutupları Kurtarıyor:  Dünyanın kirlenmesini ve fosil yakıt kullanımının iklim değişikliğine sebep olmasını bir belgeselden tesadüfen öğrenen Poyraz,  kendi evlerinde yapacakları bir rüzgar türbiniyle gezegenimize küçük bir katkı sağlayabileceğini düşünür ve babasıyla planlarını hayata geçirmek için harekete geçerler.

Poyraz’ın gelecek öyküleri 3 – Poyraz Uzaylılarla Tanışıyor

poyraz-3-uzaylilar

Poyraz Uzaylılarla Tanışıyor kitabında da iki öykü var.

1- Poyraz Uzaylılarla tanışıyor:  Bir gece birden uyanan Poyraz pencerenin önünde parlak mavi bir bulut görür. Bulut sanki cam yokmuş gibi pencereden geçerek Poyraz’ı sarar. Poyraz birden kendini cam bir fanus içinde sevimli uzaylı canlıların gemisinde bulur. Sevimli uzaylılarla dünya gezegeni hakkında konuşan Poyraz’ı uyandığında çok şaşırtıcı bir sürpriz bekliyordur.

2- Poyraz ile Lav İnsanları: Poyraz babasıyla Uludağ’a kamp yapmaya gider. Volkanlar hakkında her şeyi öğrenmek istiyordur. Kamp alanında tanıştıkları volkan bilimcisi Selim amca ve oğlu Kuzey’le çok güzel bir gün ve akşam geçirirler. Ancak Selim amcanın anlattığı volkanların içinde yaşayan lav insanı efsanesi hem Poyraz hem de Kuzey’i korkudan titretecek kadar ürkütmüştür. Üstelik Uludağ’da yaşayan ayıların yiyecek bulmak için çadırlarına gelme ihtimali de vardır.

Akın Başal hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız yazarın kişisel web adresini ziyaret edebilirsiniz: www.akinbasal.com

Unutmayın, yeni bir yazar tanımak, yeni dünyalar keşfetmek demektir.

Yazar: Kadri Kerem Karanfil

Bu hesap, artık hayatta olmayan bir yazara aittir. (1980-2021)Bilimkurgu Kulübü emektarı. Yalnız bilimkurguyla değil, korku ve çocuk edebiyatıyla da ilgili. Stephen King'in sadık okuyucusu. Ray Bradbury'nin büyük hayranı. 80'lere ait korku filmlerinin tutkunu.

İlginizi Çekebilir

ludizm ve bilimkurgu

Bilimkurgu ve Ludizm

1811-1816 yılları arasında, kendilerine “Ludistler” adını veren gizli bir topluluk İngiltere’deki fabrikalarda tekstil makinelerini parçalamıştı. …

Bir Cevap Yazın

Bilimkurgu Kulübü sitesinden daha fazla şey keşfedin

Okumaya devam etmek ve tüm arşive erişim kazanmak için hemen abone olun.

Okumaya Devam Edin